Achillova päta už nebolí, stred zálohy vyplnili Migaľa s Kupčíkom

Achillova päta v zostave Podbrezovej sa zdá byť vyliečená. Už počas prípravy avizoval tréner Karol Praženica, že zohratú a kvalitnú dvojicu defenzívnych záložníkov, ktorú tvorili Pablo Podio a Patrik Vajda, bude nahradiť veľmi ťažké.

Po ich odchode prišli dve nové tváre v podobe Adriána Kopičára zo Senice a Tomáša Geráta z Ružomberka. Prvý menovaný však zatiaľ nedosahuje potrebnú výkonnosť a druhý je zas na neurčito zranený: „V minulej sezóne ten stred bol naozaj kvalitný. Dôkazom toho bolo aj to, že sme mali jednu z najlepších obrán v lige. Odišli kľúčoví hráči. Chalani fungovali smerom dozadu aj dopredu super. Nahradiť ich je veľmi ťažké, ale my sa musíme snažiť odovzdať čo najlepšie výkony pre mužstvo, aby sme boli úspešní,“ povedal Lukáš Migaľa: „Bolo cítiť, že nám výrazne pomáhali. Boli taký rozum mužstva. Teraz to vypĺňame tým, čo máme,“ doplnil Kupčík.

Kouč „Železiarov“ preto musel improvizovať. Na spomínaný post skúsil aj mladého Adriána Kačeríka, no úspech to neprinieslo. Až v treťom kole proti Michalovciam sa k Migaľovi, ktorý tam hrá od úvodu ročníka, rozhodol tréner postaviť Ľuboša Kupčíka: „Tréner chcel po prvých dvoch zápasoch zmenu a zatiaľ sa to darí. Toto bola to jedna z možností, keďže v predchádzajúcich dueloch to nefungovalo, tak nás tréner vyskúšal s Lukášom do stredu a doterajšie dva zápasy nám priniesli body. Nie je to však pre mňa nový post, pretože som ho hrával aj pred tým. Je to viac o behaní ako keď hrám stopéra, ale hlavne o nastavení v hlave. Na stopérovi je väčšia zodpovednosť. Človek nemôže robiť chyby, pretože je vzadu posledným hráčom. Stredový hráč je skôr o odrazených loptách, o tvorení hry a častejšie sa dostáva k súperovej bráne,“ vysvetľoval skúsený poväčšine obranca.

Okamžite to prinieslo úspech. Podbrezová získala prvé tri body v sezóne a následne aj ďalší jeden za cennú remízu z Trenčína: „Zatiaľ sa dobre dopĺňame, rozumieme si. Ľuboš vyhráva strašne veľa súbojov, či už hlavičkových, alebo osobných a ja sa to snažím okolo neho zbierať. Ľubošovým príchodom sa skvalitnila tá súbojová stránka, pretože ich povyhrával strašne veľa,“ vyslovil sa flexibilný odchovanec Rimavskej Soboty: „Naposledy som na tomto poste hral ešte v doraste. Predsa len, je tam iný pohľad na ihrisko a človek má menej času aj priestoru. V minulej sezóne som v áčku a juniorke dokopy hral na každom jednom poste okrem brankára. Nerobí mi to problém hrať na inom poste. Som vďačný, keď môžem nastúpiť a kde ma tréner postaví, tam sa snaží odovzdať maximum. Už som prešiel toľko postov, že neviem ani sám povedať, kde sa mi hrá najlepšie, ale zrejme niekde v zálohe. Nejako to však neriešim, že na akom poste hrám. Som proste rád, že hrám,“ hovoril Migaľa.

Jeho spoluhráč taktiež nemá problém hrať tam, kde je pre tím najužitočnejší a kde ho tréner zaradí. Jedným dychom však dodáva: „Popravde mi viac vyhovuje stopérsky post, ale postupom času sa rozohrávam aj na defenzívnom záložníkovi. Teraz sa už síce behá všade, ale na stopérovi trochu menej, takže možno aj preto,“ smeje sa Kupčík.

V minulosti hlavne krajný obranca či záložník, Lukáš Migaľa, prešiel touto zmenou až v nedávno skončenej príprave: „Tento nápad vznikol v priateľskom zápase s Dolnou Ždaňou, kedy som začal na ľavom obrancovi, ale prišlo zranenie a od šesťdesiatej minúty som sa posunul na stredného záložníka. Ten zápas sme síce remizovali 2:2, ale z môjho pohľadu sa mi nehralo v strede až tak zle. Myslím si, že tam nastal zlom,“ prezradil Lukáš.

Matej Kubove