PREVIEW: Boje v prvej šestke začíname na pôde Žiliny

Futbalisti FK Železiarne Podbrezová vstupujú druhý raz po sebe do bojov v prvej šestke. Prvé stretnutie odohrajú v sobotu 9. marca o 17:30 na pôde MŠK Žilina. Stretnutie naživo vysiela Voyo.

Podbrezová sa dostala medzi šesť najlepších tímov druhýkrát po sebe. V stretnutí na pôde Ružomberka sme síce prehrali, ale vďaka lepším vzájomným stretnutiam proti Ruži, Banskej Bystrici aj Trenčínu sme s rovnakým počtom 34 bodov skončili v dlhodobej fáze na piatej priečke.

„Železiari“ teraz nastúpia dva razy proti Slovanu, Žiline, Trnave, Dunajskej Strede a Ružomberku. Program začíname duelom pod Dubňom. So Žilinou sme sa počas tejto sezóny stretli dvakrát. Po góloch Galčíka a Kabonga sme najskôr doma vyhrali 2:0, následne vonku prehrali 1:2. Presadil sa znova Galčík.

Celkovo Podbrezová zvíťazila proti Žiline v najvyššej súťaži osemkrát. Od nášho návratu do Niké ligy sme ťahali proti „Šošonom“ šnúru piatich výhier po sebe, ktorú ukončil až novembrový duel. V rámci nadstavby odohrali tieto celky dva vzájomné stretnutia, počas predošlého ročníka. Skončili našimi výhrami 3:2 a 1:0.

Zo súčasného kádra Podbrezovej sa v dueloch so Žilinou strelecky najviac darí Kabongovi, nakoľko tomuto tímu strelil už tri góly. Celkovo najlepším strelcom je náš bývalý záložník Peter Gál-Andrezly. V sobotu pôjde o jubilejný 20. vzájomný zápas v najvyššej súťaži.

Andy Masaryk sa v septembri 2022 stal vo veku 17 rokov, 4 mesiace a 26 dní najmladším strelcom Podbrezovej v najvyššej súťaži. Postaral sa o jediný gól do siete Žiliny. Naposledy bol v Ružomberku prvý raz od júla v základnej zostave. Jeseň strávil na hosťovaní v Pohroní.

Jubilejný 60. duel v Niké lige môže odohrať René Paraj. Naposledy počas stretnutia pod Čebraťom nenastúpil, keďže nútene stál pre žlté karty. Obranca Marek Kristián Bartoš má pred sebou 90. zápas v Niké lige. Za Podbrezovú odohral 77 zo svojich súčasných 89.

Na súboje s najlepšími sa teší aj tréner Roman Skuhravý: „Vnímal som, ako sa po zmenách v zime hráči báli, že do šestky nepostúpia. Preto mám jediné prianie. Dúfam, že to teraz z nich spadlo a budú hrať to, čo reálne vedia,“ povedal.

„Ja to beriem tak, že pre mňa je teraz najdôležitejšia fáza sezóny. Trištvrte roku sme tvrdo bojovali, aby sme sa dostali do šestky. Sme športovci a teraz chceme urobiť všetko pre to, aby sme dosiahli čo najlepšie umiestnenie. Samozrejme s rešpektom k ostatným, pretože som presvedčený o tom, že všetci to majú rovnako. Situácia je jasne daná. Slovan má titul a päť tímov bude bojovať o dve pozície, ktoré chcú všetci. Ja nechcem byť alibista. Dostali sme sa do šestky a naša povinnosť profesionálnych športovcov je, aby sme v každom stretnutí podali čo najlepší výkon a mohli bodovať. To budem vyžadovať od hráčov,“ nechal sa počuť český kouč.

Prvýkrát vo svojej profesionálnej kariére sa proti Podbrezovej postaví záložník Samuel Ďatko. Odchovanec nášho klubu v zime prestúpil práve do Žiliny a získal miesto v základnej zostave. Pre neho samotného to bude určite špeciálne vystúpenie, keďže premiérovo nastúpi proti svojim dlhoročným spoluhráčom a kamarátom.

Opačný prípad je Vincent Chyla. Ten zas prišiel v zime spod Dubňa do Podbrezovej. Síce predtým nastupoval za rezervný tím a v áčku nepôsobil, ale takisto sa postaví viacerým bývalým spoluhráčom.