Ďalším súperom na domácej pôde FC Spartak Trnava

Po sérii štyroch remíz, ktorá začala už v poslednom jesennom kole proti Tatranu Prešov, pokračujú „Železiari“ v boji o udržanie tretej pozície vo Fortuna lige. Ďalšou prekážkou im bude FC Spartak Trnava a cieľ je jasný, prelomiť šnúru zápasov so ziskom len jedného bodu a získať plný bodový zápis. Trnavčania od začiatku jarnej časti bojujú so slabou gólovou potenciou, keď v doterajších troch zápasoch nedokázali ani raz skórovať a bodovo strácajú na pohárovú tretiu priečku už desať bodov. Zverenci trénera Fabuľu si udržujú konštantnú formu a hlavne defenzívna časť hry je výbornou vizitkou. Naopak posledné stretnutie našej ligy ukázalo všetkým fanúšikom, že okrem pevnej defenzívy disponuje káder „Železiarov“ aj veľmi dobrou ofenzívnou kvalitou, ktorá do poslednej minúty trápila favorita Fortuna ligy zo Žiliny. Nedeľný ligový zápas na trávniku Zelpo Arény ukáže, či útočná sila Podbrezovej dokáže zlomiť trnavskú obranu a pripísať si prvý trojbodový zisk v jarnej časti Fortuna ligy. Výkop zápasu je naplánovaný na nedeľu 12.3.2017 o 17:30 hod.

Predstavujeme súpera – FC Spartak Trnava
Aktuálne v sezóne
Spartak vstúpil do súťažného ročníka ako jeden z ašpirantov na pohárové umiestnenie, ktoré obhajoval z vlaňajšieho ročníka. Trnava dobrými výkonmi od začiatku sezóny potvrdzuje oprávnenosť boja o pohárovú Európu, k čomu má aj správne vyskladaný hráčsky káder. Po jeseni Trnavčanom patrila štvrtá priečka a jarným cieľom bolo jej vylepšenie i priblíženie sa k vytúženému tabuľkovému postaveniu. Vstup do jarnej časti nevyšiel zverencom trénera Miroslava Karhana podľa predstáv a z úvodných troch kôl získali Trnavčania len jeden bod za bezgólovú remízu z posledného kola proti ViOnu. Hrozivejší pohľad je na počet strelených jarných gólov, keď počas 270 hracích minút Spartak ešte nedokázal skórovať. Aktuálne Trnave patrí piata priečka so ziskom 27 bodov s pasívnym skóre 20:26.

K naplneniu pohárových ambícii majú dopomôcť aj nové posily, ktoré v zimnej prestávke dorazili do Trnavy. Najvýraznejšou sa javí Brazílčan Kerlon, ktorý v januári oslávil 29 narodeniny. Veľký futbalový talent, ktorý rozvíjal svoj potenciál v slávnom talianskom klube Inter Miláno alebo holandskom Ajax Amsterdam. Pre zdravotné problémy sa však nedokázal výrazne presadiť a o reštart svojej kariéry sa pokúsi práve v slovenskom Ríme. Druhou posilou je turecký útočník Yilmaz, ktorý zaujal trénera Karhana vo vzájomnom prípravnom zápase proti českému Znojmu. Obaja spomínaní hráči nemali v doterajšom priebehu jarnej časti veľa možností ukázať svoj hráčsky potenciál a prínos pre našu ligu. Na druhej strane opustili v zimnej prestávke Trnavu viacerí hráči, ktorí sa nedokázali presadiť do základnej zostavy Miroslava Karhana. Na hosťovanie do ViOnu odišiel legionár Yao a rovnako Trnava na hosťovanie uvoľnila duo Róbert Richnák (ŠKF Sereď) a Boris Bališ (FK Senica). Do druholigovej Seredi rovnako smeruje po ukončení zmluvy aj Matúš Paukner a francúzsky legionár Loic Gagnon požiadal vedenie klubu o rozviazanie zmluvy. Už v priebehu jarnej časti opustil káder Trnavy aj jej bývalý kapitán Martin Mikovič, ktorý po sedemročnom pôsobení v slovenskom Ríme odišiel do poľského klubu Termalica Nieciecza.

Posledný ligový zápas Trnavy
ViOn Zlaté Moravce-Vráble – FC Spartak Trnava 0:0. Zápas v dočasnom domovskom stánku oboch družstiev sa začal svižne. Už v piatej minúte hlavičkoval nebezpečne Gešnábel, ale mieril nad bránu. Neskôr prevzali iniciatívu Trnavčania, ale väčšie gólové príležitosti si nevypracovali. V 24. minúte bol po druhej žltej karte vylúčený domáci Oliveira, ale už o sedem minút sa sily na trávniku vyrovnali, keď červenú kartu dostal po faule aj hosťujúci Hladík. Do konca prvého polčasu sa hral futbal medzi šestnástkami a stále bez gólov. V 53. minúte vystihol slabú malú domov trnavský útočník Tambe a rútil sa na bránu Kováča, ale v rozhodujúcom momente zaváhal a jeho strela bola zblokovaná. Nebezpečnejší v tomto úseku hry boli hráči Trnavy, ale vytúžený gól neprichádzal. Záverečné minúty naopak patrili domácim a ich najväčšiu šancu, ako aj najväčšiu šancu zápasu zahodil Pastva, ktorý po centri Orávika zakončoval z bezprostrednej blízkosti mimo tri žrde a zápas skončil bezgólovou remízou. Zostava Spartak Trnava: Jakubech – Čögley, Hladík, Greššák, Janso – Tóth (82. Oravec) – Jirka (74. Košťál), Bello, Halilovič (60. Yilmaz), Čonka – Tambe.

Pred zápasom s Trnavou

V nedeľu čaká obe družstvá jeden z kľúčových zápasov jarnej časti ligy. Domáci „Železiari“ sa môžu ziskom troch bodov výrazne priblížiť k vytúženému cieľu znamenajúcemu pohárové umiestenie. Na opačnej strane Trnavčania musia prelomiť gólové mlčanie a prípadná strata bodov môže znamenať značné skomplikovanie bojov o lepšie umiestnenie v konečnej tabuľke Fortuna ligy. Bilancia vzájomných zápasov tejto sezóny hovorí jasne pre zverencov trénera Mareka Fabuľu. Po remíze 1:1 v úvodnom kole sezóny v Zelpo Aréne dokázali „Železiari“ zvíťaziť v Trnave po dobrom výkone 0:2 a v treťom vzájomnom zápase sezóny očakávame potvrdenie pozitívnej bilancie v aktuálnom ročníku proti Spartaku.

Trnavčania majú aj po odchode Martina Mikoviča viacero nebezpečných a zaujímavých hráčov. Jasnou jednotkou v bráne je Adam Jakubech chytajúci vo výbornej forme a bojujúci o miestenku na európskom šampionáte hráčov do 21 rokov. Lídrom obrany je nový kapitán Lukáš Greššák, ktorého na krajoch obrannej formácie dopĺňajú neúnavní Čonka a Čögley. V strede poľa jednoznačne kraľuje legionárske duo Bello a Halilović. Najväčšou hrozbou pre našu obranu na čele s brankárom Martinom Kuciakom bude určite kamerunský útočník Tambe, ktorý vybojoval s kamerunskou reprezentáciou titul na Majstrovstvách Afriky.

Na druhej strane zverencov trénera Fabuľu stále trápia zdravotné problémy. Pre zranenie lýtkového svalu je mimo hry kapitán Jaroslav Kostelný a dlhodobí maródi Rendla, Peševski, Breznanik, ktorých „doplnil? rumunský reprezentant Alexeso zraneným kolenom. Po treste za žlté karty sa vracia trénerovi Fabuľovi Kamil Kuzma a rovnako aj Lazar Djordjević, ktorého trápili drobné zdravotné problémy v predchádzajúcom zápase. Pozitívnou správou je návrat do základnej zostavy Jána Kriváka a jeho stúpajúca forma v strede obrany. Na druhej strane sa vo výbornom svetle ukazujú aj mladí hráči, ako naposledy 17-ročný Filip Lepieš a ukazujú potenciál presadiť sa do ligového kádra „Železiarov“. Verme, že trénerský tím bude mať šťastnú ruku pri výbere základnej zostavy do nedeľného stretnutia a hráči na ihrisku dobrým výkonom potešia divákov a pripíšu si do tabuľky Fortuna ligy dôležité tri body. Zápas vysiela v nedeľu od 17:30 v priamom prenose televízia 213, a touto cestou zároveň pozývame všetkých fanúšikov na tribúny Zelpo Arény, aby vytvorili tú pravú futbalovú atmosféru ako tomu bolo v poslednom ligovom zápase proti lídrovi tabuľky zo Žiliny.