Po víťazstve nad Tatranom Prešov

 

Na štadióne, kde sa minulý pondelok tešil Slovan Bratislava zo zisku titulu v Slovnaft Cupe sme sa necelý týždeň na to radovali z troch dôležitých bodov v boji o postup do Európskej ligy UEFA pre ročník 2017/18 my. V prechodnom stánku 1.FC Tatran Prešov, teda v Poprade, prišla druhá výhra Podbrezovej v rade, čo znamená, že pod novým trénerom Karolom Praženicom sú jeho zverenci zatiaľ stopercentní, nakoľko pri jeho premiére porazili FC ViOn Zlaté Moravce: „Neviem, či pomohla práve tá zmena trénera, ale minimálne my v kabíne sme sa zomkli a povedali si, že nám chýba už len pár krokov k tomu, aby sme niečo dokázali. Hádam to pomohlo,“ ozrejmil po stretnutí Pablo Podio.

Do zápasu vstúpili pomerne aktívne oba tímy, no časom taktovku nad stretnutím prebrali podbrezovskí futbalisti a otvoriť skóre mohli už v desiatej minúte, kedy dostal loptu na hranicu malého vápna Miroslav Viazanko, ale jeho zakončenie išlo nad priestor troch žrdí. Prešovčania odpovedali hlavičkou Dzuríka tesne vedľa, alebo Petkovým priamym kopom. Ten minul vinkel Kuciakovej brány len o niekoľko centimetrov. To však bolo zo strany domácich všetko takmer na celý zvyšok polčasu a vo svojej aktivite pokračovala Podbrezová: „Predpokladali sme, že to bude ťažký zápas, čo sa v prvom polčase aj potvrdilo. Domáci vstúpili lepšie do stretnutia, boli aktívnejší, dôraznejší. Postupne sa ale hra vyrovnala,“ povedal po stretnutí tréner Karol Praženica. V závere polčasu ešte po priamom kope Podia gól nepadol, pretože strelu z hranice šestnástky brankár Talian vyrazil a následné zakončenie Viazanka išlo nad, ale Podbrezová sa tešila v 43.minúte, kedy Matúš Turňa získal penaltu, ktorú dokázal premeniť Matej Kochan: „Zo začiatku to nebolo ľahké, pretože Prešov začal rovnako aktívne ako my. Postupne sme si prevahu získali a náš prvý gól nám pomohol, aby sme sa upokojili a hrali svoju hru,“ konštatoval Pablo Podio.

Druhé dejstvo otvorila hlavička Bernadinu tesne nad priestor troch žrdí a v ďalšej šanci zas neuspel Miroslav Viazanko. Skúsený záložník dostal pas do Kochana do samostatného nájazdu, dokonca sa dokázal zbaviť aj Taliana, no Keresteš bol tým, kto loptu zastavil pred jej prechodom do brány. Odchovanec Prešova Viazanko sa ale nakoniec proti svojmu materskému klubu dokázal presadiť. Bolo to presne dvadsať minút pred koncom, kedy bol na konci krásnej akcie. Bernadina našiel v šestnástke Kochana, ten prihral na druhú stranu malého vápna priamo na 35-ročného Východniara, ktorý nemal problém zakončiť: „Tam už nebolo o čom. Matej mi dal vynikajúcu prihrávku, prakticky som to iba zasunul do prázdnej brány. Bola to povinnosť dotiahnuť to do konca,“ opísal gólový okamih: „Ani po zmene strán sme sa nezatiahli pred vlastnú bránku, snažili sme sa byť aktívni smerom dopredu, čo sa nám aj darilo a boli sme za to odmenení. Nevyužili sme síce niekoľko dobrých príležitostí, no našťastie sme strelili druhý, poisťovací zásah,“ nechal sa počuť tréner Praženica. V záverečnom úseku hry mal zaujímavú strelu aj striedajúci Mikuš, ten nastrelil súpera pred sebou a neuspel ani Patrik Vajda, ktorému po priamom kope Podia na malom vápne chýbali k zakončeniu decimetre: „Bol to presne taký zápas, aký sme očakávali. Prešov hrá tvrdo, snaží sa hrať takým jednoduchým futbalom. My sme na to boli pripravení a prakticky sme ich za celý zápas ani raz nepustili do nejakej šance. Snažili sme sa vytvárať svoje príležitosti. Mali sme možnosti aj na viac gólov, nakoniec sme dali dva. Môžeme byť spokojní,“ zhodnotil Miroslav Viazanko.

Podbrezová tak získala ďalšie veľmi dôležité tri body, pretože svoj duel na pôde Senice zvládol aj Ružomberok, a tak je náskok „Železiarov“ na treťom mieste pred týmto súperom jednobodový. Vzájomný duel s MFK nás čaká o dva týždne: „Momentálne to sú stíhačky, bude to kto z koho. Proti Ružomberku hráme ešte doma, tak si myslím, že to bude zápas, ktorý by mohol rozhodnúť,“ myslí si Viazanko.

Najbližšie však cestujeme do Dunajskej Stredy, čo bude tiež nesmierne dôležité stretnutie, nakoľko DAC je pod nami o štyri body: „Ideme do Dunajskej Stredy, kde budeme chcieť znova uspieť, pretože ak chceme pohárovú Európu, tak musíme bodovať každý zápas, keďže súperi sa na nás doťahujú a tlačia nás. My sa tejto výzvy vôbec nebojíme a ideme za tou Európou, ako sme to deklarovali na konci jesene. Začiatok jari bohužiaľ nevyšiel, ale záver bude náš,“ konštatuje kapitán Jaroslav Kostelný, ktorý sa vrátil po zranení do hry prvýkrát od devätnásteho kola, ktoré sa hralo ešte v decembri minulého roku: „Sme radi, že je naspäť a môžeme rátať s jeho podporou,“ dodal Podio.

Matej Kubove