Záchranu si môžeme na druhý pokus zabezpečiť doma, o veľa však hrá aj Nitra

V dvoch po sebe idúcich zápasoch proti Senici sa nám podarilo získať tri body, avšak stopercentnú istotu záchrany stále nemáme. Získať ju ale môžeme v predposlednom domácom vystúpení počas tejto sezóny, nakoľko hostíme Nitru.

Výhru zo Zelpo Areny sme síce chceli potvrdiť, avšak prvú šancu stretnutia mal domáci Castaňeda, vynikajúco zasiahol Martin Kuciak. Z našej strany odpovedal Bernadina, hlavička z dobrej pozície prišla z ofsajdu. Senica mala viac z hry, aktivitu korunoval v 38. minúte Frank Castaňeda. Jeho druhá šanca skončila strelou spred šestnástky k žrdi, Kuciak nedokázal zasiahnuť. Rovnaký futbalista zakončoval aj do tretice, lobom o dve minúty neskôr priestor medzi konštrukciou brány minul. Juhoameričania diktovali tempo hry aj naďalej. Ešte do polčasu našiel Cuadros Chácona, ten sa netrafil. V druhom dejstve zaujala obrovská príležitosť ukrajinského legionára Tereščenka, ten zakončoval do konštrukcie brány. Stopercentnú istotu záchrany, ku ktorej nám stačil jeden bod, teda po nešťastnej prehre ešte nemáme.

Tréner Marek Fabuľa dal aj kvôli zraneniam v základnej zostave šancu viacerým mladým hráčom. Prvýkrát v základnej zostave A-mužstva nastúpil Nikolas Mejri, na pravej strane defenzívy hral Daniel Magda, ktorý zatiaľ odohral iba 65 minút v tejto sezóne Fortuna ligy, pričom v béčku je oporou. Ako defenzívny záložník zas začínal krajný bek Matúš Turňa.

„Do Senice sme prišli s cieľom bodovať, chceli sme si tu svojím spôsobom pripraviť pôdu, aby sme definitívu potvrdili a vyhli sa matematicky miestu, čo sa týka baráže. S tým sme nastupovali, ale ukázalo sa, že zranenia a mnoho absencií, ktoré máme, boli rozhodujúce. Chlapi, ktorí dostali šancu, sa snažili, urobili všetko, ale, žiaľ, nedokázali sme nadviazať na zápas doma. Preto je výsledok z nášho pohľadu nepriaznivý. Na druhej strane, nastúpili aj chlapci, ktorí sú vekom ešte dorastenci, dostali veľmi dobrú školu, aby vedeli, koľko ešte musia pracovať, aby z nich boli dobrí futbalisti. Domácim gratulujem k víťazstvu,“ zhodnotil stretnutie hlavný tréner FK Železiarne Podbrezová Marek Fabuľa.

FK Senica je doposiaľ jediným tímom, ktorý nás v jarnej časti dokázal poraziť a bolo to hneď dvakrát. Najskôr v poslednom kole „základnej časti“, kedy tiež na Záhorí vyhral tento celok najtesnejším rozdielom 1:0. V závere o tom rozhodla penalta obrancu Podhorina. Momentálne sme tak na deviatom mieste tabuľky so ziskom tridsaťjeden bodov. Náskok pred poslednou Senicou klesol z pätnástich na dvanásť bodov, od Prešova sme vzdialení desať bodov a FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble na nás stráca štyri bodíky.

FC Nitra

Nováčik súťaže má obrovskú motiváciu pozbierať ešte čo najviac bodov, nakoľko náskok Nitry na siedmom mieste je pred Michalovcami šesťbodový, a tak je v hre ešte výrazne ohrozenie pozície, z ktorej by sa za určitých podmienok dalo dostať až do Európskej ligy. Futbalisti spod Zobora robia pre to všetko. V nadstavbovej časti doposiaľ tri zápasy vyhrali (Senica, Zlaté Moravce, Prešov), dva remizovali (Podbrezová, Prešov) a jeden prehrali vysoko 0:4 práve s prenasledovateľom z Michaloviec. Najlepším strelcom klubu v tejto sezóne je päťgólový Tomáš Kóňa.

Do konca ročníka nás ešte čakajú dve vystúpenia na východe. Predstavíme sa proti 1. FC Tatran Prešov a MFK Zemplín Michalovce. Ročník ukončíme v domácej Zelpo Arene 19. mája proti FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble.