V roku 2018 sme prvýkrát prehrali v Senici, Kuciak: „Rozhodla efektivita“

V poslednom kole základnej časti sme nedokázali potvrdiť stopercentnú bilanciu z posledných dvoch stretnutí, ktoré sme na jar odohrali, a tak pred nadstavbovou fázou začíname svoju púť v snahe zachrániť fortunaligovú príslušnosť z desiatej priečky.

Podbrezová vstúpila do posledného zápasu „základnej časti“ v Senici veľkou šancou Jakuba Wiezika. Ten mohol otvoriť skóre v tretej minúte, no brankár súpera Holec ho vychytal. Tesne pred polhodinou hry sa do nebezpečných pozícií dostali aj domáci Seničania. Najskôr Krivák zrazil strelecký pokus z dobrej pozície, následne Chacón z vnútra šestnástky minul priestor troch Kuciakových žrdí. Práve jedna z troch Martinových pomocníčok zapracovala v úplnom závere prvého dejstva, keďže Herrera nasmeroval loptu do brvna. V druhom polčase sme na šancu čakali veľmi dlho, až v 74. minúte mohol so skóre pohnúť Stijepo Njire, spred Holeca nedokázal skórovať, nakoľko brankár Senice vytiahol veľmi dobrý zákrok. To sa podarilo aj Kuciakovi, zoči-voči na neho nestačil Frank Castaňeda. V úplnom závere fauloval vo svojej šestnástke Ján Krivák Blažeja Vaščáka a Oliver Podhorin pokutový kop využil na jediný presný zásah v stretnutí, takže až do tretice sme v roku 2018 nebodovali. Nič na tom nezmenili ani náš obrovský závar v šestnástke Seničanov, ktorý prišiel v úplnom závere stretnutia: „Očakávali sme dnes ťažký zápas, čo sa aj potvrdilo. Bolo to o tom, kto získa psychickú výhodu strelením prvého gólu. Bohužiaľ, ak si na súperovom ihrisku vypracujeme tri čisté šance, kde treba dať len do prázdnej brány a napriek tomu to tam neskončí a prehráme v závere po individuálnej chybe, dostaneme gól z penalty, sme smutní a smeruje to k tomu, že to bude ešte zaujímavé. Ja stále verím tomuto mužstvu, ktoré dnes ukázalo, že vie hrať, že chce hrať. Bohužiaľ, urazili sme trošku šťastenu a to nás stálo dnes body,“ zhodnotil stretnutie na tlačovej konferencii náš kouč Marek Fabuľa: „Zápas poznačila naša veľká nevyužitá šanca na začiatku stretnutia. Mali sme tam niekoľko vynikajúcich príležitostí, ale doplatili sme na ich nepremieňanie. Rozhodla efektivita. Senica strelila gól z penalty a získala pre ňu dôležité body,“ vyjadril sa brankár Martin Kuciak.

„Základnú časť“ Fortuna ligy sme ukončili na desiatom mieste so ziskom dvadsiatich bodov. Z 22 zápasov sme vyhrali šesť (2x Prešov, Michalovce, Senica, Nitra, Zlaté Moravce), dva remizovali (AS Trenčín, Slovan Bratislava) a prehrali zvyšných štrnásť, čo je spoločne s dvomi poslednými tímami, Prešovom a Senicou, najviac v celej súťaži. Naša najvyššia výhra sa zrodila nedávno, keď sme v predposlednom kole základnej časti doma zdolali 3:0 FC ViOn Zlaté Moravce–Vráble. Naopak, najhoršia prehra prišla od AS Trenčín a to v pätnástom kole pomerom 1:8. Skóre 19:37 hovorí, že sme strelili štvrtý najnižší počet zásahov a čo sa týka inkasovaných gólov, tam sme spoločne so Zlatými Moravcami  na tretej priečke odspodu. Našimi najlepšími strelcami sú dvaja trojgóloví útočníci, Endy Opoku Bernadina a Andrej Rendla, ktorý medzičasom ukončil kariéru. Dvakrát sa trafili Dávid Leško, Jakub Wiezik, Matúš Mikuš aj Lazar Djordjević a po jednom presnom zásahu vsietili Viktor Jedinák, Ján Krivák, Stijepo Njire a Matúš Turňa. V stretnutí so Slovanom si dal vlastný gól Milan Rundič, ktorý uzatvára devätnásť strelených zásahov Podbrezovej. Čo sa týka inkasovaných gólov, o dva vlastné sa postaral už bývalý kapitán Jaroslav Kostelný. Dvakrát sa do siete Martina Kuciaka trafili aj Marvin Egho (Spartak Trnava), Rangel Janga (AS Trenčín), Aleksandar Čavrič (Slovan Bratislava) a Samuel Mráz (MŠK Žilina).

Nadstavbová časť o udržanie začína už v sobotu 10.3.2018 o 14:00 zápasom na pôde FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble. Nasledujú dva domáce stretnutia, proti MFK Zemplín Michalovce a 1. FC Tatran Prešov, ktoré budú predelené reprezentačnou prestávkou.