Po víťazstve nad Senicou

Stále nie je koniec, ŽP Šport Podbrezová stále prežíva svoj sen. Ani po šiestom ligovom kole sezóny 2016/17 „Železiari“ nepocítili trpkosť prehry, ale čo je najlepšie, historicky sa dostali na prvé miesto dvanásťčlennej tabuľky Fortuna ligy.
Dátum 20. august 2016 by si mal zapamätať každý jeden priaznivec futbalu na Horehroní ako deň, kedy maličká obec Podbrezová a jej futbalisti aspoň na nejaký čas predbehli všetkých ligových protivníkov. V ligovej tabuľke sa nachádza pod nami slávny Slovan Bratislava, úradujúci šampión AS Trenčín, bývalý účastník skupinovej fázy Ligy majstrov MŠK Žilina alebo napríklad aj klub s najväčším štadiónom na Slovensku Spartak Trnava. Rozhodla o tom najtesnejšia sobotňajšia výhra na pôde Senice, ale zároveň aj duel medzi Slovanom a Žilinou. Samotné víťazstvo by Podbrezovej v prípade troch získaných bodov v podaní „šošonov“ nestačilo, ale bratislavský tím nám výhrou 1:0 výrazne pomohol k tomu, aby sme sa stali prvoligovým lídrom.
V Senici to bol pred niečo vyše 1500 divákmi skvelo zvládnutý duel v podaní zverencov Mareka Fabuľu. Ešte sa ani poriadne nezačalo a už prišlo to najpodstatnejšie. Michal Breznaník otváral skóre už po dvoch minútach hry. V situácií dvoch na dvoch Bernadina výborne potiahol loptu, poslal kolmicu pred Šullu a skúsený ex-reprezentant si počínal perfektne. Presnou strelou k žrdi nenechal brankárovi súpera žiadnu šancu zasiahnuť. Z pravej strany počas celého zápasu hrozil aj aktívny Miroslav Viazanko a podobne ako Breznaník zľava patril medzi najväčšie zbrane hostí. V dvanástej minúte práve Viazanko potiahol akciu až pred Šullu, z uhla sa rozhodol pre krížnu strelu, ktorú brankár domáceho FK stlmil a jeho spoluhráči pred číhajúcim Bernadinom z malého vápna odkopli loptu do bezpečia. Prešlo ďalších pár minút a zas to bol Breznaník, kto nebezpečne zakončoval. Matej Kochan poslal center do šestnástky a lopta z jeho kopačky preletela až za chrbty obrancov priamo k rodákovi z Revúcej. Jeho tvrdá rana z voleja mierila priamo pod brvno svätyne domáceho celku, lenže Šulla včas končekmi prstov vytesnil loptu nad. Michal Breznaník dostal loptu do siete Seničanov aj druhýkrát, ale jeho pekný oblúčik ponad Šullu pre ofsajdové postavenie neplatil. Senica tak mohla kontrovať v závere prvého polčasu. Prebiehala už prvá minúta nadstaveného času, keď si Kratochvíl nabehol na štandardnú situáciu zahranú Březinom, ale jeho hlavička z vnútra pokutového územia tesne minula bránu.

V druhom polčase už nebola Podbrezová v ofenzíve tak dominantným tímom a sústredila sa hlavne na kvalitnú defenzívu s cieľom neinkasovať zbytočný gól. Senici to tým pádom dávalo optickú prevahu a dlhší čas strávený s loptou na kopačkách, čo sa ale neodzrkadlilo do gólových príležitostí. Kapitán Jaroslav Kostelný so svojim parťákom Jánom Krivákom dirigovali defenzívnu činnosť tímu naozaj vynikajúce. Nezohratý súper navyše často pristupoval k zbytočným stratám lopty a nepresným prihrávkam, čo bola pre hosťujúcich futbalistov vodou na mlyn. Aj v druhom dejstve to bol Michal Breznaník, kto mal na kopačke ďalší presný zásah. Presne po hodine hry dostal prihrávku na hranicu šestnástky, odkiaľ si dokázal spraviť streleckú pozíciu a po tretíkrát v zápase preveriť brankára Šullu. Tešiť sa však mohol iba po prvom pokuse, pretože pri treťom streleckom pokuse sa zatriasla za mladým gólmanom konštrukcia brány. Takticky skvele zvládnutý záver stretnutia znamenal, že Podbrezová štvrtýkrát v tejto sezóne získala tri body a vôbec prvý raz v histórií klubu sa dostala na prvé miesto tabuľky v najvyššej futbalovej súťaži Slovenska.
Dokedy môže táto séria pokračovať? To nikto nevie, ale jedno je isté. Podbrezová predvádza atraktívny futbal, ktorý prináša radosť pre fanúšikov a veľmi dobré výsledky. Každý jeden človek fandiaci horehronskému prekvapeniu by sa mal tešiť a užívať si fantastickú „jazdu“ úvodom nového súťažného ročníka. Na druhej strane však nemôžeme mať prehnané očakávania. Áno, prežívame úžasné obdobie, ale stále sa liga len rozbieha. Do konca je ešte veľmi veľa kôl, v ktorých sa môže udiať naozaj hocičo. Niektorí fanúšikovia už rozmýšľajú o titule, v médiách už Podbrezovú prirovnali k úradujúcemu anglickému majstrovi, Leicesteru. Na všetko je ale ešte veľmi skoro. Len čas ukáže, čo Marek Fabuľa a jeho zverenci v tomto zatiaľ sľubne sa vyvíjajúcom ročníku dokážu.