Generálny manažér klubu po dosiahnutí sezónneho cieľa, postupe do prvej šestky vo Fortuna lige: “Sme šťastní, ale naše úsilie a práca nekončia.”

Po záverečnom hvizde zápasu na pôde AS Trenčín vládla medzi našimi hráčmi eufória z krásneho gólu Mareka Kristiána Bartoša no aj s vedomím, že sme sa v nováčikovskej sezóne umiestnili na historicky najlepšom 4.mieste v najvyššej súťaži.
O hodnotenie základnej časti sme požiadali generálneho manažéra klubu Miroslava Poliačeka:

“V prvom rade je treba si povedať, že sme dosiahli stanovený cieľ a tým bol postup medzi šesť najlepších mužstiev Fortuna ligy. Musíme si uvedomiť, že sme ako nováčik dokázali pomerne veľkú vec a za to sme samozrejme veľmi vďační. Treba vysloviť pochvalu a  poďakovanie pre realizačný tím na čele s hlavným trénerom Romanom Skuhravým, ktorý odvádza výbornú prácu, pre celé mužstvo a všetkým ľuďom v klube. Všetci máme podieľ na tom, že Železiar v tejto sezóne dosiahol svoje najlepšie umiestnenie v histórii klubu.”

Ako ste už spomenul, cieľ pre základnú časť sme naplnili, aké máte očakávania od nadstavbovej časti Fortuna ligy.

“Štvrtým miestom pred nadstavbou sme si nastavili latku pomerne vysoko a dokázali sme preskočiť v tabuľke silné mužstvá, ktoré dlhodobo patria k stabilným členom slovenskej špičky, či už je to Žilina, Ružomberok alebo Trenčín. Samozrejme sa ale pre nás sezóna neskončila, máme pred sebou konfrontáciu s najlepšími mužstvami v lige, budeme sa týždeň čo týždeň stretávať so silnými protivníkmi. Už len tento samotný fakt by mal byť pre nás dostatočnou motiváciou na to, aby sme sa prezentovali čo najlepšie. My tomuto mužstvu veríme a vieme, že konfrontácia s takýmito súpermi nás opäť posunie ďalej. Sme presvedčení, že budujeme silný tím a aj po kvalitatívnej stránke to chlapcom môže len pomôcť. Takisto by to malo byť pozvánkou pre našich fanúšikov, ktorí budú mať pravidelne možnosť vidieť kvalitný futbal proti kvalitným tímom. S lepšiacim sa počasím navyše dúfame, že si aj na náš štadión nájdu cestu v čoraz väčšom počte.”

Čakajú nás viaceré súboje proti Slovanu, Trnave či DAC, čo však očakávate od nášho mladého mužstva?

“Áno, tak ako hovoríte, naše mužstvo je mladé a toto umiestnenie nám dáva aj príležitosť rozvíjať množstvo mladých hráčov, ktorí sa počas sezóny dostali do kádra a postupne hrali v našom mužstve stále podstatnejšiu rolu. Nerád vyzdvihujem jednotlivcov, ale v tomto prípade spravím výnimku: výkony mladých Ďatka, v jesennej časti Cobnana, Bakaľu, Ludhu, Kováčika u ktorého bohužiaľ prišlo zranenie, či najnovšie aj Talakova a Faška sú signálom, že cesta, ktorou sme sa vybrali je správna a pre našich mladých hráčov to je perfektná príležitosť pre ďalší rozvoj. Úmyselne zdôrazňujem aj ďalší rozvoj, pretože sú v našich radoch opäť pripravovaní ďalší hráči, ktorí sa budú môcť postupne rozvíjať. Som veľmi rád, že sme našli v tomto súlad vnútorne a vieme, že táto cesta nám dokáže priniesť aj naplnenie našich športových cieľov. Netreba však zabúdať na to, že kostra mužstva okolo Paraja, Bartoša, Grešáka, do odchodu Godála podávala od začiatku výborné a vyrovnané výkony a práve skĺbenie ich skúseností a talentu mladých hráčov nám prinieslo takýto výsledný efekt.”

Ak sa bavíme o športových cieľoch, je pre nás štvrté miesto stropom?

“V tejto chvíli si musíme uvedomiť, že sme skončili v dlhodobej súťaži za tromi najsilnejšími klubmi v krajine. Pred nami ostali Slovan, Spartak Trnava a DAC Dunajská Streda, ktorí sú dlhodobo slovenskou špičkou. To, že sa nám podarilo skončiť za nimi si treba vážiť, pristupujeme k tomuto umiestneniu s vďačnosťou a pokorou a vieme, že to nie je úspech, ktorý je automatický pre každú sezónu. Je to výsledok dlhodobej práce všetkých v klube a preto nesmieme v tejto práci brať takéto úspechy ako samozrejmosť.
V zime sme navyše pristúpili k omladeniu mužstva, odišli lídri tímu ako Godál, Grendel, Breznanik a najlepší strelec Cobnan. Napriek tomu všetkému sme štvrté miesto udržali a podarilo sa nám byť ťažkým súperom pre kvalitné mužstvá s mladými hráčmi, ktorí pravidelne nastupovali v základnej zostave.”

Pri určitej konštelácii však môžeme zasiahnuť do bojov o pohárovú Európu, premýšlame aj týmto smerom?

“Ako som povedal, v prvom rade buďme vďační za úspech, ktorý sa nám podaril, lebo to nie je maličkosť. Pri takomto procese sa môže stať, že príde aj ťažšie obdobie, no musíme ostať pokojní a trpezliví, zachovať kľud a veriť smeru, ktorým sme sa vybrali. Klamal by som, ak by som povedal, že naše myšlienky občas neubehnú aj týmto smerom, ale povedzme si otvorene, že ako nováčik premýšlať o pohárovej Európe musí byť v rovine snívania. Samozrejme, v profesionálnom športe by si mal dávať človek čo najvyššie ciele a snívať treba stále. V prvom rade ostaňme pri zemi, pokračujme v tvrdej práci, hrajme týždeň čo týždeň proti najlepším v lige a pokiaľ budeme mať kvalitu a výsledky na to, aby sme mohli o Európe vôbec snívať, snívajme.”