Futbal patrí medzi najobľúbenejšie a najmasovejšie športy nielen na Horehroní. Prvé písomné zmienky o už organizovaných stretnutiach pochádzajú z rokov 1905 a 1906, kedy sa odohrala v Podbrezovej futbalová súťaž „Hutnícka liga“. V rokoch 1911 – 1913 sa hralo na ploche skladu dreva za starou zinkovňou. Podstatné oživenie nastalo v 30. rokoch založením Športového oddielu v Podbrezovej, ktorý mal 49 zeregistrovaných členov. V tomto roku sa oddiel zlúčil sa športovým oddielom Tatran Horná Lehota a zápasy, ktorých sa zúčastňovalo 400 divákov, sa hrali v osade Hnusno.

K výstavbe ďalšieho futbalového ihriska prispel majiteľ hostinca v Podbrezovej na Skalici, ktorý ho vybudoval na vlastných pozemkoch pri Hrone. Zároveň došlo k odčleneniu Tatrana H. Lehota a na krátky čas sa ŠK Podbrezová spojil s ŠK Lopej.

Od roku 1936 už ŠKP ako samostatný oddiel postúpil do 1. Triedy Stredoslovenskej futbalovej ligy.

V 40. rokoch, na základe hmotnej a finančnej podpory železiarní, postúpili muži do divízie, v ktorej boli od roku 1949.

Po vojne už futbalové ihrisko na Skalici nevyhovovalo hracím podmienkam, začali s výstavbou nového ihriska nad pílou Štiavnička. Po delimitácii podbrezovského hutnícko – strojárskeho kombinátu bol v roku 1951 odčlenený závod Piesok, ktorému bol majetkovo pričlenený aj štadión na Štiavničke. To bol dôvod k vybudovaniu novej hracej plochy v Podbrezovej. Vedenie železiarní rozhodlo o umiestnení vlastného futbalového štadióna na sídlisku Kolkáreň. Spolu s ním začali budovať aj letné kúpalisko. Výstavba trvala sedem rokov a 1. augusta 1959 bol štadión odovzdaný do užívania.

Družstvá mužov napredovali z divízie do krajských majstrovstiev, v 80. rokoch postúpili do III, v 90. do II. ligy, odkiaľ sa odrazili do druhej najvyššej slovenskej súťaže. Prelomovým pre podbrezovský futbal je obdobie posledných 15-ich rokov, kedy sa sústredil záujem na výchovu mládeže. Podbrezovský mládežnícky futbal napreduje od roku 1997, kedy po prvýkrát železiarne zorganizovali turnaj žiakov do 10 rokov „O pohár generálneho riaditeľa ŽP, a.s.“. V rok 2002 sa výchova podbrezovských mládežníckych tímov s talentovanými hráčmi z celého Horehronia, stala súčasťou celosvetového projektu Inter Campus. Táto spolupráca trvala do roku 2008. Družstvá dorastu postúpili z III. ligy do druhej a v roku 2004 do I. celoslovenskej ligy. Mládežnícke družstvá majú pridelený štatút ÚTM 1. kategórie.

Silnú futbalovú základňu na Horehroní vytvárajú železiarne od roku 2006, kedy došlo k zlúčeniu dvoch najväčších oddielov – Podbrezovej a Brezna pod hlavičku Futbalový oddiel ŽP Šport. S týmto krokom súvisela modernizácia štadiónov v Brezne, Podbrezovej, Valaskej a priľahlých obciach, ktoré dnes slúžia trinástim mládežníckym družstvám, od prípraviek až po starších dorastencov U-19 hrajúcich l. ligu, družstvo juniorov od sezóny 2013/2014 pôsobí v IV. lige SsFZ a muži pôsobia v II. lige. V roku 2012 bola dokončená rekonštrukcia štadióna v Podbrezovej – časť Skalica, kde bol položený umelý trávnik najnovších parametrov, vybudované boli kryté tribúny a umelé osvetlenie.

V roku 2009 sa Podbrezová zapísala do dejín slovenského futbalu hneď dvakrát. Spolu s FK Dukla Banská Bystrica a MFK Dubnica nad Váhom vytvorili progresívny projekt „F Partner“, zastrešujúci športové, marketingové a ekonomické aktivity oddielov. Oveľa väčším krokom bolo odstúpenie „A“ mužstva z prebiehajúcej súťaže I. ligy. Dôvodom boli dlhodobé neprofesionálne výkony slovenských arbitrov, ktoré poškodzovali dobré meno podbrezovského mužstva.

Muži Podbrezovej sú pravidelným účastníkom II. futbalovej ligy, do ktorej A – mužstvo postúpilo v sezóne 1997/1998. Pre účinkovanie A – mužstva v II. lige bolo dlho najúspešnejším výsledkom tretie miesto v sezóne 1999/2000, ktoré futbalisti zopakovali aj v ďalšej sezóne. Okrem toho je určite aj úspechom postup do semifinále Slovenského pohára v sezóne 2001/2002. Po opätovnom postupe do II. ligy v ročníku 2010/11 muži v nasledujúcich dvoch sezónach zhodne obsadili druhé miesto. V ročníku 2013/2014 sa železiarom podarilo splniť vytúžený cieľ – postup do najvyššej súťaže Fortuna ligy.

Od 01. júna 2017 sa klub premenoval na FK Železiarne Podbrezová.

V klube pôsobilo viacero hráčov, pre ktorých boli roky v bordovo-sivých dresoch skvelým odrazovým mostíkom. Marek Bažík sa stal majstrom Slovenska so Žilinou, pod Dubňom pôsobili aj niekdajší hrajúci asistent Milan Nemec a Peter Štyvar. V Dukle B. Bystrica odvádzal výborné služby Michal Pančík, v posledných rokoch tam pôsobili Matúš Turňa, Saša Savić a Ján Nosko. V FK Senica pôsobil aj dlhoročný kapitán železiarov Ján Gajdošík. Kvalitnú prácu s mládežou potvrdzujú Juraj Kucka, ktorý cez MFK Ružomberok a AC Sparta Praha prestúpil do talianskeho F.C. Genoa, neskôr do AC Milano,tureckého Trabsonsporu a aktuálne je hráčom Parma Calcio, či Michal Breznaník, ktorý v drese ŠK Slovan Bratislava získal majstrovský titul aj Slovenský pohár. Neskôr hral za Slovan Liberec, Amkar Perm, AC Sparta Praha, FK Dukla Praha a v lete 2016 sa vrátil do nášho klubu.

Medzi najlepších strelcov patrili a patria Daniel Nemec, Mikuláš Pelegrin, Jaroslav Kentoš a Hector Tubonemi.