Rozhovor s trénerom U-14 Petrom Argyusim

Starší žiaci pod vedením  hlavného trénera Petra Arguysiho odohrali cez víkend posledný zápas jesennej časti sezóny.  Ako je spokojný s jesennou časťou sezóny, čo ho najviac potešilo či sklamalo a ešte veľa iného sa dozviete v našom rozhovore.


Tréner, máme za sebou 12 súťažných zápasov, 11 v základnej časti a jedno stretnutie sme už stihli odohrať v nadstavbe  Ako ste  spokojný s jesennou časťou sezóny?

S jesennou časťou vládne spokojnosť, nakoľko kategóriu U-14 sme prebrali v júli a naším hlavným cieľom bolo, aby chlapci poctivo pristúpili k svojim futbalovým povinnostiam a spoločnou snahou a poctivou prácou na tréningoch sa posunúť kvalitatívne čo najďalej, či už po stránke individuálnej alebo celého družstva. Samozrejme, že vždy sa dá urobiť viac, ale veríme, že sme na správnej ceste. Chlapci sú dobre nastavení, ochotní na sebe pracovať a hlavne do nich vštepujeme, že ak chcú niečo vo futbale dokázať, musia začať brať futbal nie ako krúžok, ale ako jednu z priorít, ktorá ich baví a napĺňa.

V základnej časti sme obsadili veľmi pekné 6.miesto. Je toto umiestnenie reálnym odzrkadlením výkonov mužstva počas jesene?  

V tejto kategórii neriešime, či je to umiestnenie pekné, alebo škaredé, ale hlavný dôraz kladieme v tréningovom procese na to, aby sa chlapci neustále zlepšovali. Chceme vychovať sebavedomé individuality, ktoré budú ochotné pracovať pre kolektív. Budú si vážiť jeden druhého, vytvoria správnu partiu, ktorá to potiahne v dobrom aj v zlom. Samozrejme, že aj my chceme byť v tabuľke čo najvyššie, ale vôbec tomu neprikladáme dôležitosť, práve naopak, veríme, že dobrým tréningovým procesom sa budú chlapci neustále zlepšovať, budú rásť ich HČJ a tým pádom sa to odzrkadlí aj na celkovom výkone a umiestnení družstva.

Odohrali sme zápasy proti najlepším akadémiám na Slovensku ako je Žilina, Ružomberok, Banskú Bystrica. Čo Vám, ako trénerovi ukázali tieto zápasy? 

V prvom rade to berieme ako dobrú konfrontáciu a hlavne možnosť sa porovnať s najlepšími a  aký výkonnostný pokrok sme spravili s družstvom. Pravda je taká, že momentálne je Žilina od nás odskočená, nielen výberom hráčov, ale aj kvalitou.  S ostatnými akadémiami sme odohrali vyrovnané partie, takže sme konkurencie schopní, ale chceme sa neustále zlepšovať.

Viac ako postavenie v tabuľke je v tejto kategórii dôležitý rozvoj hráčov.  S mužstvom pracujete 5 mesiacov. V čom podľa Vás urobili chalani najväčší progres?

V kategórii U-14 máme jasne nastavené tréningové plány, kde sa zameriavame na všetky atribúty herných činností, takže sa snažíme, aby sme čo najlepšie pripravili chlapcov do kategórie U-15. Chceme, aby chlapcov tréningový proces bavil. Stále tvrdíme, že pokiaľ bude záujem, chcenie a ochota chlapcov na sebe pracovať, potom progres určite nastane. Samozrejme,  že je našou prioritou, aby sme to ako tréneri zvládli a hráčov tak zaujali, aby bol progres zjavný a mal stúpajúcu tendenciu.

Pri rozvoji hráčov je kľúčový najmä tréningový proces. Na aké atribúty kladiete v tréningovom procese najväčšie nároky? 

Presne tak, absolútne s týmto súhlasíme. Najdôležitejší je tréningový proces, to znamená, že plocha a to čo sa odohrá na nej počas tréningu je kľúčové nielen z pohľadu osobného rastu hráča, ale aj celkového napredovania družstva. Chceme, aby mali hráči čo najlepšie zvládnuté HČJ, takže nároky máme na všetky zložky, veľa sa venujeme hre 1:1, až 4:4. PH sú zamerané na držanie lopty, HC zase na hru v prečíslení a podčíslení. Samozrejme chceme, aby si chlapci v tréningu prežili to, čo v zápase reálne od nich chceme, takže toto je pre nás priorita. Trénovať tak, ako chceme hrať.

Na jar  nás v nadstavbovej časti sezóny preveria okrem Žiliny , Ružomberka a Martina top akadémie z východného Slovenska. Bude jar, pri pohľade na súperov, kvalitatívne náročnejšia? 

Určite áno, nakoľko sme postúpili do hornej nadstavby vďaka dobrým výkonom našej U-15, kde sa stretne osem najlepších družstiev z východu a stredu. Pre nás to znamená, že v jarnej časti ligy nás čakajú len náročné zápasy, proti top tímom. Pozeráme sa na to ako na výzvu, konfrontovať sa s najlepšími a samozrejme herne uspieť v daných zápasoch. Už teraz vieme, že neupustíme od našich princípov a neustále sa budeme snažiť chlapcov rozvíjať a zlepšovať.

Pri pohľade na doterajšie pôsobenie pri kategórii U-14 prevládajú vo vašich pocitoch viac pozitíva, či negatíva? Ak by ste mali vybrať momenty, ktoré Vás doteraz potešili najviac, ktoré by to boli? 

Jednoznačne pozitíva. Chceme do chlapcov vstupovať pozitívne, ak treba použiť kritiku, tak konštruktívnu, chceme sa dostať do hláv chlapcov a ovplyvniť ich tak, aby boli nastavení pre klub a ochotní nielen mať 100% dochádzku, ale robiť aj navyše na sebe, pretože ak futbal milujú, potom sa nemôžeme baviť o nejakej práci navyše, ale radosti z futbalu. Ak sa nám toto podarí a máme pocit, že áno,  potom sme na správnej ceste.