„Čím vyšší cieľ si dám, tým mám väčšiu motiváciu,“ hovorí nová posila Jozef Špyrka

Medzi prvé avizované zimné posily patrilo trio hráčov prichádzajúce z druholigového FK Pohronie. My Vám prinášame rozhovor s najmladším z tejto trojice 19-ročným Jozefom Špyrkom. Mladý ofenzívny hráč pochádzajúci z východu Slovenska patrí k výrazným talentom slovenského futbalu, čo môže dokázať na ligových trávnikov počas jarnej časti Fortuna ligy v našom drese a priblížiť sa svojmu snu, obliecť si reprezentačný dres Slovenska.

Odkiaľ pochádzaš a aké boli tvoje futbalové začiatky?

Pochádzam z dediny pri Prešove, ktorá sa volá Chminianska Nová Ves. Futbalové začiatky boli práve v tejto dedine, kde som začal hrať futbal už od malička. Pôsobil som tam do jedenástich rokov, kedy som sa dostal do Prešova.

Môžeš v krátkosti opísať svoju doterajšiu futbalovú kariéru?

Ako som spomínal, v jedenástich rokoch som sa dostal do Tatranu Prešov, kde som pôsobil až do leta 2018. Potom som prestúpil do FK Pohronie Žiar nad Hronom, no a teraz v zime sa mi podarilo prestúpiť z Pohronia do Podbrezovej. Dokázal som sa dostať aj do reprezentácie, čo ma veľmi teší. Prešiel som si mládežníckymi kategóriami, najčastejšie to bolo v U-18 a U-19, kde sa nám nepodarilo postúpiť z kvalifikácie na Majstrovstvá Európy. Teší ma aj prvý zraz v kategórii U-20 v novembri 2018 v Portugalsku. A verím, že sa dostanem aj do 21-ky.

Ako sa zrodil tvoj prestup do FK Železiarne Podbrezová?

S mojim manažérom Mirom Poliačkom sme dlhšie komunikovali o mojej budúcnosti a vlastne cez neho som sa sem dostal. Rozprávali sme sa o tom a nakoniec sme sa dohodli. Oslovili nás z Pohronia troch.

Vo Fortuna lige nie si nováčik, keďže si odohral zopár zápasov za 1. FC Tatran Prešov. 10. decembra 2016 si zažil premiéru v našej najvyššej lige práve v Zelpo aréne, kde si nastúpil v základnej zostave za svoj bývalý klub. Spomínaš si ešte na tento zápas?

To si veľmi dobre pamätám, bol to môj debut a mám na neho veľmi dobré spomienky, pretože som hral od začiatku a vystriedali ma až v 90. minúte. Hralo sa mi vtedy naozaj dobre, čiže mám z môjho prvého zápasu v lige len pekné spomienky. Pamätám si dokonca aj výsledok, zápas skončil remízou 1:1.

Čo by si chcel vo futbale dosiahnuť, aké sú tvoje futbalové ciele a sny?

Tak ja si stále dávam len tie najvyššie ciele. Ja to mám tak, že čím vyšší cieľ si dám, tým mám väčšiu motiváciu a potom som viac ochotný tomu dávať. Určite by som teraz chcel chodievať na reprezentačné zrazy a hrávať za 21-ku kvalifikačné zápasy a samozrejme postúpiť na Majstrovstvá Európy. Ďalej by som chcel aj tu v Podbrezovej hrávať v základnej zostave a čo najviac pomôcť mužstvu. Ja mám tých snov naozaj veľa. Čo sa týka klubovej úrovne, tak v prvom rade hrávať pravidelne a postupne sa stále posúvať. Mám ešte len 19 rokov a všetko mám pred sebou.