Po reprezentačnej prestávke na pôde Trnavy

Po dvojtýždňovej prestávke prichádza na scénu opäť naša najvyššia futbalová súťaž – Fortuna liga. Počas tohto obdobia zarezonoval hlavne postup reprezentácie do 21 rokov na Majstrovstvá Európy v Poľsku, ku ktorému dopomohol dvomi gólmi v zápase proti Bielorusku aj náš útočník Pavol Šafranko. Druhú tretinu súťaže odštartujú „Železiari“ v najmodernejšom stánku na Slovensku a domove reprezentačného A mužstva – trnavskej City Aréne. Obe družstvá využili priestor bez ligového zápasu na dôkladnú prípravu na šláger kola, ktorý sa odohrá v sobotu 15.10.2016 o 17:00 už v spomínanej City Aréne. Domáci pod vedením trénera Miroslava Karhana bojujú o zlepšenie priebežnej piatej priečky a dotiahnutie sa na čelo tabuľky. Tu sa práve vyhrievajú po excelentnom zvládnutí prvej tretiny súťaže naši hráči, ktorí nechcú opustiť získané pozície a naďalej udivovať futbalovú verejnosť kvalitnými a konštantnými výkonmi.

Predstavujeme súpera – FC Spartak Trnava

Aktuálne v sezóne

Trnavčania vstúpili do sezóny ako jeden z favoritov na pohárové priečky, ktoré obhajujú z vlaňajšieho ročníka. Doposiaľ hráči pod vedením trénera Miroslava Karhana predvádzajú v ligových stretnutiach kolísavé výkony a s piatimi remízami sú „najlepším“ družstvom v tejto štatistike. Spartak v posledných dvoch kolách zaknihoval dve najtesnejšie víťazstvá na pôde Senice a v domácom zápase proti Zlatým Moravciam, čo môže mať veľmi pozitívny dopad na sebavedomie hráčov a ich motiváciu predĺžiť sériu výhier vo Fortuna lige. Hlavne posledný domáci duel s ViOn-om ukázal vnútornú silu kolektívu trénera Karhana, keďže hostia až do poslednej minúty bojovali o zisk všetkých troch bodov, ale bol to práve domáci obranca Hladík, ktorý v nadstavenom čase zariadil najtesnejšiu výhru Spartakovcov.

Letné prebudovanie kádra Trnavčanov zasiahlo aj základnú zostavu, do ktorej sa prebojovali viacerí hráči. V obrane dostáva po doliečení zranenia skúsený obranca a bývalý hráč Trenčína Peter Čögley. Najvýraznejšie sa dokázal presadiť odchovanec a mládežnícky reprezentant Erik Jirka, nastupujúci na kraji stredovej formácie. Na trávnikoch dokáže zaujať svojou rýchlosťou a dravosťou, ktorou si v doterajšom priebehu sezóny pripísal 11 ligových štartov, odohral 700 minút a dokázal sa dvakrát gólovo presadiť. Z ostatných posíl sa striedavo do zostavy dostávajú spomínaný stredný obranca Hladík, či mladíci z domácej liahne – stredopoliar Martin Košťál a obranca Denis Horník. V jesennej časti opustil káder Trnavy jedna z letných posíl. Brazílčan Éder sa dohodol s vedením na ukončení zmluvy pre osobné i zdravotné problémy, s ktorými sa potýkal počas jesene. Posledné kolá stabilizoval tréner Karhan základnú zostavu, čo sa prejavilo na posune v tabuľke a sobotný duel ukáže ako si poradia domáci Trnavčania s našou dobre organizovanou obranou a nebezpečným prechodom do útoku.

Posledný ligový zápas Trnavy

FC Spartak Trnava – ViOn Zlaté Moravce-Vráble 1:0. Trnavčania nastúpili do zápasu bez viacerých hráčov, ale aj napriek tomu sa snažili o zatlačenie hostí zo Zlatých Moraviec. V úvode zaujala len slabá hlavička Tambeho a strela Slobodu smerujúca tesne vedľa. Prvý polčas veľa vzruchu nepriniesol, Spartakovcom chýbala ofenzívna kvalita a hostia z Moraviec dobre organizovanou hrou nepúšťali domácich útočníkov do hry. Poslednú šancu prvého dejstva si vypracoval Jirka, ktorý si zbehol na kolmicu od Slobodu, ale v zakončení trafil len vybiehajúceho brankára Kováča. Tréner Karhan cez polčas urobil dvojité striedanie s cieľom zmeniť priebeh stretnutia, čo sa však veľmi nepodarilo. V 63. minúte postupoval sám na bránu hosťujúci Válovčan, ktorý svoju strelu namieril len do ľavej žrde a odrazenú loptu už nedokázal trafiť medzi tri žrde. Diváci aj v druhom polčase viac šancí nevideli, až prišla na rad 90. minúta. Dlhý aut Jirku na hranici malého vápna upratal k prvej žrdi obranca Hladík a spasil Trnavčanov. V zápase priemernej úrovne domáci vybojovali tri body za najtesnejšie víťazstvo 1:0. Zostava Spartak Trnava: Jakubech – Čögley, Hladík, Greššák, Janso – Sloboda, Bello – Jirka, Košťál (46. Bališ), Halilovič (80. Gagnon) – Tambe (46. Dubec).

Pred zápasom s Trnavou

Tímy najvyššej súťaže majú za sebou prvú tretinu súťaže, ktorú ukončila reprezentačná prestávka. Práve s Trnavou odštartovali „Železiari“ výbornú sériu bez prehry, ktorú ukončila až vedúca Žilina v 11. kole Fortuna ligy. Prvý vzájomný zápas skončil deľbou bodov po remíze 1:1. Do zápasu vstúpili lepšie domáci hráči pod vedením trénera Fabuľu, vypracovali si viacero zaujímavých situácií, ale všetko končilo na brankárovi Jakubechovi a spoľahlivej obrane hostí. Vstup do druhého polčasu však domácim vyšiel ukážkovo, po ľavej strane unikol Djordjević a jeho strieľaný center do odkrytej brány dokopol Viazanko. O pár minút neskôr zabudla domáca obrana na Tambeho, ktorý spracoval loptu na hranici šestnástky a prestrelil Kuciaka. Dokonca zápasu mali miernejšiu prevahu domáci „Železiari“, ale bez gólového efektu a prvé kolo prinieslo deľbu bodov.

Spartak vedení Miroslavom Karhanom ťahajú k vyšším priečkam viacerí hráči. Istotou a veľkým prísľubom pre budúcnosť je stále len 19-ročný brankár Adam Jakubech, ktorý si svojimi výkonmi vo Fortuna lige vybojoval pevné miesto medzi tromi žrďami a obdiv aj viacerých zahraničných nápadníkov. V strede obrany je pilierom Boris Godál dopĺňaný Greššákom. V strede poľa sa vo výbornom svetle ukazuje skúsený Sloboda, nenápadný hráč tvoriaci hru Trnavy a diktujúci tempo útočných akcií Spartaku. Na krajoch stredu poľa operujú nepríjemné rýchlostné typy v podaní kapitána Martina Mikoviča a mladého Erika Jirku. Na hrote útoku je jasnou voľbou legionár Tambe, rýchly a silný útočník bojujúci do poslednej minúty. Do zápasu proti zverencom trénera Fabuľu nemôže zasiahnuť pre zranenia trojica hráčov Schranz, Bello a Kadlec. Po kartovom treste sa do zostavy pravdepodobne vrátia stopér Godál a Mikovič, ktorý pre trest nenastúpili v poslednom zápase proti ViOn-u. Do kádra trénera Karhana bol z B-mužstva povolaný Róbert Richnák, ktorého poznáme veľmi dobre aj z nášho drese, kde pôsobil vo vlaňajšej sezóne.

Pred družinou trénera Fabuľu je druhá tretina súťaže. Dôležitý vstup ich čaká už v sobotu, kde bude potrebné potvrdiť dobré predchádzajúce výsledky a opäť sa vrátiť na vlnu víťazstiev po prvej prehre v poslednom kole v Žiline. Dvojtýždňový mikrocyklus bez ligového zápasu využili hráči na regenerácia a kvalitnú prípravu na ďalší ligový duel v Trnave. Tréner Fabuľa má k dispozícii celý káder, okrem dvoch dlhodobo zranených hráčov – Rendlu a Peševskeho, ktorí majú obaja problémy s kolenom. V Trnave nemôže tréner Fabuľa počítať ani s defenzívnym stredopoliarom Patrikom Vajdom pre trest za päť žltých kariet. Uvidíme ako vyrieši náš trénerský tím túto zmenu dotýkajúcu sa základnej zostavy a kto z hráčov dostane príležitosť zabojovať v Trnave o svoje miesto v základnej zostave. Verme, že opäť v zápase s Trnavou naštartujeme sériu zápasov bez prehry a udržíme si krásne druhé miesto v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži. Týmto zápasom štartujú „Železiari“ šnúru štyroch zápasov na súperových ihriskách, ktorá odhalí silu kolektívu a kvalitu odzrkadľujúcu tabuľkové postavenie. Veď nikto z fanúšikov nebude sklamaní, ak po tak náročnej sérií zápasov budú zverenci trénera Fabuľu naďalej na popredných miestach v tabuľke Fortuna ligy.