Rozhovor s viceprezidentom klubu Vratislavom Greškom

Po reprezentačnej prestávke prinášame rozhovor s 34-násobným slovenským reprezentantom a aktuálne viceprezidentom FO ŽP Šport Podbrezová Vratislavom Greškom, ktorého bohaté futbalové skúsenosti v medzinárodnom futbale sú veľkým prínosom pre celý futbalový oddiel. Z tohto dôvodu sme ho požiadali o rozhovor o aktuálnom stave nášho mužstva, dôsledkoch slabšieho vstupu zverencov trénera Fabuľu do jarnej časti Fortuna ligy či prípravách na najbližší zápas so Slovanom Bratislava.

 

Vraťo, ty máš z vedenia asi najlepší prehľad o tréningovom procese všetkých našich mužstiev, vrátane „A“ mužstva. Počas zimnej prípravy vyzeralo byť v pohode, bohužiaľ štart do jarnej časti Fortuna ligy nám nevyšiel. Vieš k tomu povedať svoj názor?

Príprava bola naozaj veľmi dobrá, až na veľkú zimu v domácich podmienkach. A práve kombinácia veľkej zimy s ťažkými tréningami, ktoré sú v zimnom prípravnom období nevyhnutnosťou, priznajme si, s nie širokým kádrom zanechala na mužstve stopy. Viacerí hráči rotovali na viacerých postoch, dokonca aj v rámci jedného zápasu, a logicky tým naša hra trpela. Je neobvyklé, že sa nám v rozcvičke pred majstrovským zápasom zraní hráč (Kostelný), v ďalšom zápase počas rozcvičky povie iný hráč (Mikuš), že sa necíti 100% fit i keď aj cez bolesť sa pokúsil pripraviť sa na zápas, ale nešlo to a jeho miesto tak musel zaujať mladý dorastenec Lepieš. To sú veci, s ktorými nerátali ani hráči, ani tréneri. Keď si vezmeme, koľko hráčov bolo mimo už pred začiatkom jarnej časti, je jasné, že náš herný systém tým utrpel. K týmto problémom pribudli „stopky“ za žlté karty (Kuzma, Viazanko) a trest za červenú kartu pre Kriváka. Je toho celkom dosť,  pričom očakávania po jesennej časti sú vysoké.

Naše výkony aj tak neboli zlé, s Dunajskou Stredou to bolo o jednom góle, ktorý však nepadol. V Ružomberku sme odohrali slušný zápas po taktickej stránke, ale bez finálnej fázy, ktorá trpela aj tým, že už v dvadsiatej minúte sa dole pre zranenie pýtal Mikuš. Domáci duel so Žilinou priniesol otočenie nepriaznivého vývoja, nakoniec sme však dostali nešťastný gól a ďalší zápas v rade len remizovali. Posledné stretnutie s Trnavou sme na jednej strane neboli koncentrovaní v koncovke a na strane druhej sme neboli vo vlastnom pokutovom území dôslední, z čoho vyplývala naša prehra.

Celkovo si myslím, že na jeseň, aj keď sme neboli kompletní, sme nehrali oveľa lepšie, ale dokázali sme vždy alebo vo väčšine zápasov streliť dôležitý gól a neinkasovať. Teraz počas jarnej časti sa nám to zatiaľ nepodarilo, pretože nie sme až tak dôslední. Ale ako som už povedal, veľký vplyv na to majú časté zmeny v zostave. Verím však, že po tejto pre nás dlhšej prestávke, kde nám odpadol zápas s Myjavou, pôjdeme za bodmi s väčším odhodlaním a zlomíme to na našu stranu.

Aký je aktuálny zdravotný stav nášho hráčskeho kádra?

Pevne verím, že sme sa ako tak dali po zdravotnej stránke dokopy, avšak stále je štart viacerých hráčov viac ako neistí. Uvidíme až v sobotu tesne pred zápasom, kto bude k dispozícii.

Viacerí sa pýtajú, či už bude k dispozícii Michal Breznanik, pre ktorého by  to bol veľmi špecifický zápas.

To je skôr otázka na lekárov, ale odpoveď na túto otázku môžem dať aj ja. S určitosťou Michal nebude v sobotu k dispozícii trénerovi Fabuľovi, rovnako ani jeden z dvojice dlhodobých rekonvalescentov – Rendla a Peševski. Mimo hru ostávajú aj kapitán Kostelný a obaja reprezentanti Slovenska do 19 rokov, Jedinák a Sedláček.

Okrem zranení nás v úvode jarnej časti trápili aj spomínané kartové tresty. Nezdá sa ti, že dostávame veľa kariet? V čom to je? Sme menej disciplinovaní, možno unavení?

Unavení nemáme byť z čoho, skôr je to o disciplíne. Ale všetky tieto problémy sa dajú v pohode vyriešiť.

Ako hráči a realizačný tím využili dvojtýždňovú prestávku bez majstrovských zápasov?

Hráči mali prvý týždeň po stretnutí s Trnavou ľahší, potom sme sa už začali pripravovať na ďalšie zápasy, ktoré odteraz už pôjdu v rýchlom slede ďalej.

Čaká na nás zápas proti jednému z najslávnejších slovenských klubov. Ako si sa ty pripravoval na takéto zápasy? Sú takéto zápasy v niečom iné oproti ostatným?

Pre mňa bol vždy zápas ako zápas. Vždy som chcel vyhrať, je jedno za koho a proti komu som hral! Pre mňa osobne bude sobotňajší duel rovnaký ako každý iný a verím, že ani naši hráči to nevidia inak. Do konca súťažného ročníka je ešte veľa zápasov, takže to nie je konkrétne len o tomto jednom zápase.

Myslíš, že je v našich silách zdolať dobre rozbehnutí Slovan?

A prečo nie? V našej lige je každý poraziteľný, aj družstvo ako Slovan. Do každého zápasu ale treba pristúpiť s pokorou a rešpektom k súperovi, a zároveň, ako povedal po víťaznom zápase na trávniku AS Trenčín náš hráč Miro Viazanko, šťastiu treba ísť oproti. Ale to či sa nám to podarí, záleží v prvom rade od hráčov a trénerov.

Očakávaš v tomto divácky veľmi atraktívnom zápase viac divákov ako inokedy?

Poviem to priamo. My všetci očakávame rekordnú návštevu sezóny. Teraz je len otázka, či tí diváci, ktorí prídu na tribúny Zelpo Arény, budú ochotní našim hráčom pomôcť. To by sme si všetci, a hlavne naši hráči veľmi želali.

V tabuľke Fortuna ligy sa zozadu pomaly začínajú približovať Trnava a Ružomberok. Neznervóznie mužstvo s pribúdajúcimi kolami našej ligy?

Väčšina družstiev má o jeden odohraný zápas viac ako my. Navyše pohľad na mužstvá pod nami je posledné, čo by nás malo zaujímať. Viac by sme mali riešiť vlastnú hru, nie spoliehať sa na iných či zaváhajú, lebo tieto úvahy by nepriniesli nič.

Vieš, že vonku máme pomaly lepšiu bilanciu ako doma?

Dobrá otázka. Je viacej dôvodov, prečo je tomu tak. Vo vlaňajšom ročníku to bol náš veľký problém, teraz sa to otočilo. Jednoducho vonku sa nám hrá asi ľahšie, nakoľko máme veľmi skúsené mužstvo. Doma väčšinou naši súperi dobre bránia a my s s tým máme problém. Verím, že trpezlivou hrou a konečne aj lepšou efektivitou v premieňaní šancí začneme vyhrávať aj doma! Nehľadajme, ale všade výhovorky, aké je to zlé. V našej lige je dosť mužstiev, ktoré majú minimálne také problémy ako my, ak nie aj väčšie.

 

My len dodáme, že víťazné pocity by sme dopriali fanúšikom a hráčom už po sobotnom zápase, na ktorý ste všetci srdečne vítaní!