Zápas ukázal potenciál mimoriadne mladého mužstva

Železiari nastúpili v sobotu po korona pauze na svoj prvý súťažný zápas presne sto dní od posledného ligového stretnutia so Skalicou.  Na mestskom futbalovom štadióne vo Zvolene  sa od 17:00 rozohralo ďalšie stredoslovenské derby. Domáci Bystričania začali aktívne a už v 11. minúte mali veľkú šancu otvoriť skóre zápasu. Rohový kop Polievku pristál až na hlave Noska, no jeho hlavičku zneškodnil Ludha. V 18. minúte domáci opäť pohrozili z rohového kopu. Tentokrát priamo z rohu to skúšal Polievka , no proti bol opäť Ludha.  V 30. minúte prišla najväčšia šanca prvého polčasu, keď sa v 16-tke dostal k odrazenej lopte domáci Vaščák, jeho strelu z 7 metrov však fantasticky vyrazil Ludha.  Po zmene strán mali prvú šancu naši chlapci. Galčíkova ďalekonosná strela však opečiatkovala len brvno Nôtovej brány.  O minútu neskôr sa už skóre menilo.  Na výborný center Špyrku vyskočil najvyššie Paraj a naši chlapci viedli 0:1. V 66. minúte to už bolo o dva góly, keď výbornú prácu odviedol Pavúk, a jeho strelu doklepol do prázdnej brány Krčula, pre ktorého to bol prvý gól v podbrezovských farbách.  Vtedy ešte nikto z prítomných divákov netušil, aký záver bude mať toto derby.  Najprv v 90.minúte domáci pohrozili Vujoševičom, no jeho hlavička nemierila medzi tri žrde. O minútu neskôr už domáci znížili, keď po rohovom kope doklepol loptu do brány Prikryl.  Bystričania takmer okamžite po strelenom kontaktnom góle pridali aj gól vyrovnávajúci. Prikryl v páde posnul loptu na Laksika a ten svojim gólom uzavrel mimoriadne zaujímavé stretnutie.


Aj keď na oboch stranách by sme našli pár veľmi zaujímavých výkonov, v sobotu vyčnieval nad všetkými jeden muž.  Bol ním 19-ročný odchovanec v našej bráne Richard Ludha. V zápase predviedol plejádu fantastických zákrokov a aj napriek svojmu mladému veku pôsobil v bráne veľmi spoľahlivo a sebavedomo.  „Prvý zápas po dlhšej prestávke hodnotím pozitívne. Diváci vytvorili veľmi slušnú atmosféru. S Bystricou sú tieto derby zápasy vždy veľmi zaujímavé. Škoda toho zbabraného záveru, pretože si myslím, že sme po zvyšok zápasu hrali veľmi dobre,“ začal svoje rozprávanie rodák z Prievidze.  Bystričania v zápase hrozili najmä po centrovaných loptách a zo štandardných situácii. Bystričania disponujú skúsenými hráčmi, ktorí sú v týchto situáciách tradične veľmi silní. „Určite tam bola aj výšková prevaha. Práve tá nám robila v 16-tke najväčší problém. Veľakrát sa dostali do zakončenia hlavne po štandardných situáciách, ktoré sú ich najväčšou zbraňou. Vzadu sme to však až na jeden gól dokázali zvládnuť.“  Aj napriek nevydarenej koncovke zápasu prevládali u Riša pozitívne pocity: „Chytalo sa mi veľmi dobre a som rád za ďalšiu cennú skúsenosť. To, že máme nakoniec len bod až tak nevadí. Taký je futbal. Chyby sa stávajú a nám neostáva nič iné, len sa z toho poučiť.  Dali sme do zápasu všetko a myslím, že môžeme byť s našim výkonom spokojní. Nabudúce musíme byť v závere ešte viac koncentrovaní a v žiadnom prípade nič nepodceniť,“ zakončil svoje rozprávanie Richard Ludha.

Stredoslovenské derby prinieslo aj jednu zaujímavú paralelu. Zatiaľ čo priemerný vek jedenástky Dukly bol viac ako 28 rokov, jedenástka železiarov mala priemerný vek iba 21 rokov.  Na ihrisku sa v jednom momente nachádzali  hneď štyria hráči s ročníkom narodenia 2001 – Kováčik, Ďatko, Galčík, Bakaľa a jeden hráč s ročníkom narodenia 2002 – Filip Szetei.  Pre posledných dvoch menovaných to navyše bola súťažná premiéra v A-mužstve železiarov. Nás preto zaujímalo, aké pocity u nich po zápasovom debute prevládali. „Nastúpil som na záverečných 15 minút a pokyny od trénera boli jasné. Doniesť tam energiu, snažiť sa podržať loptu a hrať sebavedomo. Som veľmi rád a vďačný za šancu nastúpiť a pripísať si prvý štart v ligovom zápase. Každá jedna minúta na ihrisku je pre mňa možnosť ukázať sa, a preto si to veľmi vážim. Zároveň je to pre mňa motivácia pracovať na sebe tak, aby tých minút pribúdalo čoraz viac,“  opísal svoje pocity po debute v áčku Mikuláš Bakaľa. Podobné pocity prežíval ešte o rok mladší Filip Szetei: „Pred tým, ako som odchádzal na ihrisko ma tréner povzbudil a povedal mi, aby som na ihrisko priniesol mládežnícku dravosť a kvalitu a odmakal naplno záverečných 15 minút. Debut v A-mužstve znamená pre mňa veľmi veľa. Som vďačný, že som dostal túto príležitosť a verím, že tých štartov bude pribúdať. Vždy sa budem snažiť pre mužstvo urobiť maximum a presvedčiť trénera, že patrím do základnej zostavy,“ zakončil odhodlane Filip Szetei.

Derby  prinieslo pred 357 divákmi zaujímavé futbalové predstavenie s drámou až do samotného konca. Veľmi nás teší, že náš mladý káder ukázal v zápase veľmi odhodlaný, bojovný a najmä kvalitný výkon, ktorý je veľkým prísľubom do budúcnosti.