Mládežnícki reprezentanti v FK Železiarne Podbrezová

Posledné reprezentačné zrazy mládežníckych družstiev ukázali správnosť smerovania FK Železiarne Podbrezová. Vo výberoch mládežníckych reprezentačných trénerov sa objavili aj hráči nášho klubu, načo sme právom hrdí. Dúfajme, že tento trend bude pokračovať aj naďalej a v drese s dvojkrížom na prsiach nastúpia aj ďalší talentovaní hráči z našej futbalovej akadémie.

Do reprezentačného výberu trénera Alberta Rusnáka na kvalifikáciu Majstrovstiev Európy hráčov do 19 rokov sa dostal brankár Richard Ludha, ktorý počas celého kvalifikačného turnaja v Turecku vytvoril dvojičku s Fojtíčkom z Manchestru United. V troch kvalifikačných zápasoch Richard príležitosť medzi žrďami nedostal, ale skúsenosti z účasti na medzinárodných stretnutiach sú dôležitou súčasťou jeho ďalšieho futbalového rastu. Náš brankár je kapitánom družstva trénera Poljovku v dorasteneckej lige, správnym lídrom tímu a svojimi výbornými výkonmi dopomohol staršiemu dorastu U-19 ku krásnemu piatemu miestu v tabuľke so stratou len dvoch bodov na prvý tím tabuľky. Odmenou za jeho prácu je fakt, že je stabilným členom A-družstva v tréningovom procese a trpezlivo čaká na svoju šancu dostať sa do ligového zápasu. Najbližšie k nemu sa dostal v zápase 9. kola Fortuna ligy, kde kryl chrbát na lavičke náhradníkov skúsenému Martinovi Kuciakovi.

Vo výbere Slovenska do 18 rokov má FK Železiarne Podbrezová až dvojnásobné zastúpenie. Na prípravný dvojzápas proti Turecku nominoval tréner Rusnák dvojicu Matúš Katunský a Roland Galčík, oboch hráčov nášho úspešného staršieho dorastu U-19. Prvý menovaný je stabilným členom reprezentačných výberov a na poste obrancu sa zúčastnil aj bojov o Majstrovstvá Európy vo vlaňajšej sezóne v kategórii U-17. Matúš nastúpil v druhom zápase proti Turecku na poste obrancu a odohral 69. minút, ale našej prehre 2:3 nezabránil. Roland Galčík je v reprezentačných výberoch po prvýkrát a svoju miestenku si vypýtal výbornými výkonmi v dorasteneckom družstve, ale aj svojimi pôsobeniami v drese A-družstva v zápasoch Slovnaft Cupu na ihriskách Kechnecu a Malženíc. V prvom stretnutí priniesol na ihrisko oživenie a pripísal si aj gólovú asistenciu, v piatom kole sa v Malženiciach aj gólovo presadil, keď vyrovnával nepriaznivý stav. Svoj prvý ligový štart si Roland pripísal v poslednom ligovom zápase na horúcej pôde v Dunajskej Strede, keď v závere vystriedal Matúša Turňu. Roland v reprezentačnom drese odohral proti Turecku oba zápasy, v prvom nastúpil v 61. minúte a druhý štart si vychutnal v základnej zostave, keď odohral necelých 60 minút, ale takisto našej prehra nezabránil.

Všetkým trom chlapcom držíme palce v ich ďalších futbalových krokov a prajeme veľa úspechov na ďalších reprezentačných akciách. Veríme, že ich účasť bude motiváciou aj pre ostatných hráčov v našej akadémii pracovať na sebe s cieľom nazrieť do reprezentačných výberov Slovenska.


Richard Ludha

 

Matúš Katunský

 

Roland Galčík