Vo štvrtok sme odštartovali zimnú prípravu

Futbalisti FK Železiarne Podbrezová vo štvrtok začali zimnú prípravu pred jarnou časťou Niké ligy 2023/24. Trénerom bolo k dispozícii 30 hráčov.

Okrem spomínaného odchodu Richarda Ludhu do Teplíc sa obranca Alex Molčan posúva do Pohronia. Na skúšku prišli Musa Jatta, vysoký obranca z Pohronia, holandský stopér Justen Kranthove, mladý brankár Lukáš Domaniský a ofenzívny hráč Oleksandr Lovyniuk. Z dorastu sa k áčku pridali Patrik Lučaník, Róbert Petruška, Pavol Kuťka, Maksym Khiminets a Muhammed Hydara.

FK Železiarne Podbrezová pracuje aj na ďalších posilách, ktoré postupne budeme predstavovať.

Po krátkej prestávke, počas ktorej strávili vianočne sviatky so svojimi rodinami, sa hráči opäť vracajú, aby sa naplno zapojili do náročného tréningového procesu. Aké budú jej hlavné priority nám priblížil generálny manažér Miroslav Poliaček. Načrtol aj ciele na najbližšie obdobie.

“Počas zimnej prípravy sa chceme veľmi dobre pripraviť na prvé štyri kolá jarnej časti, ktoré budú rozhodovať, či budeme hrať v prvej šestke. Do mužstva chceme priniesť aj svieži vietor v podobe nových hráčov. Hráči, ktorí potrebujú nový impulz náš tím opustia a prestupové obdobie využijeme aj na zvýšenie konkurencie v hráčskom kádri. Neustále prebiehajú rokovania, ale o všetkom budeme informovať až keď to bude v rovine reálnych dohôd.”

V prípravnom období nás tradične čakajú aj zaujímavé prípravné zápasy.

“Počas prípravy máme naplánované zápasy s veľmi kvalitnými súpermi ako LASK Linz, či Cracowia Krakow, ale stretneme sa aj so slovenskými súpermi. Hlavným cieľom je, čo najlepšie sa pripraviť a zabojovať o prvú šestku. Ak sa nám to nepodarí, tak budeme naďalej pokračovať v našej ceste. Chceme sa znovu posunúť ďalej, hrať pekný a divácky atraktívny futbal. Naďalej sme účastníkmi Slovnaft cupu, kde sa chceme dostať čo najďalej. Ale opakujem, prioritou je dostať sa do prvej šestky a tam dosiahnuť čo najlepšie výsledky.”

Fanúšikov isto prekvapil odchod našej brankárskej jednotky, Richarda Ludhu. Zaujímalo nás, kto ho nahradí a akým smerom sa chce klub v brankárskej otázke uberať.

“Richard Ludha už v lete prejavil snahu zmeniť svoje pôsobisko, čo sme mu za jeho odvedené výkony umožnili. Samozrejme vnímame, že ľudia by chceli, aby u nás zostal, ale chceli sme mu vyjsť v ústrety, aby sa posunul, mohol ďalej napredovať a momentálne na to prišla ideálna chvíľa. Ďakujeme mu za všetko čo pre náš klub urobil a prajeme mu všetko dobré v ďalšej kariére. Ďalej pokračujeme v tom, čo sme si pred niekoľkými rokmi naplánovali. Ivan Rehák sa vracia z pôsobenia v druholigovom Pohroní a máme tu aj Adama Danka. Obaja sú podľa môjho názoru pripravení na to, aby sa pobili o pozíciu jednotky. Rišo tiež dostal šancu ako mladý brankár, chytil sa jej a teraz chceme dať rovnakú šancu ďalšiemu mladému brankárovi.”

Prelom rokov býva časom predsavzatí a plánov do nového roka. Aký bude rok 2024 v tábore Železiarov?

“Je pred nami viacero výziev. Chceme jednak napredovať ako klub po športovej stránke, ale chceme sa posunúť aj čo sa týka infraštruktúry. Budujeme areál v Mýte pod Ďumbierom, kde chceme, aby čo najskôr mali dorastenecké kategórie svoje zázemie. Čo sa týka športových cieľov, chceme pokračovať v začatej práci, ktorou je permanentný boj o prvú šestku, kde chceme byť stále viac a viac nepríjemným mužstvom. Majitelia majú na nás rovnako svoje požiadavky, ktoré chceme naplniť zaujímavými transfermi a našim cieľom je ukázať mladým futbalistom, že aj cez Podbrezovú sa dá dostať do zaujímavých klubov a súťaží.”

Tréner Roman Skuhravý verí, že priestor bude dostatočný, aby sa mužstvo čo najlepšie pripravilo na jarnú časť: „Chceme využiť každú sekundu a minútu na to, aby sme boli lepší. Nastanú nejaké zmeny, ktoré sú vždy také, aby zapadali do toho, čo nám ukázala predošlá polsezóna. Richard potreboval impulz a my sme klub, ktorý mu ho chcel dať. Verím tomu, že ten krok je dôležitý v jeho kariére. Na nás bude, aby sme ho nahradili. Bude to o zapracovaní nových hráčov. Verím, že stavba tímu bude čím skôr uzavretá, aby sme mali dostatok času trénovať pokope,“ nechal sa počuť český tréner.

Hráčsky káder v prvý deň prípravy:

Adam Danko, Ivan Rehák, Filip Mielke, Matej Oravec, Matej Grešák, Mikuláš Bakaľa, Marek Bartoš, Mahmudu Bajo, René Paraj, Martin Talakov, Muhammed Hydara, Peter Kováčik, Šimon Faško, Patrik Blahút, Roland Galčík, Lekan Okunola, Ridwan Sanusi, Christophe Kabongo, Mark Assinor, Jozef Špyrka, Samuel Ďatko, Marek Kuzma, Musa Jatta (skúška), Oleksandr Lovyniuk (skúška), Justen Kranthove (skúška), Lukáš Domaniský (skúška), Patrik Lučaník (dorast), Róbert Petruška (dorast), Pavol Kuťka (dorast), Maksym Khiminets (dorast)

Program prípravných zápasov:

Podbrezová – MFK Tatran Liptovský Mikuláš (12.1., UT Skalica)

Turnaj Katovice (14.1.)

Podbrezová – Tatran Prešov (19.1., UT Skalica)

LASK Linz – Podbrezová (26.1. o 15:00)

LASK Linz – Podbrezová (26.1. o 17:00)

Cracovia Krakov – Podbrezová (2.2. o 13:00)

Resovia Rzeszów – Podbrezová (3.2. o 12:00)