Výprask od Trenčína otvoril oči dokorán, prídu noví hráči

Futbalisti Podbrezovej utrpeli pred reprezentačnou prestávkou najvyššiu prehru vo Fortuna lige, keďže doma nestačili na AS Trenčína. Po výprasku 1:8 vládlo obrovské sklamanie. Zverenci Mareka Fabuľu navyše klesli na jedenáste miesto, nakoľko Prešov vyhral nad Michalovcami a posledná Senica po svojej prvej výhre, proti MŠK Žilina, znížila náskok na štyri body.

Po stretnutí ťažko hľadal slová kapitán Jaroslav Kostelný: „Je to veľmi nepríjemné. Je to športová tragédia, ale život ide ďalej. Máme pred sebou na jeseň ešte štyri zápasy a tie potrebujeme zvládnuť. Súper dal pomaly z každej strely a každého centru gól. Potom je veľmi ťažké reagovať na takýto stav, aký je. Z piatich striel sme inkasovali päť gólov, čo by položilo aj väčšie mužstvá. Nikdy nie je jednoduché, keď sa to na vás valí. Na mužstve je deka, pretože tam spadne všetko. Potom sa človek môže aj roztrhať a nejde to,“ smutne konštatoval podbrezovský líder.

Všetci jeho spoluhráči by sa určite radi videli v šatni oveľa skôr, ako po skončení zápasu: „Je to šport. Nie je príjemné prehrávať o päť, sedem, osem gólov. Každý jeden by chcel koniec skôr, ale ten čas sa vliekol. Niekedy to ide, mužstvu sa darí, inokedy nie, ako teraz. Neostáva nám nič iné, len sa nejako pozbierať, upratať si to v hlavách, aby sa takéto veci nestriedali,“ pokračoval. Samotný Kostelný však stretnutie ukončil už po tridsiatich štyroch minútach hry: „Pri súboji s útočníkom ma pichlo v zadnom svale a nedalo sa mi ďalej pokračovať, aby sa sval neroztrhol úplne, tak som išiel dole.“

„Je to za nami. Musíme to hodiť za hlavu a cez reprezentačnú prestávku sa čo najlepšie pripraviť na ďalší zápas. Je zbytočné sa v tom extra pitvať, lebo s tým už nič nespravíme. Je to minulosť, musíme sa sústrediť na to, čo nás čaká,“ dodal kapitán.

Tréner FK Železiarne Podbrezová – Marek Fabuľa – síce na tlačovke nebol na svojich zverencov vo vyjadreniach natoľko tvrdý, ako by sa predpokladalo, ale veľmi dobre vie, čo treba zlepšiť a kde je pes zakopaný: „Tento výsledok je taký, aký je. Väčšina by čakala, že by mali prísť hanlivé slová a bude nejaký hunbuch. Porovnávať však kvalitu na jednej a druhej strane by bola utópia. Všetci vieme, na akú cestu sme sa dali. Je tŕnistá a plná prekážok. Treba ju vyčistiť a pripraviť tak, aby to mužstvo pre ďalšie dlhodobé obdobie malo úplne inú kvalitu a hlavne mentálnu nôtu. Tento zápas ukázal, že tí hráči, ktorí by mali kvalitu držať a dvíhať, tak momentálne to nie sú schopní robiť. Naopak, tí mladí sa snažia a robia, lenže ešte nedosahujú taký level, ktorý by postačoval na konfrontovanie sa s takýmto mužstvom, akým je Trenčín,“ hodnotil.

„Vývoj bol veľmi nepríjemný, pretože tam boli nejakí hráči, ktorí mali prvý štart, potrebovali sa chytiť. Prvý gól bol veľmi lacný, druhý vlastný a tí, ktorí zástavu majú držať, tak ju nedržali. Nie je ľahké sa teda konfrontovať s verejnosťou, ale tá prirodzená selekcia je a tvorí sa. Je na nás, aby sme to dokázali vyhodnotiť ďalej tak, aby zimná prestávka bola v znamení toho, že tu bude nový tím, mentalita a filozofia,“ začal novú tému.

Do Podbrezovej totiž príde hneď niekoľko hráčov. Kto na Horehroní aj ostane sa ešte uvidí: „To obdobie, ktoré nás čaká je o zodpovednosti, pokore a pochopenia od okolia. To je naše základné memento ďalšieho obdobia. Počas reprezentačnej prestávke príde niekoľko hráčov na skúšku a budeme už ten skauting riešiť aj konkrétnymi skúškami, aby sme sa posunuli ďalej a mužstvo dokázali pripraviť na dlhodobé hľadisko a aby to spĺňalo patričné parametre. Hráči prídu z rôznych súťaží, hlavne zo zahraničia. Všetci majú do 24 rokov, čiže chceme ísť inou cestou, pretože predtým sme chceli skúsenosť a kvalitu. Finančné možnosti však sú také, aké sú. Ukázalo sa, že doliečovať nie je správna cesta. Preto budeme zháňať hráčov, ktorí sú schopní znášať záťaž a z dlhodobého hľadiska meniť ten kód na ten náš a byť vývojaschopní. Chceme aby tím bol schopný hrať pokope dlhšie obdobie bez úľav. Preto ideme touto cestou a uvidíme, či tie typy sú správne, alebo budeme musieť hľadať ďalej,“ prezradil najbližšie tímové ciele.

„Tento káder na prvú šestku určite nemá. Vieme, kde nás tlačí topánka. To, aké góly dostávame je obraz individuálnej kvality,“ uzavrel Fabuľa.

Matej Kubove