Po prehre s FC DAC 1904 Dunajská Streda

Záver minulej sezóny nedopadol pre futbal na Horehroní úspešne, keďže „Železiari“ nedokázali postúpiť do Európskej ligy UEFA, kde sa momentálne darí Ružomberku, ale nová sezóna znamená ďalší začiatok a výzvu potvrdiť, že minulý ročník nebol náhodný. Z klubu síce odišlo niekoľko dôležitých hráčov, takže tréner Karol Praženica a jeho zverenci budú mať o to ťažšiu situáciu, no nie nezrealizovateľnú.

Na úvod, vo svojom prvom súťažnom stretnutí novej sezóny, cestoval tím FK Železiarne Podbrezová na horúcu pôdu FC DAC Dunajská Streda, ktorá sa tiež chce predstaviť na priečkach zaručujúce postup do pohárovej Európy. Zápas už od začiatku ovládali domáci futbalisti zo Žitného ostrova, ktorí mali optickú prevahu hlavne v úvodnej dvadsaťpäťminútovke. Na prvú poriadnu šancu sme si počkali do 21. minúty, kedy Erik Pačinda centrom z priameho kopu našiel nášho bývalého hráča Pavla Šafranka, avšak ten zblízka netrafil hlavou bránu. Následne si spomínaní ofenzívni hráči DAC úlohy vymenili. Spred päťky pálil Pačinda iba do Martina Kuciaka, ktorý na bránkovej čiare vytiahol skvelý zákrok: „Vstup do zápasu sme nemali dobrý, hrali sme prvých dvadsaťpäť minút ustráchane. Súper nás dostal pod tlak zo štandardných situácií. Bol dôraznejší, dostával sa častejšie pred našu bránu. Po tých dvadsiatich piatich minútach sme vyrovnali hru, boli sme trošku častejšie pred bránou súpera, aj keď sme ju nijak vážnejšie neohrozili,“ hodnotil po stretnutí tréner Karol Praženica: „V úvode sme boli ustráchaní, vzadu nám chýbal dôraz, čo otváralo okienka,“ doplnil Kuciak.

Podbrezová sa pripomenula tesne pred uplynutím polhodiny hry. Matúš Mikuš však vo veľmi dobrej pozícii zľuftoval a zakončenie Migaľu z diaľky bolo zrazené priamo k brankárovi Macejovi. Ako sa pomaličky úvodné dejstvo chýlilo ku koncu, tak sa zdalo, že do kabín sa pôjde za bezgólového stavu, avšak v súboji kapitánov si Ljubičič prišiel pre faul proti Kostelnému. Získal priamy kop a ten rozohral Erik Pačinda strelou k bližšej žrdi, ktorou rozvlnil sieť: „Mal som podržať mužstvo pri tej jednej situácii, čo sa nepodarilo. Kričal som chlapcom, nech mi trochu podskočia, pretože Pačinda má tú ľavačku vycibrenú. Chlapci mi vraveli, že aj vyskočili, no loptu na hlavách necítili. Bolo to perfektne kopnuté, lopta v ideálnom čase začala klesať. Teraz by som si možno trochu nastúpil napred, no po vojne je každý generál,“ opísal, ako sa neskôr ukázalo, rozhodujúci moment stretnutia brankár Podbrezovej Martin Kuciak.

Krátko po začiatku druhého polčasu sa tréner Praženica pokúsil oživiť nevýraznú ofenzívnu zostavu Podbrezovej a do hry poslal Andreja Rendlu s mladým Adriánom Kačeríkom, ktorým sa podarilo rozpohybovať útočné tykadlá nášho tímu. Nanešťastie, až do šancí táto zvýšená aktivita neviedla, brankár Dunajskej Stredy Macej ostával bez zákroku. K spomínanej dvojici sa často pridával taktiež aktívny Miroslav Viazanko, na pravej strane bolo vidieť i Matúša Turňu. Dávid Leško, ktorý nastúpil na ľavom krídle, bol v ofenzívnej fáze zväčša osamotený: „Do druhého polčasu sme vystriedali a prišli ofenzívnejší hráči. Boli sme aktívnejší. Bohužiaľ, čisté šance sme si nevytvorili. Mali sme len nejaké náznaky zo štandardných situácií. V závere nám vždy chýbala nejaká dobrá prihrávka, prípadne presnejšia strela,“ nechal sa počuť Praženica.

Naopak, Dunajská Streda mala možnosti aj po zmene strán. Len tesne vedľa brány z diaľky pálil Ľupták. V akcii bol aj striedajúci Čmelík. Tomu Martin Kuciak najskôr krásnou robinzonádou zneškodnil priamu strelu a následne i odraz od spomínaného hráča, ktorého nastrelil Djordjević tak nešťastne, že lopta takmer skončila v sieti. Už v nadstavenom čase pálil Pavol Šafranko spred malého vápna. Do zakončenia mu obetavo spadol ľavý obranca FK Železiarne Djordjević, čím zneškodnil pokus v úplnom závere upraviť konečný rezultát.

Podbrezová tak nezažila úspešný štart do nového ročníka a po prehre 0:1 si na prvé body musí minimálne pár dní počkať: „Určite si predstavujeme, že budeme hrať lepšie. Čas na prípravu bol síce päť týždňov, ale budeme ho potrebovať ešte viac, aby sme sa zohrali. Smerom dopredu musíme byť kvalitnejší, lepší, musíme sa dostávať viac do šancí a viac držať loptu. Nemôžeme robiť ľahké straty, ako sme robili a potrebujeme s väčším počtom hráčov vyrážať do útoku,“ dodal kouč Praženica.

Šancu na reparát budú mať hráči FK Železiarne Podbrezová už v piatok 28.07. o 18:30, kedy do Zelpo Arény zavíta FC Spartak Trnava. Ten v úvodnom kole na domácom štadióne porazil 1:0 Zemplín Michalovce.

 

Matej Kubove