„Zatiaľ som spokojný s tým ako mužstvo napreduje,“ hovorí tréner U-19 Martin Poljovka

Aj naše mládežnícke tímy naplno rozbehli jarnú časť svojich súťaži. Medzi najdôležitejšie kategórie mládežníkov patrí starší dorast U-19, ktorý každoročne svojim výsledkami zaručuje pre futbalový klub štatút Futbalovej akadémie. Viac o fungovaní a cieľoch staršieho dorastu nám porozprával hlavný tréner Martin Poljovka, ktorý pôsobí pri tejto kategórii v pozícii hlavného trénera od leta 2018.

Pán tréner, rozbehla sa nám jarná časť súťaže starších dorastencov. S akými zmenami v kádri a plánmi sme vstúpili do futbalovej jari?

Plány sa nemenia, či je to začiatok jarnej časti, či celej sezóny. Starší dorast U-19, ako vrchol mládeže, by mala pripraviť čo najviac hráčov pre naše seniorské áčko. Čo sa týka zmien v kádri, v rámci novej klubovej filozofie, sme posunuli štyroch chlapcov do B-mužstva (Macuľa, Cibula, Vodilka, Matalík) a ďalší štyria naši hráči ostali po zimnej príprave v kádri áčka – Voško, Galčík, Mejri a Ludha. Takže aj z tohto pohľadu sa nám darí napĺňať klubovú filozofiu. Príchody do kádra boli naopak minimálne a opäť riešené komplexne aj s vyhliadkou pre ligové družstvo. Konkrétne traja hráči ešte v dorasteneckom veku pôsobia v áčku či béčku, za nás najčastejšie nastupuje Daniel Skiba, s ktorým som v doterajšom priebehu jari veľmi spokojný a môže byť prínosom aj do budúcna. Zároveň do staršieho dorastu bol z U-17 preradený aj Tobias Raffay.

Ako ste aj Vy spomínali, hlavným cieľom U-19 je príprava hráčov do dospelého futbalu. Aké požiadavky musí spĺňať hráč v dorasteneckom veku, aby bol vhodným adeptom pre ligový tím?

V požiadavkách na jednotlivých hráčov sa snažíme nájsť nejaký názorový priesečník s trénermi A-mužstva, ktorí majú predstavu, ako by mali vyzerať hráči na jednotlivých postoch pre vrcholový mužský futbal. Tieto myšlienky sa snažíme implementovať aj do mládežníckeho futbalu. V prvom rade musia byť títo hráči  pripravení po fyzickej stránke na požadovanej úrovni, aby stíhali mužský futbal a samozrejme sa vo veľkej miere snažíme pracovať aj na mentalite hráčov. Či už pri plnení si školských povinností, ale aj z pohľadu napĺňania športových cieľov. V tom nám výborne pomáha aj mentálny tréner.

V pozícii hlavného trénera pri U-19 pôsobíte prvý rok. Ako sa pozeráte na svoj prvý rok v tejto pozícii?

Mňa práca pri staršom doraste U-19 v FK Železiarne Podbrezová napĺňa vo všetkých smeroch, aj čo sa týka kategórie aj celkovo klubu. Drvivá väčšina požiadaviek, ktoré mám ja osobne ako tréner U-19, sú v klube na veľmi dobrej úrovni. V jesennej časti bolo naše pôsobenie turbulentnejšie. Mali sme výborný vstup do súťaže, potom prišla na náš tím výsledková kríza. Chvalabohu nás minula herná kríza, kde sa jednalo skôr len o zhoršené výsledky, pričom výkony boli uspokojivé. Celé toto obdobie sme ustáli. Myslím si, že ak sa v našom kádri bude vyvíjať všetko ako sa má, vyhnú sa nám zranenia a tresty, nadviažeme na výsledkovo a herne úspešnú prvú tretinu súťaže.

Počas jari sa celkom darí staršiemu dorastu U-19 získavať body do tabuľky. Naposledy sme doma jednoznačne porazili FC Nitra 4:1. Zároveň chlapci z kategórie U-19 dopomohli aj Súkromnému gymnáziu ŽP k postupu na Majstrovstvá sveta stredných škôl vo futbale do Belehradu. Čo je za týmto úspechom?

Výsledkovo je jar celkom v poriadku. Odohrali sme fakt veľmi dobré zápasy a výsledky mohli byť ešte pozitívnejšie, i keď výsledky nie sú tie najdôležitejšie pri mládeži. Naša spolupráca so školou sa posunula opäť na vyššiu úroveň. My sa z našej pozície snažíme v maximálnej miere vychádzať škole v ústrety, i keď úprimne musím povedať, že niekedy je to aj na úkor športovej formy jednotlivých hráčov vo futbale a nášho zápasového kalendára. Na druhej strane aj škola poskytuje pre náš určité výhody a vždy reaguje promptne na naše požiadavky. Verím, že táto spolupráca je veľmi prospešná pre obe strany, začo hovoria aj doterajšie výsledky. Chlapci sú majstri Slovenska v halovom futbale, majstrami Slovenska vo veľkom futbale, kde si vybojovali postup na spomínané MS v Belehrade a úspešné sú aj iné športy. Myslím si, že dôstojne reprezentujeme spoločnosť ŽP a.s..

Aké ciele má mužstvo v zostávajúcich jarných dueloch?

Zatiaľ som spokojný s tým, ako mužstvo napreduje. Pri týchto chlapcov som už skoro dva roky (jeden rok v pozícii asistenta Mareka Bažíka a teraz ako hlavný tréner) a myslím si, že chlapcov posúvame výkonnostne dopredu. Myslím si, že táto jar bude o niečo náročnejšia vzhľadom nato, že v klube sa znovu snažíme naštartovať a zefektívniť naše B-mužstvo. Osobne si myslím, že toto je veľmi dôležitá vec pre fungovanie celého klubu. Aj preto to bude náročné skĺbiť z pohľadu počtu hráčov, ale spoločne túto výzvu zvládneme. Verím, že náročnú jar, ktorá čaká aj naše A-mužstvo, juniorku aj starší dorast U-19, zvládneme k spokojnosti a posunieme ďalších hráčov smerom hore, čo bude len plus.