Posledné kolo Fortuna ligy na pôde majstrovskej Žiliny

V sobotu 27. mája 2017 ukončia „Železiari“ v poradí už tretiu sezónu v najvyššej futbalovej súťaži. Je nevyhnutné dodať, že najúspešnejšiu z pohľadu tabuľkového postavenia, ktoré ešte stále môže byť označenované ako pohárové! Zisk troch bodov na pôde už isté majstra našej ligy potvrdí štvrté miesto Podbrezovej a zároveň zaručí postup do letných predkôl Európskej ligy UEFA. Cieľ hráčov pod vedením trénera Praženicu je teda jasný. Na druhej strane domáci Žilinčania preberú pohár pre víťaza Fortuna ligy a k tejto oslave chcú svojim fanúšikom priniesť aj dvadsiate tretie víťazstvo v aktuálnej sezóne, ktorá bola aj pre zverencov trénera Guľu historickou. Aj v poslednom stretnutí tohto ročníka Fortuna ligy je o čo hrať a každý fanúšikom môže byť pritom! V sobotu o 17:30 priamo na štadióne MŠK Žilina alebo pri televíznych obrazovkách na RTVS, ktorá odvysiela tento dôležitý zápas v priamom prenose.

Predstavujeme súpera – MŠK Žilina
Žilinčania od začiatku súťaže išli jednoznačne za ziskom ligového titulu, ktorý spečatili už v 28. kole v priamom súboji proti bratislavskému Slovanu. Tím pod vedením Adriána Guľu ničil počas celej sezóny svojich súperov hlavne ofenzívnou kvalitou a dynamickým futbalom zaručujúcim dominanciu na slovenských trávnikoch. V doterajšom priebehu Žilina okúsila trpkosť prehry len v troch prípadoch a na domácom umelom trávniku má MŠK ohromujúcu bilanciu. Zo štrnástich domácich duelov „Šošoni“ zvíťazili v trinástich zápasoch a len jeden skončil remízou pri neskutočnom skóre 50:12. Celkovo Žilina získala 70 bodov za 22 výhier a štyri remízy s vysoko aktívnym skóre 78:25.

Zisk titulu do Žiliny priniesol hlavne vyrovnaný a dostatočne široký hráčsky káder. Hlavný tréner Adrián Guľa vsadil na mladých hráčov z vlastnej liahne, ktorých doplnil viacerými skúsenejšími oporami. Okrem už stálych hráčov MŠK ako Pečovský, Volešák, Škvarka či Hlohovský prispeli k prvenstvu aj niektoré z posíl, ktoré sa presadili do základnej zostavy. Veľmi dobrým ťahom sa ukazuje letný príchod Jakuba Holúbeka z AS Trenčín a stredného obrancu Filipa Kašu z českého Baníka Ostrava. Počas zimnej prestávky naopak pod Dubeň prišli ofenzívne ladení hráči – Samuel Mráz z FK Senica a Ramil Šejdajev z tureckého Trabzonsporu, ktorí sa presadili do užšieho kádra a dokázali aj streliť viacero dôležitých gólov v ceste za titul.

Posledný ligový zápas MŠK Žilina

ViOn Zlaté Moravce-Vráble – MŠK Žilina 1:4. Domáci mali do stretnutia výborný vstup a už v desiatej minúte sa ujali vedenia. Kostadinov vysunul prihrávkou medzi obrancov Válovčana a ten v samostatnom nájazde poslal ViOn do vedenia. O vyrovnanie sa pokúšal hosťujúci kapitán Škvarka, ale jeho strelu zneškodnil pozorný brankár Kováč. Druhý gól domácich mal na kopačke Orávik opäť po prihrávke Kostadinova, ale jeho strela z uhla Volešáka neprekvapila. Hostia postupne zvyšovali aktivitu a vyrovnania sa dočkali v 27. minúte. Hlohovský vyzvŕtal obranu domácich a do vyloženej šance vysunul Cociuca a ten chladnokrvne vyrovnal. V druhom polčase rozhodla Žilina o svoj triumfe už v prvých desiatich minútach. V 51. minúte sa oprel do lopty spoza pokutového územia Škvarka a exportne poslal MŠK do vedenia. Prešli len tri minúty a aktívny Hlohovský našiel voľného Špaleka, ktorý zvýšil vedenia Žiliny na 1:3. Od tohto momentu hostia kontrolovali hru a o konečnom výsledku rozhodol v 81. minúte obranca Vavro, ktorý sa presadil strelou z vnútra pokutového územia.  Zostava MŠK Žilina: Volešák – Vallo, Kaša (28. Hancko), Vavro, Mazáň  – Škvarka (74. Káčer), Cociuc, Diaz  – Špalek, Šejdajev (62. Otubanjo), Hlohovský.

Pred zápasom s MŠK Žilina

S majstrovskou Žilinou odohrali „Železiari“ dve stretnutia a v oboch mali diváci možnosť vidieť výborné futbalové predstavenie. V rámci 11. kola podľahli hráči Podbrezovej domácej Žiline tesne 1:0 po góle kapitána Michala Škvarku.  Úvod zápasu jednoznačne patril domácim, ale bez gólového efektu, čo skoro potrestali „Železiari“ po dvoch hlavičkách Patrika Vajdu. O výsledku rozhodol len jeden gól a jeho autorom bol v 50. minúte Škvarka, ktorý umiestnenou strelou rozhodol o zisku troch bodov. Druhý vzájomný zápas v Zelpo Aréne skončil remízou 2:2, pri ktorej hráči na trávniku dvíhali fanúšikov zo svojich sedadiel. Do vedenia poslal hostí v 30. minúte najlepší strelec ligy Hlohovský, ale Žilinčania sa tešili z výhry len minútu. Po ukážkovej akcii Turňu s Kochanom prvý menovaný vyrovnal. Z kraja druhého polčasu poslal do vedenia Podbrezovú Bernadina a k zisku troch bodov boli bližšie domáci, ďalšie gólové šance sa však neujali a trest prišiel v 76. minúte, keď na konečných 2:2 vyrovnal nešťastne vlastným gólom Kochan.

Každý zápas proti majstrovskej Žiline prináša niečo výnimočné. Na ihrisku sa každý hráč chce ukázať v čo najlepšom svetle a proti Šošonom majú možnosť sa porovnať s najlepšími hráčmi v lige. V každej formácii trénera Adriána Guľu máme možnosť vidieť viacero kvalitných hráčov. V obrane je lídrom a dobrým predajným artiklom stále len 21-ročný Denis Vavro. Kraje obrany patria dvojici Ernest Mabouka a Jakub Holúbek, pričom obaja patria do reprezentačných výberov svojich krajín. V strede poľa po zranení kapitána Pečovského prebral taktovku Michal Škvarka, ktorý so 14 gólmi patrí k najlepším strelcom našej ligy. O ofenzívu sa stará viacero hráčov, ale jeden z nich ťahá Žilinu výraznejšie. Filip Hlohovský je s devätnástimi gólmi najlepším strelcom ligy a jednoznačne najnebezpečnejším hráčom Šošonov. O jeho dopĺňanie sa starajú mladíci Samuel Mráz a Nikolas Špalek, či legionári na hrote útoku Šejdajev a po zranení sa vracajúci Otubanjo.

Pred zverencami trénera Praženicu je posledný a kľúčový duel Fortuna ligy v tejto sezóne. Nádej na európsku súťaž stále žije a k jej naplneniu je potrebná výhra z pôdy MŠK Žilina. Za určitých okolností hrá pre Podbrezovú aj remízový výsledok z Trenčína, ale na pomoc iných sa spoliehať nemožno. Jednoznačným cieľom je zaknihovanie prvej tohto sezónnej prehry Žilinčanov na svojom domácom trávniku a prekazenie majstrovských osláv zverencov trénera Adriána Guľu. K dispozícii sú hlavnému trénerovi Praženicovi všetci hráči nastupujúci v posledných ligových zápasoch, okrem pravého obrancu Matúša Turňu, ktorý si odpyká trest za päť žltých kariet. Po nešťastnej prehre proti MFK Ružomberok sú všetci hráči odhodlaní zabojovať o historický postup do Európskej ligy UEFA. Verme, že posledný krok bude úspešný a „Železiari“ prekvapia na umelom trávniku MŠK Žilina domácich hráčov a pripíšu si historickú výhru znamenajúcu postup do európskych pohárov. Zápas v priamom prenose vysiela v sobotu 27. mája 2017 od 17:30 RTVS!