Karol Praženica novým trénerom A-mužstva

Vedenie Futbalového oddielu ŽP Šport Podbrezová sa rozhodlo ukončiť spoluprácu s hlavným trénerom A- mužstva Marekom Fabuľom. K tomuto kroku sa odhodlal manažment klubu po nepresvedčivých jarných výsledkoch, keď z ôsmych jarných kôl „Železiari“ získali len 4 body, za štyri nerozhodné výsledky s hrozivým skóre 6:13. Spolu s hlavným trénerom Fabuľom končí aj jeho asistent Miroslav Guza. Pod trénerským duom Fabuľa – Guza sa dokázala Podbrezová po vydarenej jarnej časti sezóny 2015/2016 zachrániť medzi ligovou elitou a v aktuálnom ročníku patrila po jesennej časti Podbrezovej historická druhá priečka v tabuľke Fortuna ligy, čím korunovali „Železiari“ najlepší kalendárny rok v klubovej histórií. Obom trénerom ďakujeme za dobre odvedenú prácu pri mužstve a prajeme v ďalšej trénerskej kariére veľa úspechov!

Novým trénerom „Železiarov“ sa po odchádzajúcom Marekovi Fabuľovi stáva 46-ročný rodák z Prievidze Karol Praženica, ktorý naposledy pôsobil ako analytik reprezentačného trénera Slovenska Jána Kozáka pri sledovaní najbližších kvalifikačných súperov našej reprezentácie. Karol Praženica futbalovo vyrastal v drese banskobystrickej Dukly, v ktorom nakukol do ligového futbalu a vo svojej bohatej futbalovej kariére obliekal dresy Slavie Praha, Dukly Praha, Hajduku Split, OFI Kréta, 1. FC Košice, Fortuny Düsseldorf, Českých Budějovíc a Matáv Sopron. V drese slovenskej reprezentácie odohral šesť zápasov a ako prvý Slovák sa predstavil v skupinovej fáze Ligy Majstrov v sezóne 1994/1995 v drese chorvátskeho tímu Hajduk Split.

Karol Praženica je držiteľom trénerskej licencie UEFA Pro a svoju trénerskú kariéru odštartoval v Dukle Banská Bystrica ako asistent trénera Jánoša, kde neskôr pôsobil aj v úlohe hlavného trénera juniorov Dukly. Z pozície hlavného trénera viedol v doterajšej trénerskej kariére Ružinú, Rimavskú Sobotu a Liptovský Mikuláš. Posledným angažmánom Praženicu na slovenskej ligovej scéne bola od júla 2015 do júla 2016 pozícia asistenta trénera Tomislava Mariča v DAC Dunajská Streda. Pred trénerom Praženicom je obrovský výzva, keďže sa po prvýkrát vo svojej kariére posadí ako hlavný tréner na lavičku ligového mužstva v boji o miestenku do európskych pohárov. Asistentom trénera Praženicu sa stáva odchovanec podbrezovského futbalu Ján Gajdošík, ktorý zároveň naďalej ostáva aj v pozícii hlavného trénera našej juniorky. V realizačnom tíme ostáva tréner brankárov Peter Boroš i kondičný tréner Andrej Caban.