Zmeny za posledných päť sezón prinášajú svoje ovocie, talentovaní mladíci dostávajú priestor v A tíme

Futbalový klub Železiarne Podbrezová je v horizonte posledných piatich sezón najdynamickejšie sa rozvíjajúci projekt v rámci slovenského futbalu, cez prestavbu manažérskej štruktúry, hráčského kádra A-mužstva, až po prestavbu mládežníckych kádrov, ako hráčskych, či trénerských. To sa pozitívne odzrkadlilo samozrejme aj v športovej sfére, od obdobia prestavby v druhej lige, po opätovný postup do najvyššej súťaže, až po vlaňajšie, historicky najlepšie umiestnenie v histórií klubu.

Práca s mládežou je pre náš klub strategickou záležitosťou a prináša to svoje výsledky v podobe hráčov, ktorí už dnes obliekajú dres A tímu. Zmeny v posledných sezónach a stratégiu práce s mládežou nám opäť priblížil zástupca generálneho manažéra pre amatérsky futbal, Patrik Furka.

„Dynamickosť prerodu klubu ako organizácie viedla k vývoju kritérií a cieľov aj v rámci fungovania mládeže. Ako rástla a naďalej rastie výkonnosť A-mužstva, tak isto musia rásť ruka v ruke aj požiadavky na mládežníkov, ktorí sa chcú do neho prepracovať. Preto vidíme cez jednotlivé ročníky rôzny počet hráčov, ktorí prešli do A-mužstva, či profesionálneho futbalu, v horizonte spomínaných piatich sezón. 

Ročníkom, ktorý doposiaľ zanechal najvýraznejšiu stopu, je dnes pre klub už kultový ročník 2001, v podobe hráčov ako Roland Galčík, Mikuláš Bakaľa, Samuel Ďatko, Peter Kováčik, ale netreba zabúdať, že dostali šancu aj iní hráči z neho, ako Filip Dlubáč, ktorý momentálne pôsobí v Komárne, Ivan Rehák v Pohroní, či Samuel Jenat, ktorý dlhodobo pôsobil na prelome prvej a druhej najvyššej súťaže na Slovensku. Bolo to spôsobené masívnou prestavbou kádra A-mužstva v tej dobe, keď bolo otvorených viacero pozícií a títo hráči sa zhostili vynikajúco svojej príležitosti, ktorú dostali. 

Nasledovali ročníky 2002 a 2003, ktoré boli výrazne poznamenané a ovplyvnené pandemickou situáciou a stratou prakticky 18 mesiacov vo svojom kľúčovom futbalovom veku, na prechod z mládeže do mužov a mali to extrémne ťažké, až nemožné dostať sa do A-mužstva, na základe opatrení, ktoré vtedy panovali. Napriek tomu hráči ročníka 2003, ako Straka, Prachar, Tatár, Koroš a krátky časový úsek i Belko, ktorí v klube pôsobili minimálne dve sezóny, dnes pôsobia minimálne v druhej najvyššej súťaži. 

Nasledoval ročník 2004, ktorý mal špecifikum na základe toho, že bol prvým ročníkom, ktorý sa skladal do kategórie U16, pod novým vedením klubu, ročník ktorý si prežil štyri dorastenecké sezóny v tom najbúrlivejšom období rastu klubu. Traja hráči z ročníka 2004 strávili svoje štyri sezóny v dorasteneckom období u nás v klube a to Martin Lupták, Matúš Hudák a Nicolas Nguyen, ktorý bol síce ročník 2005, ale dlhodobo pôsobil o ročník vyššie. Napriek tomu sa podarilo Luptákovi s Nguyenom vybojovať si profesionálne zmluvy. Patrik Hanes pôsobí v druhej lige, v drese Dolného Kubína a Matúš Hudák je, v rámci spolupráce s naším regionálnym partnerom FK Podkonice, na hosťovaní a sledujeme naďalej jeho futbalové napredovanie. 

Ročník 2005 má už dnes svoje zastúpenie v A-mužstve, v podobe Filipa Mielkeho a Andyho Masaryka a v letnej príprave bol zapojený i vyššie spomínaný Nicolas Nguyen, ktorý bohužiaľ utrpel vážne zranenia kolena a na dlhší čas bude zdravotne indisponovaný. Čas ukáže, či sa k ním ešte niekto z tohto ročníka pripojí.

Dnes už pomaly nadchádza čas na mladšie ročníky a to 2006 a nižšie. Prvým prírastkom je Šimon Faško a veríme, že sa v blízkej dobe k nemu pridajú ďalší i cez náš partnerský projekt s klubom FK Pohronie, ktorý bude hrať kľúčovú úlohu v prechode medzi mládežníckym futbalom a futbalom mužským. 

Vzhľadom na stúpajúcu športovú úroveň A-mužstva sa pomyselné kvalitatívne nožnice medzi A-mužstvom a kategóriou U19 roztvárajú, a preto je potrebné do tohto priestoru vsunúť medzičlánok, v podobe partnera pôsobiaceho v druhej lige, ktorým je klub FK Pohronie, kde veríme, že nám do budúcna môže vyrásť silná generácia, ako bol v minulosti ročník 2001 a následne najlepší z nich sa budú môcť vrátiť do klubu a pôsobiť v našom A-tíme.

Preto v tejto sezóne spúšťame, nazvyme to neoficiálnym spôsobom projekt U18, namiesto štandardnej kategórie U19, kde v rámci dvojročníka 2005 a 2006 bude v tíme pôsobiť minimum hráčov dorazového ročníka 2005 a absolútnu väčšinu kádra tvoria hráči ročníka 2006 a mladší. Aby talentovaní hráči po prechode z kategórie U17 do U19 dostali adekvátnu minutáž, nadobudli dostatok skúseností, ktoré im liga U19 môže ponúknuť a boli pripravení na ďalší krok, v podobe pôsobenia v našom partnerskom klube a získavania skúseností už s mužským futbalom, ideálne ako stále vekom dorastenci. 

To ukazuje, že v klube proces zmien a rastu nekončí a stále hľadáme možnosti, ako čo najpružnejšie reagovať na aktuálne potreby nášho klubu.”