Hodnotenie jesennej časti mládeže 2022/2023

O zhodnotenie jesennej časti našich mladých talentovaných hráčov sa s nami podelil športový manažér FK Železiarne Podbrezová, Michal Budovec.

Okrem podbrezovského „áčka“ má za sebou jesennú časť aj mládež. Aká bola z pohľadu výsledkov?

V mládeži FK ŽP kladieme v prvom rade dôraz na rozvoj hráča a výsledky sú až na druhom mieste. Jedine v kategóriách U19 a U17 nám výsledky a umiestnenie v tabuľke určujú, ktoré futbalové kluby budú hrať 1. dorasteneckú ligu a tým pádom budú mať pridelený aj štatút futbalovej akadémie. V 14 člennej tabuľke 1 ligy staršieho a mladšieho dorastu sa kategória U-19 nachádza na 9 mieste a kategória U17 na 5 mieste.

Ktoré kategórie vás najviac potešili a ktoré by, naopak, mali v jarnej časti pridať?

Potešili ma všetky kategórie, lebo u každej nastal posun v kolektívnom aj individuálnom hernom prejave a chlapci sa na tréningoch zlepšujú po technickej, taktickej, kondičnej  a mentálnej stránke. Za ich progres by som chcel poďakovať trénerom jednotlivých kategórií, ktorí sa o chlapcov starajú nie len v rámci tréningového procesu, ale aj počas mimotréningovej činnosti, či už je to formou individuálnych rozhovorov, posielaním videí alebo individuálnych plánov.

Akou filozofiou sa riadi FK Železiarne Podbrezová pri výchove mládeže? (napr. vychovávať hráčov pre A-tím, repre, predaj do väčších klubov a pod.)

Klubová filozofia FK je založená na 5 bodoch – výchova a príprava talentovaných hráčov pre A tím, – jednotná herná koncepcia, – jednotný tréningový manuál, – tréningový a výchovno-vzdelávací proces zameraný na hráča, – prostredie založené na pokore, slušnosti, komunikácii a práci v kolektíve.

V kategórii U-19 sa ukazujú mladí hráči, ktorí by mohli byť v budúcnosti ťahúňmi A-tímu, napr. Masaryk a Horvát, ktorí sa už objavili medzi mužmi. Aká je spokojnosť s ich výkonmi?

Obidvaja hráči sú talentovaní a pracovití a z tohto dôvodu boli „posunutí“ do A tímu. Čo sa týka ich športovej výkonnosti a technicko-taktickej vyspelosti, tá je ešte aj vplyvom ich veku kolísavá, ale vďaka tréningovému procesu a neustálej komunikácii trénerov A tímu a mládežníckych trénerov s nimi verím, že aj v jarnej časti dostanú  príležitosť v niektorých zápasoch Fortunaligy.

Ukazujú sa i ďalší chlapci, ktorí možno vyčnievajú a na jar majú reálnu šancu zabojovať o miesto v A-tíme? Môžete byť aj konkrétny?

Určite áno, v akadémii máme veľa talentovaných hráčov, ktorí majú reálnu šancu zabojovať o miesto v A-tíme a záleží len na ich pracovitosti, či si ho aj „vybojujú“. Z viacerých adeptov by som vypichol Dávida Ovšonku, Filipa Mielkeho, Martina Luptáka a Šimona Faška.

Teší vás, že FK ŽP „zásobuje“ mládežnícke reprezentácie Slovenska viacerými hráčmi?

Určite áno. Pre klub je to spätná väzba kvalitnej práce trénerov (kondičných trénerov, trénerov brankárov, masérov, fyzioterapeutov) a že zvolená filozofia klubu sa uberá správnym smerom.

Ako možno vníma futbalová verejnosť, prípadne zväz či odborníci vašu prácu s mládežou a jej prínos pre slovenský futbal?

Futbalová verejnosť a odborníci nás vnímajú veľmi pozitívne hlavne kvôli hernému prejavu a hernému systému nie len našich mládežníckych družstiev, ale hlavne A družstva. SFZ nás v októbri požiadal o školenie najvyššej trénerskej futbalovej licencie EURO-PRO, na ktorom prednášal tréner A tímu Roman Skuhravý a začiatkom decembra o prezentáciu práce našej akadémie na konferencii SFZ.

Ako získavate hráčov do vašej akadémie? (spomenúť môžete nábory, prestupy hráčov z iných klubov a pod.)

Hráčov do našej akadémie po dôkladnej analýze, (v ktorej sú definované požiadavky a charakteristika hráča našej akadémie) získava gen. manažér klubu Miroslav Poliaček a skaut klubu Patrik Furka.

Akú úlohu zohrávajú tréneri pri výchove talentovaných futbalistov? Dávate si na tom v klube záležať, keďže medzi trénermi sú aj známe mená, napríklad Róbert Jež…

Ako som už spomínal v článku vyššie, tréneri zohrávajú veľmi dôležitú úlohu pri výchove talentovaných futbalistov, či už je to v rámci tréningového procesu alebo mimotréningovej činnosti. Pri výbere trénerov klub dbá na odbornosť, osobnosť, komunikatívnosť, pochopenie a stotožnenie sa s filozofiou klubu.

Koľko hráčov má FK ŽP v mládežníckych kategóriách?

Aj s družstvami prípraviek a dievčenskými družstvami je to približne 300.