Patrik Beňuš: “Úlohou prípravy je, aby hráči boli v top forme!”

Neoddeliteľnou súčasťou realizačného tímu je post fyzioterapeuta. Málokto vie, čo spadá pod jeho náplň práce, aká je prevencia pred zraneniami alebo aké typy zranení sa vo futbale vyskytujú najčastejšie. Na tieto otázky nám odpovedal fyzioterapeut Patrik Beňuš, ktorý sa stará práve o zdravotný stav našich Železiarov.

“Keď ma generálny manažér Miroslav Poliaček oslovil, bolo to s cieľom zlepšiť individualizáciu hráčov, čiže okrem klasickej fyzioterapie, ktorá sa zameriava najmä na zranených hráčov, bolo mojou úlohou vytvoriť a nájsť spolu s kondičným trénerom prevenčný program, ktorý nebude dovoľovať hráčom zraniť sa. To je teda moja prioritná náplň, ale samozrejme, starám sa aj o zranenia hráčov a regeneráciu.”

Čo je dôležité v rámci prevencie pred zraneniami?
“Určite sú to také základné dogmy vo futbale, predovšetkým rozcvičenie, koncentrácia na tréningu, spánok či dobrá regenerácia. Potom sú to nové veci, ktoré sa začínajú skúmať a dostávajú sa do povedomia. Je to napríklad používanie mobilných telefónov, ktoré znižujú koncentráciu, takisto žiarenie z telefónov zhoršuje spánok a mnohé ďalšie atribúty, ktoré sú možno považované za detaily, ktoré v bežnom živote nevnímame ako problém, ale pokiaľ chce byť hráč v top forme, nielen v zápase, ale aj na tréningu, tak je potrebné, aby všetky tieto veci rešpektoval.”

Aktuálne prebieha letné prípravné obdobie, ktoré je spojené aj s vyššou záťažou hráčov. S akými typmi zranení sa najčastejšie stretávaš? 
“Keďže je príprava všeobecne spojená s vyššou záťažou, v prvom  rade je to únava. Je veľmi dôležité, aby chalani dbali na pitný režim, dopĺňanie rôznych vitamínov či minerálov a samozrejme na kvalitný spánok a dobrú regeneráciu. Aktuálna letná príprava je špecifická horúčavami. Dôležité je dopĺňať tekutiny, kontrolovať si príjem a výdaj. Všetci chalani, pôsobiaci v Áčku, sa pred a po tréningu vážia. Na základe toho sledujeme ich potivosť a potom vieme koľko tekutín musia doplniť. V týchto horúčavách je to extrém a niektorí zhodia počas 90-minútového tréningu aj dve kilá. V príprave sa často stretávam so svalovými zraneniami. Všeobecne sú vo futbale najčastejším svalovým zranením práve hamstringy, čiže zadná skupina svalov stehna. S kondičným trénerom majú chalani prevenčné programy, počas ktorých sa snažia zlepšiť silu, ja zabezpečujem skôr mobilitu. Chalani sa dvakrát do týždňa testujú z hľadiska únavy. Porovnávame únavové testy, ktoré následne vyhodnocujeme. Ak sú v nejakej vyššej únave, tak majú výpustky v tréningu. Taktiež nám každé ráno hráči vypĺňajú dotazník, v ktorom hodnotia svoju únavu, spánok. Na základe toho sa snažíme tieto jednotlivé veci zhodnotiť a potom im prispôsobiť tréningový proces.”

Dajú sa tieto vyššie spomenuté veci nejako nastaviť resp. načasovať, aby boli chalani pred prvým ligovým zápasom v top forme?
“Vždy je príprava o tom, nastaviť každého hráča na to, aby bol v top forme. Je veľmi dôležité, ako hráč vníma svoje telo. Keď hráči dokážu dobre vnímať veci, ktoré sa od nich vyžadujú, ako napríklad sústredenie na herný systém, ktorý od nich vyžaduje hlavný tréner alebo sú to cvičenia vo fitku s kondičným trénerom, či cvičenia so mnou, tak verím, že našou spoločnou komunikáciou s realizačným tímom dokážeme vytvoriť taký program, ktorý bude sedieť každému jednému hráčovi. Práve to je tá individualizácia, ktorou sa u nás v klube zaoberáme a ktorú chceme posunúť na vyšší level, aby sme dosiahli to, že každý jeden hráč bude mať na začiatku sezóny top formu, budeme môcť naplno využiť jeho potenciál a vyhrávať!”