Sezóna odštartovala už aj pre mládež, ktorá je jednou z našich priorít

Počas víkendu už odštartovala sezóna aj hráčom našich mládežníckych kategórií. V Podbrezovej dlhodobo úspešne funguje akadémia, ktorá rozvíja futbalové talenty z celého Slovenska. Prácu s mládežou nám priblížil zástupca generálneho manažéra pre amatérsky futbal, Patrik Furka.

“Úvodom je potrebné poznamenať, že náš klub má sídlo v obci a tá obec sa nachádza v regióne, či okrese, ktorý má počet obyvateľov na úrovni 58 000 a súperí na prvoligovej mládežníckej úrovni, v dorasteneckých kategóriách, s klubmi, ktoré sídlia v krajských alebo veľkých okresných mestách, ktoré sami o sebe prevyšujú počet obyvateľov celého nášho okresu, či regiónu. Napriek tomu Podbrezová bude mať v lete 2024 výročie 20 rokov, počas ktorých je nepretržitým účastníkom prvej dorasteneckej ligy, čo si možno ani neuvedomujeme, akým úspechom a raritou je tento počin, nielen na Slovenskej, ale aj medzinárodnej scéne. Samozrejme, vďačíme tomu primárne podmienkam, ktoré sú tu vytvorené od majiteľov klubu, ako i Železiarní Podbrezová samotných a spolupráci so SSŠ Lopej, ktorá je v konzorciu Želaziarní, kde budeme mať na internáte okolo 60 hráčov zo všetkých kútov Slovenska, ktorí budú v sezóne 23/24 pôsobiť v klube od U19 po U-5 vrátane. Dáva nám to možnosti centralizovať, inak roztrúsených, nadaných mladých hráčov u nás v klube v Podbrezovej a následne z nich vytvoriť družstvá s vnútorným konkurenčným prostredím, na ktoré by sme inak, na základe počtu obyvateľov, nemali nárok.”

Aké sú hlavné ciele a priority práce s mládežou u nás?
“Cieľom pre mládež, minimálne piatu sezónu od nástupu nového vrcholového manažmentu do klubu, je výchova hráča pre profesionálny futbal. To znamená nie bezpodmienečne pre náš A-tím, ale pre profesionálny futbal vo všeobecnosti. Hráč môže cez náš A-tím zakotviť v zahraničí, niekto zostať v našom áčku a stať sa klubovou legendou, niekto hrať za náš partnerský klub FK Pohronie a niekto možno za niekoho iného v rámci Slovenska, no stále profesionálne.”

Aká je hlavná priorita a klubová filozofia práce s mládežou?

“Filozofia práce s mládežou je u nás jasná! Rozvoj hráča ako individuality/jednotlivca je nadradený k tímovému umiestneniu, preto Podbrezová nie je klub, ktorý bude bojovať o tituly v mládežníckych kategóriach, ale bude dbať na aktuálny výkonnosntý level hráča a v prípade, že hráč prerastie výkonnostne kategóriu, v ktorej pôsobí, je mu umožený ročníkový posun a nová výzva pre neho, aby bol tlačený k svojmu aktuálnemu výkonnostému maximu a nenastala stagnácia, prípadne sa neudomácnil vo svojej komfortnej zóne, ktorá je v mládežníckom veku hráča jeho najväčším nepriateľom. Potom je už na rodičoch, respektíve hráčoch samotných, ktorú cestu si vyberú, či naháňanie sa za trofejami, ktorých lesk vybledne, alebo túžia po raste a progrese vo svojich karierách.”Práca s mládežou v našom klube je komplexným projektom. Detailnejšie si jej úspechy, rozbehnuté projekty a jednotlivé kategórie priblížime už v nasledujúcom článku. Všetkým mladým futbalistom prajeme úspešnú sezónu a veľa tímových, ale hlavne osobných úspechov, na ceste k budúcej profesionálnej kariére.