Do zápasu proti Zlatým Moravciam s novým trénerom

Pred hráčmi Podbrezovej je posledných päť ligových duelov, ktoré môžu rozhodnúť o konečnom postavení „Železiarov“ v tabuľke našej ligy. Po remíze v Senici bol vedením klubu odvolaný hlavný tréner Marek Fabuľa aj so svojim asistentom Miroslavom Guzom. Ich náhrada bola verejnosti a médiám predstavená včera, keď novým trénerom bol menovaný prvý Slovák v skupinovej fáze ligy majstrov – Karol Praženica. Zápas s ViOn Zlaté Moravce-Vráble bude jeho prvým na trénerskej stoličke v Podbrezovej, a zároveň aj prvým ligovým duelom, ktorý odriadi z pozície hlavného trénera. Na druhej strane barikády stojí skúsený Juraj Jarábek, ktorý dokázal so Zlatými Moravcami získať v jarnej časti len šesť bodov  a obe družstvá patria k najhorším v tabuľke jarnej časti. Verme, že po dnešnom vzájomnom zápase bude na strane Podbrezovej zaknihovaná prvá jarná výhra, ktorá pozitívne naladí hráčov do posledných jarných bojov o európske poháre.
Predstavujeme súpera – FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble

Zlaté Moravce patria k tradičným klubom v najvyššej ligovej súťaži. Po vlaňajších záchranárskych prácach bola cieľom v aktuálnej sezóne jednoznačne záchrana, ktorá po úvodných pätnástich kolách bola poriadne ďaleko. Hráči pod vedením trénera Gergelyho získali z 15 zápasov len šesť bodov a na trénerskú stoličku v Zlatých Moravciach zasadol skúsený Juraj Jarábek, ktorý z prvých troch zápasov získal plný počet deviatich bodov a dostal ViOn do pokojnejších vôd tabuľky. Odstúpením Myjavy sa ciele klubu prehodnotili a v jarnej časti bolo ich snahou zabojovať o miestenku do európskych pohárov, čo sa nepodarilo, a tak Zlatomoravčania dohrávajú Fortuna ligu bez tlaku na svojich kopačkách. Aktuálne im patrí predposledná, desiata, priečka so ziskom 21 bodov a pasívnym skóre 24:41.
Počas zimnej prestávky ostal káder ViOnu pokope, keďže základná zostava ostala viac menej nemenná. Na vystuženie hráčskeho kádra si Juraj Jarábek vybral brankára Dominika Holeca z MŠK Žilina, ktorý počas hosťovania v Zlatých Moravciac kryje chrbát skúsenému brankárovi Pavlovi Kováčovi. Na hosťovania získal ViOn z českého Slovanu Liberec 21-ročný defenzívneho univerzála Ondrej Machuča a zo trnavského Spartaku útočnú silu podporil útočník Privat Yao. Poslednou posilou v kádri Zlatomoravčanov je Samir Nurkovič, ktorý sa po príchode z druholigového FK Pohronie ihneď zaradil do zostavy ViOnu a je platnou posilou.

Posledný ligový zápas FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble – FK Senica 2:1. V zápase dvoch družstiev z druhej polovice tabuľky sa hral svižný futbal. Prvý pohrozili hostia, ale Brigantova strela mierila len do bočnej siete. Vedenia sa ujali domáci, keď v 10. minúte sa krásne trafil Bariš a poslal ViOn do vedenia. Senica vrhla sily do útoku a snažila sa o vyrovnanie, ale tvrdá strela Šušolíka tesne minula bránu domácich a Brigant v dobrej šanci prestrelil bránu. Druhý polčas začal bez výraznejších šancí a na oboch stranách vynikali hlavne obrany. Až v 59. minúte nabehol na kolmicu za obranu hosťujúci Blažek a loptu pretlačil pomedzi nohy vybiehajúcemu Holecovi 1:1. Diváci na víťazný gól čakali až do posledných minút. V 90. minúte ešte vynikol brankár hostí Šulla, keď zlikvidoval hlavičku Kapora z piatich metrov. V tretej nadstavenej minúte sa už radovali domáci, keď po skrumáži dokopol loptu do brány Šullu domáci hrdina Kapor a rozhodol o zisku troch bodov pre ViOn. Zostava FC ViOn: Holec – Pastva (73. Yao), Karlík, Kapor, Chren – Bariš, Machuča – Orávik, De Oliveira, Kostadinov (83. Ujlaky) – Nurkovič (55. Guilavogui).

Pred zápasom s FC ViOn Zlaté Moravce – Vráble

Zlaté Moravce sú pre „Železiarov“ najmenej obľúbeným družstvom vo Fortuna lige. Tento fakt potvrdzujú aj oba vzájomné zápasy v aktuálnom ročníku našej ligy. Prvý zápas sa odohral v rámci 7. kola, keď si oba tímy v Zelpo Aréne body podelili. Celozápasový stupňujúci tlak Podbrezovej gól nepriniesol, a preto tri minúty pred koncom udreli hostia gólom Konnsimbala. Infarktový záver priniesol faul v pokutovom území na Viazanka a z nariadeného pokutového kopu Podio vyrovnal na konečných 1:1. V odvetnom stretnutí na pôde Zlatých Moraviec podľahli hráči pod vedením trénera Fabuľu domácim futbalistom 2:0 po góloch Válovčana a Orávika z nadstaveného času. „Železiar“ v tomto náročnom zápase doplatili na nevyužité gólové šance a chybu pri prvom góle, keď dovolili Zlatomoravčanom dorážať až trikrát vyrazenú strelu brankárom Kuciakom.
Hra ViOnu je založená na kolektívnom poňatí doplnenom viacerými zaujímavými hráčmi, ktorí sú nositeľmi kvality. Na brankárskom poste je v jarnej časti optimálna dvojica brankárov. Skúseného a veľmi kvalitného brankára Pavla Kováča dopĺňa mladý Dominik Holec, ktorý si počas svojich jarných príležitostí v bráne zastal svoje miesto. Obranná formácia je pod trénerom Jarábkom stabilizovaná. V jej strede nastupujú pravidelne jeden z trojice Karlík, Pintér alebo podbrezovským fanúšikom známy Kanaďan Kapor. V strede poľa je jednoznačne lídrom Peter Orávik, ktorý vyniká na slovenských trávnikoch svojim ťahom na bránu súpera a výbornou finálnou prihrávkou. Stredová línia je v posledných zápasoch dopĺňaná neúnavným Barišom, Macedónčanom Kostadinovom či ďalším legionárom De Oliveirom. Najväčším problémom ViOnu je strieľanie gólov, keďže najlepším strelcom je krídelník Peter Orávik s piatimi gólmi, na ktorého sa tlačí so štyrmi gólmi defenzívny stredopoliar Damián Bariš. Najviac využívaným hráčom na pozícii hrotového útočníka je Pepe Guilavogui, ktorého v posledných dueloch vytlačila zimná posila Samir Nurkovič, ktorých z lavičky kryje chrbát Privat Yao.

Po remíze v Senici a hektickom období odvolávania trénera Fabuľu prichádza na rad v rýchlom slede ďalší ligový duel. Už pod novým trénerom Karolom Praženicom je pred hráčmi dôležitý duel, v ktorom možno očakávať extrémne nasadenie hráčov pod novým trénerom. Z dlhodobých maródov nie je k dispozícii Rendla, Peševski a ani Breznanik, ktorých trápia zranenia kolena. Pred trénerom Praženicom je obrovská výzva, kde sa prvýkrát predstaví v pozícii hlavného trénera vo Fortuna lige, a v tak dôležitom zápase. Ako bolo avizované, nemožno očakávať obrovský prevrat v základnej zostave „Železiarov“. Napriek tomu fanúšikovia veria, že „nová metla“ zametie so svojim súperom a prinesie po dlhej dobe radosť z výhry, na ktorú fanúšikovia čakajú už poriadne dlhý čas. Zápas proti Vion Zlaté Moravce-Vráble je naplánovaný na dnes, stredu 26.4.2017, s úvodným výkopom o 19:00 v Zelpo Aréne!