Jozef Pastorek: „Skúsenosti z Anglicka by som nevymenil za nič“

Medzi prvé zimné posily sa zaradil 20-ročný ofenzívny stredopoliar Jozef Pastorek, ktorého talent si už v mladom veku všimol anglický klub Aston Villa. Počas piatich rokov v Anglicku futbalovo vyzrel a svoje futbalové majstrovstvo bude ďalej rozvíjať v našom drese. Viac o jeho futbalovej kariére a cieľoch sa dozviete v rozhovore.

Môžeš nám na úvod povedať, kde si s futbalom začínal a priblížiť nám svoju doterajšiu futbalovú kariéru?

S futbalom som začínal v Nových Zámkoch, kde som pôsobil dva roky. Mal som šťastie, pretože ma zobrali do Nitry, kde som bol aj na škole a práve tam som sa dostal do západoslovenskej reprezentácie. Všimli si ma skauti z Anglicka a zobrali ma na skúšku. Na prvej skúške som mal 13 rokov a povedali mi, že som sa im zapáčil. Šiel som však naspäť domov, pretože som bol ešte príliš mladý na to, aby som tam býval. Do Aston Villy som prestúpil, keď som mal 15 rokov. Myslím si, že stále som ešte na začiatku a každý deň sa učím nové veci. Som veľmi rád za to Anglicko, za tie roky, čo som tam bol. Tie skúsenosti by som nevymenil za nič.

Ako sa zrodil tvoj prestup do FK Železiarne Podbrezová?

Bohužiaľ, v Anglicku som mal veľmi veľa zranení a to mi odoberalo zápasy. Hrával som čoraz menej, už som iba občas nastupoval. Vedel som, že sa niečo musí zmeniť, pretože mladí hráči musia hrať pravidelne, iba tak sa môžu vyvíjať a zlepšovať. Podpísal som zmluvu s agentúrou FairSport a tí mi ponúkli Podbrezovú, že ak budem šikovný, tak dostanem svoju šancu. Podbrezová pracuje s mladými futbalistami, takže dúfam, že nielen mne, ale aj ostatným mladým hráčom to vyjde a niekam sa dostaneme.

Čo pokladáš za svoj najväčší úspech vo futbale?

Tak určite to, že sa mi podarilo dosiahnuť profesionálne kontrakty v Anglicku – v Aston Ville. Som veľmi rád, že som si tam mohol zatrénovať aj s „áčkom“. Dúfam však, že najväčšie úspechy ešte len prídu, pretože potrebujem ešte na sebe pracovať.

Aké máš plány a vízie do budúcnosti, čo by si chcel vo futbale dosiahnuť?

Hlavne chcem, aby som mal radosť zo športu – z futbalu, aby som hrával profesionálny futbal a aby som to dotiahol čo najďalej. Reprezentovať Slovensko je tiež jedným z mojich najväčších cieľov. V mládežníckych kategóriách som aj reprezentoval, lenže potom prišli spomínané zranenia a tým sa to skomplikovalo. Dúfam, že sa tu v Podbrezovej ukážem a dostanem sa opäť do reprezentácie.