Jeseň ukončená víťazstvom proti Nitre nabudí do zimnej prípravy, Viazanko verí v silu kádra

Posledný zápas roku 2017 priniesol dávku optimizmu, nakoľko v chladnom decembrovom počasí sa zrodilo víťazstvo FK Železiarne Podbrezová nad FC Nitra 1:0. O to sa gólom po štandardnej situácii postaral obranca Ján Krivák.

Posledné jesenné kolo začalo v opatrnom duchu. Do prvej vážnej šanci sa mohol dostať Charizopulos, ten však na malom vápne loptu hlavou netrafil. Odpovedať mohol Matúš Mikuš, jeho strelecký pokus zvnútra šestnástky z dobrej pozícii letel tesne vedľa. O ďalšie štyri minút neskôr predskočil v hlavičkovom súboji Hrošša Matúš Turňa, bránu hlavou minul. Dávid Leško centrom z priameho kopu po polhodine hry objavil Jána Kriváka, ktorý ešte hlavičkovým zakončením neuspel, ale v 38. minúte už táto súhra, taktiež po priamom kope, priniesla otvárací presný zásah. Podbrezovský stopér poslal loptu presne k žrdi: „Bol som v podstate nebránený. Snažil som sa predlžovať center. Chvalabohu to tam padlo. Strelil som víťazný gól, za čo som veľmi šťastný. Bol to veľmi dôležitý zápas. V podstate je to ale jedno, kto by ho dal. Potrebovali sme vyhrať a to sa nám podarilo,“ povedal po stretnutí Krivák.

Druhý polčas neprinášal žiadne vyložené šance, ale nám to vadiť nemuselo, pretože Podbrezová hru kontrolovala a do niekoľkých náznakov šancí sa aj dostala. Aktívni boli hlavne Mikuš a Leško. Na opačnej strane však vo veľkej príležitosti zahrozil Fábry, Kuciak jeho nájazd chytil a nedovolil mu vyrovnať, takže zverenci Mareka Fabuľu uzavreli jeseň veľmi dobre, výhrou nad Nitrou: „Zápas bol veľmi náročný aj vzhľadom na to, že terén pridal nejaké to percento k tomu, že bolo dosť nepresností. Som rád, že od nás prišla chuť po víťazstve a odhodlanie. Škoda, že sme nepridali druhý gól, nakoľko v takýchto zápasov rozhodujú detaily. Nebyť v závere dobrého zákroku Martina Kuciaka, mohlo to pre nás skončiť všelijako. Som však rád, že sme to zvládli a práve tieto detaily vyriešili k spokojnosti, aj keď sa to nerodilo ľahko,“ hodnotil na tlačovke po stretnutí hlavný tréner „Železiarov“.

Ten pokračuje v zavádzaní mladých hráčov do A-mužstva. Svoj debut v najvyššej slovenskej súťaži zažil 17-ročný Nikolas Mejri, ktorý prišiel na ihrisko ako striedajúci hráč: „Určite som bol rád, že som nastúpil. Možno som mal ešte trošku stres, lebo predsa je to niečo úplne iné, ako v doraste, ale potom to už zo mňa opadlo,“ vyznal sa z pocitov mladý ofenzívny hráč.

„Tri body sme dnes získali zaslúžene. Išli sme za nimi od začiatku, šancí sme mali viac, ako Nitra, aj keď to bolo bojovné stretnutie. Na našej strane teraz panuje veľká radosť, v šatni väčší optimizmus. Verím, že v zime sa dobre pripravíme na jarnú časť, pretože tá bude ťažká,“ hovoril brankár Martin Kuciak, ktorý si ale uvedomuje, že táto časť sezóny nevyšla Podbrezovej najlepšie: „Keď máte jedenásť bodov pred posledným jesenným kolom, tak veľa optimizmu v klube nie je. Preto sme sa snažili tento posledný zápas, ktorý bol pre nás vyvrcholením jesene, získať v náš prospech a dokázať, že jeseň, hoci po kolísavých výkonoch, nemusí skončiť až tak tragicky, ako to vyzeralo, napríklad po zápase s Trenčínom.“

Po poslednom kole býva na rade hodnotenie, to sa však nenieslo v úplne ideálnom duchu, no pozitíva sa predsa len našli napriek tomu, že porovnávať minulosezónnu jeseň a túto sa v podstate ani nedá: „Len bodový rozdiel je cez dvadsať bodov, takže z tohto pohľadu sa nemáme o čom baviť. Tie výkony boli také, ako keď porovnáte krásny letný deň a nejaký takýto škaredý zimný. Táto naša jeseň bola ťažká, ale na druhej strane sme sa aj po ťažkých fackách dokázali vzchopiť a ukázali sme, že v kabíne je tímový duch, že sme chlapci na správnom mieste. Výsledky, ktoré sme dosahovali, boli ťaživé, zrážali nás k zemi. Preto aj táto radosť po troch bodoch proti Nitre je úprimná. Veľmi si to vážime,“ nechal sa počuť Kuciak.

„Je to obrovský rozdiel, ale futbal prináša všelijaké situácie. V danej chvíli sme po tomto zápase cítili takú menšiu eufóriu z víťazstva, aj keď tá jeseň naozaj nebola až taká dobrá. Vďaka tomuto víťazstvu a taktiež dvom predchádzajúcim zápasom, kde sme hrali dobre, ale získali sme len jeden bod, verím, že chytíme takú nádej do jari. Toto mužstvo má silu aj kvalitu, takže keď popracujeme na stránke sebavedomia a mentality, tak môžeme byť veľmi silní,“ verí Miroslav Viazanko.

„Za celý rok chcem poďakovať hlavne fanúšikom, ktorí aj v tomto neľahkom počasí prišli na štadión nás povzbudiť a rozlúčiť sa s nami. My sme veľmi radi, že sme im poskytli takúto emóciu na záver roka. Podstatné je, že tento rok sa skončil víťazstvom,“ uzavrel tréner Marek Fabuľa.

 

Matej Kubove