Blahút vletel do ligy ako veľká voda, nohami ostáva pevne na zemi

Do zostavy FK Železiarne Podbrezová sa nápadne začína tlačiť mladý, stále iba 18-ročný, ofenzívny hráč Ján Blahút, ktorý má za sebou už tri štarty vo Fortuna lige a jeden v Slovnaft Cupe, kde aj absolvoval svoju premiéru v A-tíme.

Prvýkrát ho do zostavy zaradil ešte bývalý kouč Karol Praženica. Bolo to v treťom kole pohárového stretnutia proti TJ Mladosť Kalša: „Nečakal som, že budem hrať, ale ďakujem trénerovi, že mi dal šancu. Myslím, že som sa s tým celkom dobre pobil. Bol som síce najprv prekvapený, ale bola to dobrá skúsenosť a som veľmi rád, že som v tom zápase mohol hrať,“ hovoril Blahút, ktorý sa následne pozrel aj do najvyššej súťaži, keď ako striedajúci hráč nastúpil na zápasy s Nitrou, Prešovom a Zlatými Moravcami: „Mal som trošku väčší stres a zmiešané pocity, keď som išiel hrať,“ opísal mladík: „Predsa len, je tam veľký rozdiel v rýchlosti, hráč má menej času, musí rýchlo rozmýšľať a taktiež takticky je to niečo úplne iné, ako v U-19 alebo nižších súťažiach.“

Jeho prechod medzi slovenskú elitu mu uľahčili spoluhráči, ktorí sa mu snažili pomôcť pri každej príležitosti: „Všetci spoluhráči mi radili čo a ako. Tréner mi hovoril taktické pokyny a stále mi niekto pomáhal. Bolo teda pre mňa jednoduchšie zvyknúť si na nové podmienky,“ pochvaľoval si mladý krídelník: „Na tejto pozícii hrávam najradšej. Stále som tam nastupoval aj v mládeži. Sedí mi to. Rýchlostne si myslím, že som na tom dosť dobre,“ pokračuje.

V jeho rozlete ho nezabrzdila ani zmena trénera, pretože rovnako mu verí aj nový lodivod Marek Fabuľa: „Bolo to pre mňa prekvapenie. Prišiel som ráno do šatne a bol tam nový tréner. Tréner Fabuľa ma ale pozná, pretože som bol na pár tréningoch s áčkom, ešte počas jeho predošlého pôsobenia, takže som to nebral ako veľkú zmenu,“ tvrdí. S novým koučom však nejakú bližšiu debatu nemal: „To nie, ale hovoril mi, že si mám riešiť školu.“

Po rýchlom vpáde do zostavy, aj keď z pozície striedajúceho hráča, ostáva nohami pevne na zemi a svoje ďalšie ciele nemá nijako prehnané: „Určite by som sa chcel udržať v áčku. Uvidíme, čo bude ďalej,“ dodáva Ján Blahút.

 

Matej Kubove