PREVIEW: Do Košíc ideme s cieľom získať tri body

Futbalisti FK Železiarne Podbrezová odohrajú v sobotu zápas 20. kola Niké ligy na pôde FC Košice. Stretnutie začína o 15:00 a naživo ho vysiela Voyo.

Na úvod jarnej časti si „Železiari“ pred vlastnými fanúšikmi poradili s Michalovcami. Skóre stretnutia otvoril René Paraj, druhý zásah pridal Ridwan Sanusi. Na oba asistoval Peter Kováčik a momentálne je s deviatimi asistenciami v tomto ohľade najlepším hráčom celej súťaže. Kabongo síce nepremenil penaltu a na druhej strane sa z bieleho bodu Marcin nepomýlil, ale tri body ostali v Zelpo Aréne.

Prvý raz po návrate z Pohronia nastúpil brankár Ivan Rehák, bol to jeho druhý štart v najvyššej súťaži. Svoj debut v základnej zostave v rámci Niké ligy zažil Filip Mielke, vôbec premiérovo medzi elitou hral Vincent Chyla. Alex Markovič absolvoval na Slovensku prvý súťažný súboj. Kapitán Mikuláš Bakaľa zaznamenal 50. štart v Niké lige. Pre Podbrezovú išlo o jubilejné 70. víťazstvo v najvyššej súťaži.

Proti súčasnému klubu z Košíc sme sa stretli zatiaľ iba raz. Spôsobené je to tým, že futbal v metropole východného Slovenska prešiel viacerými zmenami a keď sme spoločne hrali v Niké lige naposledy počas sezóny 2014/15, tak išlo o VSS Košice. Počas nášho premiérového ročníka medzi elitou sa ale „Železiarom“ nedarilo podľa predstáv.

Z troch zápasov sme dvakrát prehrali, navyše vysoko 0:3 a 0:5, v jednom prípade sa zrodila remíza 1:1, keď sa presadil Dávid Škutka. Počas úvodného duelu tejto sezóny z toho bola v Zelpo Aréne prestrelka s úspešným koncom 5:3.

Skóre otvoril košický útočník Lačný, dvomi zásahmi po sebe ho otočil Blahút, ale prišla ďalšia zmena v skóre, keďže sa presadili Michal Faško a Gallovič. Nakoniec záverečné minúty patrili Podbrezovej. Od 85. minúty sa presadili Špyrka, Okunola a Assinor.

Keď berieme do úvahy všetky zápasy proti Košiciam za posledných desať rokov, proti sebe sme sa stretli trinásťkrát. V štyroch prípadoch to bolo v Niké lige (1-1-2), šesťkrát v 2. lige (3-2-1), dva razy v prípravnom stretnutí (2-0-0) a raz v Slovnaft Cupe (1-0-0).

Podbrezová zároveň vyhrala posledných päť stretnutí proti Košiciam v rámci všetkých súťaží a neprehrala ostatných šesť (5-1-0). Počas posledných deviatich je bilancia takisto výborná (6-2-1).

„Bude to ťažký zápas. Košice sú ambiciózne mužstvo, urobili zaujímavé prestupy. Tréner Kozák prebudoval systém. Chceme byť pripravení na všetko, čo nás tam môže stretnúť. Vieme, v akej sú oba kluby situácii. Našu taktiku budeme chcieť prispôsobiť tomu, aby sme mali možnosť bodovať, pretože sa nechceme pozerať na nikoho, iba sami na seba,“ hovorí hlavný tréner Roman Skuhravý.

Pred rozdelením súťaže na dve polovici ostáva odohrať ešte tri kolá, pričom momentálne má Podbrezová rovnaký počet bodov ako zvyšné tri tímy medzi štvrtým a siedmym miestom. Takisto Banská Bystrica, Dunajská Streda a Trenčín ich získali po 32.