Filip Mielke debutoval vo Fortuna lige v zápase proti Spartaku Trnava

Filip Mielke odohral počas svojho debutu vo Fortuna lige proti trnavskému Spartaku 12 minút

Filip Mielke je mladý, 17 ročný obranca, ktorý je odchovancom klubu 1.FC Tatran Prešov. Do Podbrezovej prestúpil v sezóne 2020/2021, kedy nastupoval do kategórie mladšieho dorastu U-16. Prvý ostrý štart v rámci Fortuna ligy absolvoval tento víkend počas zápasu so Spartakom Trnava, kedy nastúpil do zápasu v 78. minúte a vystriedal tak Mateja Oravca. Svoj debut odštartoval vo veku 17 rokov 11 mesiacov a 2 dni. V tréningovom procese s A-mužstvom je Filip však už dlhšie. 

Tréner A mužstva, Roman Skuhravý: “Filip bol jeden z prvých hráčov v takomto mladom veku, ktorého som si okamžite vybral do tréningového procesu, pretože som v ňom videl potenciál – rovnako ako vo Faškovi, či Luptákovi. Filip mohol dostať príležitosť aj skôr, ale vzhľadom na somatotyp jeho postavy, musíme byť opatrnejší. Z môjho pohľadu má potenciál byť jedného dňa veľký hráč, ale teraz musíme počkať na to, akým spôsobom naberie svalovú hmotu a bude odolnejší v osobných súbojoch.”

Tréner Skuhravý oceňuje jeho štýl a pohľad na hru. Okrem premiérového štartu v drese nášho prvého tímu sa Filip Mielke predstaví aj v drese Slovenskej reprezntácie. Figuruje totiž v nominácií výberu Slovenska do 18 rokov na kontrolný zraz v Šamoríne, ktorý sa uskutoční v termíne 20-23. marca. 

“Filip na to, že hrá obrancu tak cíti hru, je veľmi elegantný obranca, ktorý sa dokáže dobré postaviť a keď má loptu na nohe, je neskutočne kľudný. Musím naozaj povedať, že takýto kľud v riešení situácií pod vysokým pressingom je až obdivuhodný. Možno je to vec, ktorou ma pred rokom a pol upútal, nakoľko jeho inakosť je veľká. Otázka je, či do budúcna bude stopér alebo šestka, pretože si myslím, že zvládne obe pozície. Filip vďaka tomu, že je chytrý hráč, dokáže pracovať s tempom, mám pocit, že je efektívny športovec. Neviem, či je to dobrá vlastnosť vzhľadom na to, že musíme veľa dohnať v rámci kondičnej zložky, ale ja s ním nemám žiadny problém a nebojím sa, že by niečo neurobil. Vnímanie futbalu má veľmi podobné ako Šimon Faško, sú si veľmi podobní a asi to súvisí aj s talentom. Musí si však sám urovnať v hlave čo chce a hlavne, čo všetko chce pre to obetovať.” 

Filip významne zasahoval do zápasov počas zimnej prípravy a tak niet divu, že sa tréner na neho spolieha už aj počas nadstavbovej časti Fortuna ligy. “On odohral v prípravnom období dostatok zápasov, a tak nemáme problém ho nasadiť. Vzhľadom na zdravotný stav starších hráčov, teraz prišiel rad na Filipa. Musím povedať, že sa toho zhostil dobre a v podstate takto začína kariéra takmer každého futbalistu, kedy dostaneš príležitosť a musíš byť na ňu pripravený. Filip je presne v tej fáze, kedy je pripravený a určite to nebol jeho posledný štart.”

Okrem nášho Áčka sa Filip ocitol aj na listine Slovenskej reprezentácie a to samozrejme ovplyvní jeho účasť na najbližších zápasoch. “Filip bude v nominacií do 18 rokov a všetko sa ešte uvidí podľa jeho zdravotného stavu, pretože nechceme nič riskovať pred reprezentačnou pauzou. Bude v kádri a je možné, že nastúpi od začiatku aj v tak ťažkom zápase, ako nás čaká teraz v nedeľu proti Slovanu.”