Napriek prehre bol zápas v Žiline výborný, jeseň musíme ukončiť výhrou

Po remízovom zápase so Slovanom sa psychická pohoda v kabíne FK Železiarne Podbrezová zodvihla a hráči ju chceli preniesť aj do stretnutia na pôde úradujúceho šampióna MŠK Žilina. K bodom to síce neviedlo, ale tréner Marek Fabuľa bol po zápase spokojný.

Predposledné kolo jesennej časti pre nás nezačalo najlepšie, pretože už po jedenástich minútach hry ostal pred bránou zabudnutý Yusuf Otubanjo a prihrávku Chvátala bez problémov doklepol do siete: „Ťažko takéto situácie vyriešiť, keď jeden voľný hráč z prvej tyči prihráva druhému voľnému na druhej. To len bežíte ako somár a v duchu sa modlíte, že či to zle spracuje, alebo vás na čiare trafí, pretože je to len o tom. Škoda, že z posledných siedmich alebo ôsmich zápasoch inkasujeme vždy do desiatej, pätnástej minúty. Na psychiku je to naozaj veľmi ťažké,“ zaoberal sa jediným gólom stretnutia brankár Martin Kuciak.

Žilina bola aj postupom času aktívnejšia a viac na lopte. Do ďalšej príležitosti sa prepracoval Miroslav Káčer, jeho ďalekonosná strela bola tečovaná a zamierila tesne vedľa Kuciakovej svätyne. Podobne dopadla aj aktivita Mráza. Ten si najskôr obhodil Viazanka, aby vystrelil do Kriváka. Od obrancu Podbrezovej zamieril guľatý nezmysel do bočnej siete. Jedinú zaujímavú príležitosť na strane hostí obstaral Matúš Mikuš utešenou strelou z viac ako tridsiatich piatich metrov, ktorá skončila tesne nad Volešákovým brvnom: „Zápas bol z nášho pohľadu výborný, pretože keď ho porovnám s tým, ktorý sme tu odohrali v pohári, tak bolo vidno na tíme progres a zlepšenie u chlapcov. Dôležité je, že sme sa aj emočný kvocient bol na vysokej úrovni a to pomohlo k tomu, že duel bol otvorený až do konca. Neprišli sme sa so Žilinou porovnávať v kvalite, ale snažili sme sa tímovosťou a organizáciou získať zo zápasu aspoň bod,“ hovoril na tlačovej konferencii Marek Fabuľa.

Druhý polčas otvorila veľmi pekná strela Špaleka, ktorá išla pod brvno, skvelým zákrokom sa ale prezentoval Kuciak. Podbrezová sa postupom času začínala osmeľovať a aj keď to boli domáci, ktorí stáli diktovali tempo hry, tak šance prišli i na našej strane. Obrovskú mal kapitán Jaroslav Kostelný. Po priamom kope Leška Bernadina loptu pristavil priamo proti nohe svojho spoluhráča, skúsený obranca, v tomto zápase hrajúci na poste defenzívneho záložníka, však vystrelil tesne vedľa. Mrzieť ho to mohlo o to viac, že v závere už nepadol žiadny gól: „V druhom polčase sme mali v priebehu dvadsiatich minút dve dobré šance na skórovanie, ale Kostelný a Jedinák zbrklejšie riešili tieto situácie, ale to patrí k futbalu, čo akceptujem. Žilina vyhrala zaslúžene, ale ja musím pochváliť svojich chlapcov, na ktorých je vidno, že progres a tvrdá práca, ktorú každý deň prejavujú v tréningu, prinášajú ovocie. Verím, že v čo najkratšom čase prídu pre nás aj radostnejšie zápasy a bude ich viac ako doteraz,“ pokračoval v pozitívnom hodnotení podbrezovský lodivod.

„Posledné dva zápasy sme sa zdvihli. Organizácia hry bola na inej úrovni, len škoda, že nie sme efektívnejší smerom dopredu, pretože aj teraz tam boli situácie, ktoré si v predfinálnej fáze pýtali lepšie riešenie. Na druhej strane mi to vlieva do krvi taký optimizmus, pretože duch mužstva sa vracia naspäť. Treba to trochu doladiť a v ďalších zápasoch ukázať,“ nachádzal plusy brankár Kuciak.

Zaujímavé bolo, že tréner Marek Fabuľa počas zápasu ani raz nestriedal: „Striedať môžete, nikto nepovedal, že musíte. Kto videl tento zápas, tak musí potvrdiť, že v našom podaní to vyzeralo tak, ako malo a nebol dôvod niekomu niečo dokazovať, alebo niečo riešiť. Hráči, ktorí boli na lavičke, boli pripravení zasiahnuť do hry, ale aj som sa rozhodol takto. Stále som veril, že tou zohratosťou to moji hráči prenesú do gólového vyústenia,“ vysvetlil náš kouč svoje rozhodnutie.

Do konca jesennej časti ostáva už iba jedno kolo. Podbrezová najbližšiu sobotu, o 14:00, hostí Nitru a Martin Kuciak si nič iné, ako víťazstvo nepripúšťa: „Posledný jesenný zápas musíme doma stopercentne zvládnuť. Tri body musia ostať u nás doma. Bude to pre každého vrchol tejto sezóny. Nechcem, aby nám nervozita alebo prílišné chcenie zväzovalo nohy, ale ten zápas musíme zvládnuť a tri body si pripísať. Dúfam, to s Nitrou zvládneme k spokojnosti a potom sa tá jeseň s prižmúrením jedného oka bude hodnotiť inak,“ dodáva brankárska jednotka.

Matej Kubove