Všelekár Fabuľa vyliečil chorého pacienta, podľa Kuciaka budú víťazstvá pribúdať

„Konečne,“ zhodli sa futbalisti FK Železiarne Podbrezová. Po štyroch prehrách v rade prišlo víťazstvo 2:0 v domácej Zelpo Arene proti 1. FC Tatran Prešov. Stalo sa tak okamžite po odvolaní Karola Praženicu. Stolička však bola uvoľnená iba chvíľu, pretože okamžite sa na ňu posadil strojca minulosezónneho úspechu Marek Fabuľa.

Podbrezovčania predviedli skvelý vstup do stretnutia, veď už v štvrtej minúte poslal Dávid Leško z rohového kopu do malého vápna milimetrový center na hlavu Lazara Djordjeviča a ten otvoril skóre: „Tréner mi povedal, že mám byť pred brankárom a tam čakať loptu. Veril som, že tam príde. Dávid ma dobre našiel, videl som, že ju mám a zakončil som,“ opísal nakoniec rozhodujúci moment hráč, ktorý laboroval so zranením: „V pondelok sme sa rozhodli, že budem v základnej zostave. Bál som sa, že ani nedohrám, ale zvládol som to a navyše som strelil gól, takže som veľmi šťastný. Bol to pre mňa náročný zápas. Povedal som si ale, že musím vydržať a pomôcť tímu vyhrať, pretože už sme naozaj museli ukončiť tú nepriaznivú šnúru,“ rozprával Lazar.

„Železiari“ boli aktívni aj po otvorení skóre stretnutia. Strelu Matúša Turňu vyrazil na rohový kop brankár hostí Talian, Andrej Rendla následne hlavičkoval do brvna. Snaha domáceho mužstva druhýkrát vygradovala tesne pred koncom úvodného dejstva, kedy sa strelou z hranice šestnástky presadil Endy Opoku Bernadina a zvýšil na 2:0 v prospech Fabuľovcov: „Myslím, že zápas sme zvládli hlavne v prvom polčase perfektne, na jednotku. Škoda, že sme nepridali jeden dva góliky naviac. Bolo by to krásne a pokojnejšie. Takto sme si to museli oddrieť až do konca, ale tie hormóny v nás pracujú,“ hodnotil brankár Martin Kuciak, ktorý bol aktérom najväčšej príležitosti druhého polčasu.

Mali ju hostia a prišla po faule Jaroslava Kostelného v pokutovom území. Loptu si na biely bod postavil krajný obranca Erik Streňo, bránu minul: „Snažil som sa stáť do poslednej chvíle, pretože som videl, že Streňo nie je rozhodnutý. Nevedel, čo bude robiť, takže som sa snažil stáť, keby dal nejakú filigránsku strelu. Možno, že on sa pozeral na mňa a čakal odo mňa pohyb. Ja som ho neurobil. V tom momente mu lopta možno nesadla, tak ako mala. Našťastie pre nás išla vedľa, pretože v tom druhom polčase nás zavreli. Nakopávanými loptami si vytvorili tlak a vyústilo to do penalty, ktorú chvalabohu nepremenili,“ opisoval a dedukoval „Kuco“. V tejto sezóne si pripísal druhé čisté konto. Obe prišli pri výhrach. Prvé s Michalovcami a v oboch prípadoch sa víťaznými gólmi prezentoval Lazar Djordjevič. Zaujímavej bilancii navyše nahráva aj fakt, že spoločne s Matúšom Mikušom je najlepším strelcom klubu vo Fortuna lige.

„V druhom polčase bola fáza, kedy sme znervózneli a vtedy Prešov získal našou technickou chybou penaltu, ktorú nepremenil. Či už pred ňou, ale aj po nej, sme však stále mali situácie, ktoré zaváňali gólom a ktoré by pri ich premenení znamenali oveľa väčší pokoj na našich kopačkách. Pre nás je dôležité hlavne to, že sme vyhrali. Toto víťazstvo sa nerodilo ľahko, pretože súper bol veľmi húževnatý a nepríjemný. O to viac si ho ceníme. Povzbudzuje nás to do ďalšej práce,“ hodnotil staronový kouč Marek Fabuľa.

Jeho príchod veľmi trefne okomentoval brankár Martin Kuciak: „Nový tréner sa snažil ten tlak z nás odbremeniť. My sme boli ako chorý pacient. Pokiaľ sú tréneri Fabuľa s Guzom všelekári, tak potom nás budú liečiť víťazstvami,“ vystihol to skúsený gólman: „Napätie, ktoré v nás bolo, konečne opadlo, pretože toto víťazstvo je pre nás v tomto ročníku možno až životne dôležité. Sme radi, že sme to zvládli. Situácia u nás sa teraz upokojí, napätie bude menšie a víťazstvá budú postupne prichádzať,“ verí Kuciak.

Matej Kubove