Záchrana je definitívna, rozhodlo o nej pozoruhodné sólo Viazanka: „Kým som vládal, tak som bežal“

Futbalisti FK Železiarne Podbrezová si definitívne zabezpečili záchranu vo Fortuna lige. Rozhodlo o tom tesné víťazstvo 1:0 v Zelpo Arene proti Nitre. Aj matematicky teda vychádza, že „Železiari“ budú hrať medzi elitou i v sezóne 2018/2019.

Zápas začal opatrne z oboch strán. Na prvý náznak príležitosti sme čakali až do 26. minúty, kedy po dlhom a presnom vykopnutí Hrošša strieľal z otočky do bočnej siete Militosjan. Následne pri rozohrávke zaváhal Krivák, Vestenický to nevyužil. V 34. minúte sa krásne vyhol trom hráčom na malom priestore Leško, posunul na Bernadinu, ktorý mieril do rohu brány presne, no málo razantne, čo Hroššovi uľahčilo situáciu. V dobrej pozícii bol aj Tereščenko, jeho hlavička išla do stredu priamo na brankára Nitry. Tomáš Vestenický v 40. minúte trafil spred malého vápna Kuciaka. Z domácej strany z diaľky strieľali zaujímavo ešte Sedláček a znova Bernadina, oba pokusy išli vedľa. Druhý polčas otvorila technická strela Tereščenka do Hrošša, nasledoval pokus z voleja od Dávida Leška, ktorý ostal na chvíľu zabudnutý v šestnástke protivníka, záložník vystrelil vedľa. V 68. minúte chcel z priameho kopu takmer od bránkovej čiary nachytať Kuciaka Tomáš Kóňa, brvno tesne prestrelil. Vzápätí sa neujal center Bernadinu, voľný Leško ako keby nečakal, že lopta prejde a nezasiahol ju. Veľkú príležitosť mal Kotrík, spred malého vápna poslal pokus vysoko nad.

Najdôležitejšie veci sa však diali v závere. V 85. minúte pálil poriadne prudko k žrdi Bernadina, Hroššo vyrazil na roh. Z toho hlavičkoval Djordjevič iba niekoľko centimetrov vedľa, no v 87. minúte sa už Podbrezová tešila, pretože Viazanko potiahol loptu k šestnástke, prihral do druhej vlny a Stijepo Njire trafil z prvej presne. Po stretnutí rezonovala hlavne téma, kde nabral najstarší hráč stretnutia toľko síl na obdivuhodný beh a gólovú asistenciu: „Ani z jednej strany sa to nechcelo otvoriť, ale na konci predviedol krásne sólo Miroslav Viazanko. Neviem, kde nabral v tom čase toľko síl, ale perfektne to prihral,“ smial sa brankár Martin Kuciak: „Musím povedať, že aj mňa to prekvapilo. Zobral som loptu pri lavičke a viac-menej ma hnali aby som postupoval ďalej dopredu. Kým som vládal, tak som išiel, keď som už nevládal tak som prihral. Nakoniec z toho bola veľmi dobrá akcia, z ktorej sme dali gól a získali tri body, za čo sme veľmi radi,“ vtipne reagoval aj samotný Viazanko: „Bol to záver zápasu, mal som už toho dosť, ale dôležité bolo, že kým bolo treba, tak som ešte zapol,“ doplnil. Pochvalne sa o svojom kapitánovi vyjadril aj autor presného zásahu Stijepo Njire: „Miro spravil všetko. Ja som v podstate len nastavil nohu. Lopta trochu skákala, bolo ju preto potrebné kus nasmerovať, ale bola to šanca, ktorú som musel premeniť,“ uvedomoval si chorvátsky záložník.

Týmto víťazstvom sme si vybojovali záchranu: „Nie som vyznávač štatistík, ale naše zápasy s Nitrou sú o jednom góle, kto ho dá, vyhrá. Obe mužstvá majú podobný štýl, jeden proti druhému sa ťažko presadzuje. Dnes sme boli šťastnejší my, dokázali sme jednu tutovicu využiť, preto sa radujeme, že tú sériu na jar sa nám darí ťahať. Je to pre nás vzpruha, po ťažkom období prichádza kúsok svetla. S prvým polčasom sme boli viac spokojní ako s druhým, v druhom bola aktívnejšia Nitra. Niektoré situácie sme neriešili štandardne a vzhľadom na to sa súper dostával do dobrých príležitostí. Dnes to bolo o jednom góle, preto sme veľmi radi, že padla definitíva našej záchrany aj matematicky,“ zhodnotil stretnutie tréner Marek Fabuľa.

„Ťažoba je z nás dole. Už aj tá matematická istota záchrany je v našej kabíne, ale bol to ťažký zápas, pretože Nitra je veľmi dobre organizované mužstvo. Sme veľmi šťastní, pretože sme zdolali výborné mužstvo, ktoré je zaslúžene na čele druhej šestky. Prakticky sme ale Nitru do ničoho nepustili. Na druhej strane, keby sme inkasovali, bolo by to ťažšie. V tejto druhej šestke je to o prvom góle. My sme ho chvalabohu dali na konci a súper nemal čas vyrovnať. Pred prvým jarným kolom sme boli všetci na špičkách, pretože jeseň z našej strany bola veľmi zlá. Mali sme málo bodov a minimum víťazstiev, ale oddreli sme zimnú prípravu. Je to zásluha trénerov a všetkých ľudí, čo sú okolo podbrezovského futbalu, že aj v budúcej sezóne tu bude fortunaligový futbal,“ šťastne rozprával Martin Kuciak.