Perfektný vstup do nadstavby podčiarkla prvá výhra v Zlatých Moravciach, čiernou škvrnou len žlto potrestaný faul na Mikuša

Do nadstavbovej časti sme vstúpili na ihrisku nami neobľúbeného tímu FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble, kde sa nám ešte počas vzájomných stretnutí vo Fortuna lige nepodarilo vyhrať. Všetko je ale raz po prvýkrát a v prvom kole nadstavby sme domov viezli všetky tri body my. Rozhodol o tom pokutový kop Dávida Leška v samom závere stretnutia.

V Zlatých Moravciach sa začalo v dobrom tempe, prvú šancu mal v dvadsiatej minúte Harba. Ľavačkou vystrelil nad. Následne prišiel poriadne ostrý sklz Nikoliča na Matúša Mikuša, za ktorý obranca ViOn-u dostal iba žltú kartu, aj keď to vážne smrdelo červenou. Náš útočník musel z hry odstúpiť: „V podstate ani neviem, čo sa stalo. Zakryl som si loptu a zrazu mi niekto priletel zozadu do nohy. Pocítil som strašnú bolesť. Idem na röntgen a uvidíme, čo to bude,“ vyjadril sa náš futbalista bezprostredne po zápase: „V prvom momente som ani nevedel, čo vlastne ma bolí, pretože ma bolela celá noha. Bolo to zákerné. Skúsil som to ešte, ale po prvom kroku som vedel, že nemôžem dohrať,“ uvedomoval si: „Za čo chceme dávať červenú kartu, keď nie za toto?!“ poznamenal: „Nevadí, hlavne aby som bol zdravý a uvidíme, čo ukáže röntgen,“ doplnil: „Mrzí ma čierna škvrna v podobe zranenia Mikuša, taký súboj by sa v našej lige nemal objaviť,“ vyjadril sa k inkriminovanému momentu aj náš tréner Marek Fabuľa.

Skóre stretnutia mohol v 33. minúte otvoriť Leško, z mierneho uhlu na hranici malého vápna mieril vedľa. Následne to v ešte väčšej šanci skúšal Endy Bernadina, zoči-voči Kováčovi tento skúsený gólman predviedol famózny zákrok: „Bolo to náročné stretnutie, ale boli sme lepší a zaslúžene sme vyhrali. Mali sme tri tutovky, ktoré keby sme premenili skôr, tak to dohráme v pokoji, ale vyšlo to tak, že to bolo emotívne až do konca,“ povedal navrátilec do zostavy Jaroslav Kostelný. V druhom polčase sme na šancu čakali až do poslednej štvrťhodiny, kedy sa Endy Opoku Bernadina dostal do samostatného nájazdu po pase Leška, lenže v snahe obísť Kováča ho gólman parádne zastavil, keď sa Holanďanovi vrhol pod nohy a zobral si čisto loptu. V osemdesiatej minúte fauloval v strede poľa Bariš, dostal druhú žltú kartu a následne červenú. Presilovku sme využili veľmi rýchlo a to vďaka penaltu, ktorú vybojoval Kostelný: „Tu nie je o čom. Rozhodca to videl. Ja som si loptu posunul do ľavej strany a hráč súpera ma držal, ako keby bol nejaký majáles. Jasná penalta,“ opísal moment jeho aktér Kostelný. Dávid Leško ju následne bez problémov premenil strelou po jeho pravej ruke: „Ešte pred tým kopom som sa na rýchlo rozhodoval, ale som rád, že to tam padlo. Ten faul som v podstate nejako dobre nevidel, pretože tam bola spleť tiel a ja som zahrával tú štandardku, po ktorej ten faul prišiel až z polovice ihriska,“ hovorí Leško.

Skóre mohol navýšiť ešte Ilja Tereščenko, lenže jeho pokus po rýchlej akcii ťahanej Leškom v 85. minúte nepustil do siete Nikolić. Prvé stretnutie nadstavbovej časti sme teda zvládli a z horúcej pôdy Zlatých Moraviec si vezieme tri body: „V tejto fáze, kedy začala posledná časť ligy, kde je šesť tímov, tak sa hrá o úplne každý bod a každý centimeter ihriska. Dnes sme ten zápas odjazdili. Bol to nesmierne bojovný duel. Domáci aj my sme išli za víťazstvom. Myslím si, že to bol naozaj kvalitný futbal s veľkým množstvom šancí na oboch stranách. Myslím si, že sme to mohli rozhodnúť už v prvom polčase, kedy ale pri šanci Endyho Bernadinu fantasticky zachránil mužstvo Pavel Kováč, ktorý Moravce držal nad vodou až do konca. Pokutový kop v závere bol už iba vyvrcholením šancí, ktoré sme mali. Tri body vezieme zaslúžene bodov,“ zhodnotil duel brankár Martin Kuciak. Ten si na svoje konto v jarnej časti pripísal už tri vychytané nuly. V „dvojzápase“ so Zlatými Moravcami taktiež neinkasoval ani raz: „O nejakom recepte na útok súpera sa baviť ani nemusíme. Našej hre podriaďujeme všetko. Všetci hráči idú na hranicu sebaobetovania. Takto sa bojuje a takto sa má hrať o tie body, aby tá záchrana bola vyriešená čo najskôr. Potom sa už budeme venovať odľahčenejšiemu futbalu, pretože tento bodový pragmatizmus nám velí len zbierať body,“ tvrdí „Kuco“.

Zároveň je veľmi šťastný aj za víťazstvo. Ako už bolo spomenuté, Podbrezová v Zlatých Moravciach triumfovala prvýkrát: „Niekedy už bolo treba vyhrať. Všetko je raz po prvý raz. Táto zlatomoravecká pôda je veľmi horúca, preto sme strašne radi za tieto tri body. Myslím si, že zápasy, ktoré budú na tomto ihrisku nasledovať, budú pre hosťujúce mužstvá veľmi náročné. V takýchto stretnutiach rozhodujú detaily a tie sme ťahali na svoju stranu,“ uvedomuje si Martin Kuciak: „Je to zaväzujúci výsledkom k tomu, aby sme najbližší domáci zápas odohrali taktiež víťazne,“ dodal Dávid Leško.

 

Matej Kubove