Podbrezová vstúpi po výbornej príprave do jari s novým kapitánom aj niekoľkými posilami, cieľom je záchrana

 

Zimná prestávka ubehla ako voda a Fortuna liga už opäť klope na dvere. Futbalisti FK Železiarne Podbrezová sa predstavia v boji o záchranu, čo je bohužiaľ faktom, ale ani tento stav nie je dôvodov na to, aby hráči zvesili hlavy, skôr naopak. V mužstve panuje po príprave veľmi dobrá nálada a entuziazmus je vysoký.

„Ako každoročne, tak aj teraz, sme spokojní s prípravou a jej priebehom. Nič nám nechýbalo. Prípravné zápasy, ktoré sme odohrali splnili svoj účel a svoje zameranie. Oproti minulým rokom je pozitívne, že zdravotný stav chlapcov bol lepší. Zranených kľúčových hráčov nebolo tak veľa, ako po minulé roky. Verím, že sme dobre pripravení na náročnú jar. Druhá šestka je pre nás veľmi dôležitá, čo sa týka jarného zotrvania. Primárny cieľ je ostať v lige aj ďalšiu sezónu a zabudovať mladých hráčov do tímu. Jar bude náročná po psychickej aj fyzickej stránke. Nový model ligy dáva veľký náboj. Mužstvá budú mať o čo hrať v každom zápase. Prvým kolom chceme vykročiť k úspešnej jari. Verím, že rok 2018 bude úspešný,“ nechal sa počuť hlavný tréner Marek Fabuľa, ktorý nebol jediný, kto bol spokojný ako s prípravou v domácich podmienkach, tak aj so sústredením v tureckom Beleku: „Príprava bola štandardne náročná. Boli sme v domácich podmienkach, potom sme šli do špičkových tureckých podmienok. Vyšlo nám počasie, trénovať tam bola radosť aj napriek tomu, že mnohé tréningy boli náročné. Verím, že celé mužstvo je na jar pripravené. To, čo sme natrénovali, chceme v jarnej časti dokázať zúročiť a verím, že ten boj o záchranu vybojujeme oveľa skôr, ako v závere. Chceme sa dostať do pozície, v ktorej pokojne odohráme súťaž. Som presvedčený o tom, že mužstvo na to má a zvládneme to,“ povedal skúsený krajný záložník alebo obranca Miroslav Viazanko.

Práve tento 36-ročný Prešovčan, pre ktorého je Podbrezová tretím klubom v kariére a nastupuje v ňom od roku 2015, prebral kapitánsku pásku po Jaroslavovi Kostelnom: „Nie som v tejto situácii prvýkrát. Neberiem to ako nováčik. Bol som kapitánom v Košiciach a už skôr aj tu. Verím, že budem prínosom pre mužstvo a budem mu odovzdávať to, čo by som ako kapitán mal,“ tvrdí bývalý futbalista 1. FC Tatran Prešov či MFK Košice: „Miro bol už predtým ťahúňom. Voľba padla na neho prirodzenou formou. Ako skúsený hráč má čo odovzdať. Mal by byť nositeľom nie len hráčskej kvality,“ doplnil Fabuľa.

Počas zimy mužstvo opustili brankár Patrik Lukáč (1. FC Tatran Prešov), Jaroslav Kostelný, Kamil Kuzma, Martin Válovčan (všetci traja si hľadajú klub) a Andrej Rendla, ktorý bol nútený zo zdravotných problémov ukončiť kariéru. Trio Lukáš Migaľa, Tomáš Gerát a Ľuboš Kupčík bolo preradené do juniorky. Naopak, posilami sa oficiálne stali srbský gólman Marko Drobnjak (FK Polet Ljubić), chorvátsky záložník Stijepo Njire (1. SC Znojmo) a poľský útočník Jakub Wiezik (1. FC Tatran Prešov). Z dorastu sa k áčku pridali v príprave veľmi dobre hrajúce dvojičky Alexander a Viktor Mojžišovci: „Finančne môžeme vyskakovať len do určitej výšky. Niektorí hráči, o ktorých sme mali záujem, mali vyššie platové podmienky, ako sú naše možnosti. Na súpiske máme dosť mladých hráčov. Posilnenie však bolo adekvátne. Nemyslím si, že by sme mali nejaký najslabší káder v lige. Cieľ je zachrániť sa. Každý očakával aj nejaké iné príchody, ale aj na sústredení som videl, že mladí hráči sa postupne zapracovávajú a tri posily, ktoré sme získali, sú naozaj posilnením tímu a nie len doplnením,“ prezradil na margo nových hráčov prezident FK Ing. Július Kriváň. Päticu novicom následne na drobné rozmenil Marek Fabuľa: „Marko Drobnjak je mladý perspektívny brankár, ktorý na skúške presvedčil. Je to chlapec, ktorý by mal vytvoriť konkurenciu pre Maťa Kuciaka. Stijepo Njire je zas skúsený futbalista. Potrebovali sme vystužiť stred poľa. Trochu sme ho zneutralizovali, nakoľko bol o niečo viac ofenzívnejší. Mal by byť prínosom, rýchlo sa stotožnil so systémom. Jakub Wiezik prišiel síce po operácii, ale vďaka nášmu lekárskemu tímu sa dostal do patričnej formy. Verím, že počas krátkej doby ju vyšperkuje. Je predurčený byť strelcom. A čo sa týka mladíkov, tak každý jeden ukázal potenciál, ale zistil, že prechod do mužského futbalu je náročný. Preto som rád, že dvojičky Mojžišovci to zvládli. Ukázali veľký potenciál, majú na čom stavať, ale potrebujú pokoj a priestor, aby sa udomácnili v mužskom futbale. Aj ďalší budú „lietajúci“ hráči medzi tromi kategóriami – U19, béčko a áčko,“ zhodnotil hlavný kouč „Železiarov“.

Do mužstva by ešte mohol pribudnúť ukrajinský útočník Ilja Tereščenko. Ten odohral celú zimnú prípravu, v ktorej dokonca strelil jeden gól, no kvôli nezhodám v „papierovačkách“ ešte oficiálne predstavený byť nemôže: „S Dynamom Kyjev, jeho materským klubom, sú ešte nedostatky v papierovačkách. Musíme to dotiahnuť tak, aby bolo všetko v poriadku,“ povedal Kriváň, ktorý sa vyjadril aj o ďalšej možnej posile. Patrik Vajda prišiel na skúšku, jeho zdravotný ale stav nebol ideálny: „Bol som rád, keď sa znova ohlásil, že chce hrávať v Podbrezovej, ale vzhľadom na jeho ťažké zranenie má kondičné resty, čo sa prejavilo v priateľských zápasoch. Dohodli sme sa s ním tak, že jarnú časť súťaže absolvuje niekde tu v okolí. Pokiaľ bude fyzicky aj zdravotne k dispozícii podľa našich predstáv, tak ho opäť oslovíme a prišiel by znova k nám,“ rozprával prezident FK.

Ďalšie dve „posily“ by mali prísť z vlastných radov. Michal Breznanik aj Karlo Bilić mali počas jesene zdravotné problémy. Srbský obranca už ale odohral prípravu a podľa slov Mareka Fabuľu veľmi dobre: „Karlo Bilić na základe zranenia nenastupoval, ale ukázal v príprave, že je schopný hrať. Zhostil sa pozície dobre a my sme radi, že sa takto prezentoval.“ Celkom pozitívne to vyzerá aj s Breznanikom: „Nastali tam komplikácie, ale vyzerá to lepšie. Trénoval individuálne. Mal by sa čo najskôr zapojiť do prípravy,“ dodal Ing. Július Kriváň.

 

Káder FK Železiarne Podbrezová pred jarnou časťou

Brankári: Martin Kuciak, Marko Drobnjak, Samuel Vavrúš

Obrancovia: Matúš Turňa, Daniel Magda, Lazar Djordjević, Alexander Mojžiš, Ján Krivák, Karlo Bilić

Záložníci: Miroslav Viazanko, Michal Breznanik, Stijepo Njire, Dávid Leško, Adrián Kopičár, Aldo Omar Baez, Jakub Sedláček, Viktor Mojžiš

Útočníci: Matúš Mikuš, Viktor Jedinák, Endy Opoku Bernadina, Jakub Wiezik

 

Prípravné stretnutia

FK Železiarne Podbrezová – FK Pohronie Žiar n/H. 1:3

Gól: Leško

FK Železiarne Podbrezová – MFK Lokomotíva Zvolen 5:2

Góly: Bilić 2, Mikuš 2, Kopičár

FK Železiarne Podbrezová – FK Poprad 1:1

Gól: Krivák

FK Železiarne Podbrezová – MFK Tatran Liptovský Mikuláš 2:0

Góly: Leško, vlastný

NK Rives Rivne – FK Železiarne Podbrezová 0:0

FK Buducnost Podgorica – FK Železiarne Podbrezová 0:2

Góly: Leško 2

Paksi FC – FK Železiarne Podbrezová 2:2

Góly: Tereščenko, Viazanko

FC Kuban Krasnodar – FK Železiarne Podbrezová 2:1

Gól: Njire

 

Celkovo: 8 zápasov, 3 víťazstvá, 3 remízy, 2 prehry, skóre 14:10

 

Matej Kubove