Zhodnotenie jesennej časti a novinky v sezóne 2022/2023

Zhodnotenie jesennej časti a čerstvú dávku informácií o zmenách a novinkách v kádri mužov predstaví v našom rozhovore generálny manažér FK Železiarne Podbrezová, pán Miroslav Poliaček.

Pán Poliaček, ako by ste zhodnotili sezónu? S čím ste spokojný?

„S rokom 2022 sme veľmi spokojní, nakoľko sa nám podarilo dostať do Fortuna ligy, čo bol náš veľký sen a cieľ. Úvod nás veľmi prekvapil, hlavne čo sa týka bodov, súperi boli ostražití, začali si na nás dávať pozor. Samozrejme boli zápasy, kde sme mohli dosiahnuť viac, ale aj zápasy kde sme mali šťastie. Dovolím si tvrdiť, že 4. miesto, na ktorom sa aktuálne nachádzame je odzrkadlením našich výkonov, ktoré sme podali počas jesene. Veľmi nás teší toto pekné umiestnenie, je zaslúžené a je to pre nás ďalšia motivácia do práce.”

Máte nejakú stratégiu, prípadne plán na jar?

„Čo sa týka jarnej časti, tak by sme určite chceli byť nepríjemným mužstvom pre súpera a “pobiť” sa o čo najlepšie umiestnenie v prvej šestke. Verím, že to dotiahneme, nakoľko to máme dobre rozohrané. Našim zámerom je trošku omladiť mužstvo, takže sa určite budeme snažiť zapracovať aj mladších hráčov. Všetko závisí od nich, ako sa budú ukazovať v príprave.”

Nastanú nejaké posuny a zmeny v kádri?

„Čo sa týka zmien, v kádri nastávajú dve zmeny. Do jarnej časti nenastúpia Erik Grendel a Michal Breznanik. Sú to dve osobnosti – povedal by som až legendy nášho klubu. Chcel by som im veľmi poďakovať za všetko čo pre náš klub urobili, nesmierne si to vážime, ale takisto si myslíme, že v ich prípade už nastal ten čas.

V kádri nám zostane dostatočný počet starších hráčov, ktorí veríme, že našich mladších hráčov potiahnú. Na pozícií Michala a Erika je konkurencia dobrá a verím, že si s ich odchodom poradíme a mužstvo to nepocíti. Pre oboch plánujeme rozlúčkový zápas, aby sme sa s nimi rozlúčili ako sa patrí.

Čo sa týka prestupov smerom von je záujem o niektorých našich hráčov, avšak nemyslím si, že by to bolo také horúce, aby sme si ich my pušťali preč. Boli by sme samozrejme radi, keby sme ich nechali pokope, aj keď vo futbale sa to rýchlo mení a stáva sa kadečo. Kedykoľvek môže prísť ponuka zaujímavá pre hráča nielen finančne, ale aj čo sa týka ambícií. V takom prípade nebudeme nikomu brániť a budeme o tom spoločne rokovať.”

Máme v klube veľa zaujimavých mladých chlapcov, ktorí sa už objavujú v reprezentáčných výberoch.  Ako sa na nich pozeráte vy?

„Máme v klube mladých hráčov, od ktorých už očakávame, že sa výraznejšie presadia – “pobijú” sa o svoju šancu v prvom tíme. Tí samotní hráči už vedia, ktorí to sú a úprimne sám som veľmi zvedavý ako sa s tým popasujú. Máme tam 5 alebo 6 dorastencov, ktorí počas prípravy dostanú šancu a dosť priestoru nakoľko tam máme aj nejaké dvojzápasy. Takisto dostane priestor aj Faško, ktorý je odchovanec klubu, ročník 2006, výrazný talent slovenského futbalu a my sme veľmi radi, že ho máme u nás v klube.”

Kedy sa začne príprava na jarnú časť a ako sa na ňu tešíte? Pribudnú nejaké nové tváre?

„Príprava jarnej časti sa začne 3. januára, teraz majú hráči individuálne plány. Chcem, aby si hráči oddýchli, tí čo trénovali menej tak majú svoje plány samozrejme trošku náročnejšie.

Na jar už budeme môcť počítať so službami Derricka Bonsu, ktorý už pol roka hral za Kalinovo. Trošku nám trvalo dlhšie všetko papierovo skompletizovať, ale už je definitívne naším hráčom. Za nového hráča môžeme považovať aj Jozefa Špyrku, ktorý je po dlhom zranení opäť fit a trénuje naplno. Svojim spôsobom taktiež aj Mateja Oravca a Petra Kováčika, ktorí toho na jeseň veľa neodohrali. Z návratu všetkých 3 hráčov sa tešíme.

Takisto sme do úspešneho konca dotiahli príchod Patrika Blahúta z Pohronia. Cítili sme, že na pozícií krajného hráča potrebujeme absolútnu rýchlosť. Paťo ju má, je v ideálnom veku a očakávame, že bude posilou nášho kádra. Čo sa týka ďalších transferov smerom von alebo dnu, tak to ešte uvidíme nakoľko sa to všetko ešte len rozbieha.“  

Vo futbalových kruhoch sa hovorí o možnej spolupráci s FK Pohronie. Viete nám niečo k tomu povedať?

 „Áno, dotiahli sme dohodu s Pohroním, kde primárnym cieľom je spolupráca ohľadom mladých hráčov a ich rýchlejšia adaptácia v mužskom futbale v ťažkej súťaži. Toto je spolupráca, ktorá už v týchto chvíľach realitou. V rámci jarnej časti bude ťažšie realizovateľná, nakoľko máme svoju farmu. Naši mladí hráči, pre ktorých je tá dohoda primárne vytvorená by sa tam mali objaviť v lete. Určite to nebude tak, že Pohronie bude našou farmou. My chceme, aby Pohronie malo vlastný príbeh a ambície a pokiaľ sa im bude dariť a budú úspešní, nech nie sú nami limitovaní.

Veríme, že táto spolupráca bude úspešná a prospešná pre obe strany.“

Po konci jesennej časti je niečo, čo by ste rád odkázal fanúšikom?

„Samozrejme, na záver by som sa chcel poďakovať všetkým naším fanúšikom za priazeň počas celého roka. Prajem im krásne sviatky, všetko dobré do roku 2023, ktorý veríme že bude pokojnejší a prinesie nám viac radosti aj v bežnom živote. Čo sa týka futbalu tak veríme, že tí čo nám fandia, nám budú fandiť aj naďalej a že si svojou hrou pritiahneme viac a viac fanúšikov. Pevne verím, že toto všetko sa nám udeje v pevnom zdraví.“