Šláger prvého s druhým na štadióne pod Dubňom

Sobota 1. októbra 2016 bude pre FO ŽP Šport Podbrezová historickým dňom. Po desiatich kolách bez prehry ukončia prvú tretinu Fortuna ligy na pôde MŠK Žilina v priamom súboji o post lídra najvyššej slovenskej súťaže! Niečo, o čom sníval nejeden fanúšik futbalu na Horehroní sa stane skutočnosťou. Hráči Podbrezovej vstúpia do zápasu ako neporazené mužstvo a na umelej tráve v Žiline odohrajú šláger kola o prvé miesto vo Fortuna lige. Po minulotýždňovom zápase s Ružomberkom, najofenzívnejšie mužstvo ligy, nás opäť čaká súper s najvyšším počtom strelených gólov. Žilinčania v doterajšom priebehu súťaže zaknihovali len jednu prehru a s 24 gólmi sú najlepším tímom Fortuna ligy v počte strelených gólov. Sobotný televízny duel, ktorý odvysiela RTVS od 17:00 ukáže ako si poradí najlepšia obrana ligy v podaní „Železiarov“ s útočnou silou žilinských „šošonov“. Prvú tretinu súťaže ukončí sobotou celý pelotón ligových mužstiev a hráči pod vedením trénera Mareka Fabuľu ju ukončia najhoršie na druhom mieste, ale prečo nevyužiť získané sebavedomie a eufóriu na dosiahnutie vrcholu v ligovej tabuľke? Rozuzlenie nám dá sobotný duel označovaný za šláger kola medzi dvomi najlepšími mužstvami v lige.

Predstavujeme súpera – MŠK Žilina

Týždeň od posledného ligového zápasu vyplnili obe mužstvá pohárovým stretnutím 4. kola Slovnaft Cupu. Žilinčania zvíťazili na pôde Odevy Lipany po dramatickom priebehu stretnutia 1:2, keď víťazný gól vsietil legionár Otubanjo až v 90. minúte. Hráči MŠK predvádzajú v aktuálnej sezóne veľmi dobré výkony. Už pred začiatkom ročníka avizovalo vedenie snahu o návrat na stratené pozície, ktorými si MŠK urobili výborné meno v minulosti. To sa pod vedením trénera Guľu v doterajšom priebehu sezóny darí a po desiatich zápasoch sú Žilinčania so ziskom 25 bodov na líderskej pozícii Fortuna ligy. Posledné roky vsádzajú v žilinskej kabíne na mladých hráčov z vlastnej liahne, čo sa trpezlivosťou vypláca. Mladíci pod vedením Adriána Guľu získavajú skúsenosti posúvajúce celé družstvo vpred a neustále vytvárajú konkurenciu na špici najvyššej súťaže.

K naplneniu najvyšších cieľov majú pomôcť aj nové letné akvizície, ktoré prišli na štadión pod Dubňom. Po doteraz odohraných zápasoch sa ako najlepšou posilou ukazuje 24-ročný nigérijský útočník Otubanjo, ktorého vedenie klubu získalo z tretej najvyššej súťaže v Rakúsku. Ďalšími posilami sa stal mladý český stopér Filip Kaša z Baníku Ostrava, kolumbijský pravý obranca Herrera a bývalý nemecký mládežnícky reprezentant Christopher Mandiangu prichádzajúci zo škótskeho tímu Hamilton Academical. Poslednou získanou posilou do kabíny sa stal slovenský reprezentant Jakub Holúbek, ktorého tréner Adrián Guľa pozná z pôsobenia v Trenčíne odkiaľ prišiel výmenou za Jakuba Paura.

Po vlaňajších zimných predajoch v lete Žilinu opustilo len minimum hráčov. Okrem už spomínaného odchovanca Jakuba Paura sa z pod Dubňa porúčal aj jeden z najväčších talentov slovenského futbalu – László Bénes. Toho si vyhliadla do svojho kádra nemecká Borussia Mönchengladbach, ktorá bola ochotná zaplatiť Žiline tučné odstupné. Hosťovanie z pražskej Sparty ukončilo vedenie klubu obrancovi Ondrejovi Švejdíkovi a po skončení zmluvy Žilinu opustil aj druhý brankár Patrik Le Giang.

Posledný ligový zápas MŠK Žilina

ViOn Zlaté Moravce-Vráble – MŠK Žilina 0:2.  Žilinčania pricestovali do Zlatých Moraviec ako líder tabuľky a túto pozíciu potvrdzovali od úvodu zápasu aj na ihrisku. Už v 11. minúte musel byť striedaný po nešetrnom zákroku kapitán hostí Pečovský, ale ani tento moment Žilinu nezaskočil. Veľmi aktívny bol na hrote útoku hostí Otubanjo, keď v prvých dvoch príležitostiach sa ešte nedokázal presadiť, ale v 23. minúte sa pretlačil do pokutového územia a zoči voči brankárovi Kováčovi nezaváhal 0:1. Do polčasu boli neustále nebezpečnejší hostia, hlavne mladý Špalek na pravom krídle hýril aktivitou a po jednom z jeho výborných centrov vychytal domáci brankár Kováč Otubanjov pokus smerujúci pod brvno. Do druhého polčasu vstúpili domáci Zlatomoravčania ako vymenení a ihneď po piatich minútach aj dosiahli gól. Bohužiaľ, ten uznaný nebol, nakoľko po skrumáži v malom vápne dotlačil loptu do siete rukou domáci Válovčan. Ďalšiu obrovskú šancu domácich spálil v 57. minúte Orávik, ktorého lob cez vybiehajúceho Volešáka skončil len na brvne. Na druhej strane v 69. minúte vnikol z ľavej strany do pokutového územia Letič, bol faulovaný a nariadený pokutový kop s prehľadom premenil Vavro 0:2. Do konca stretnutia si obe mužstvá vypracovali ešte po jednej gólovej príležitosti, ale diváci sa už viac gólov nedočkali a Žilinčania si odviezli zo Zlatých Moraviec dôležité tri body. Zostava MŠK Žilina: Volešák – Mabouka, Kaša, Vavro, Mazáň (36. Letič) – Pečovský (11. Káčer) – Špalek, Diaz, Škvarka, Hlohovský (88. Holúbek) – Otubanjo.

Pred zápasom s MŠK Žilina

Žilina je momentálne najlepším mužstvom v najvyššej súťaži. Tréner Guľa po trpezlivom prístupe z minulých sezón našiel vhodné zloženie základnej jedenástky , čo odzrkadľuje aj tabuľkové postavenie. 24 strelených gólov je výborná vizitka ofenzívy družstva, ktorú len dopĺňa až osem víťazných ligových stretnutí čo je najviac spomedzi všetkých účastníkov Fortuna ligy. Celá hra Žilinčanov je postavená na ofenzívnom poňatí futbalu plného krídelných akcií a rýchlych prechodov smerom vpred. Na druhej strane bola miernou slabinou v minulých sezónach obranná činnosť, ale doterajší priebeh ročníka a len osem inkasovaných gólov hovoria o zlepšení. V bráne MŠK má neotrasiteľnú pozíciu skúsený Miloš Volešák, ktorého na ligových trávnikoch poznáme s výborným reflexom a ukážkovou hrou nohou. Stred obrany už tretiu sezónu patrí mladému Denisovi Vavrovi a vedľa neho novicovi v drese Žilinčanov – českému obrancovi Kašovi. V poslednom kole prišla Žilina o dvoch kľúčových hráčov, keď pre zlomeninu nohy je dlhodobo mimo hru kapitán a srdce mužstva Viktor Pečovský i ľavý obranca Mazáň pre zranenie achilovky. Obe straty sú výrazné hlavne v defenzíve a je otázne ako sa zverenci Guľu s nimi vysporiadajú. V ofenzíve sa stáva neodmysliteľnou súčasťou ďalší mladík Špalek hrajúci na pravom krídle. Z druhej strany mu zdatne sekunduje skúsenejší Filip Hlohovský. Práve Hlohovský spolu s Otubanjom sú so 6 gólmi najlepšími strelcami Fortuna ligy. Nigérijčan Yusuf Otubanjo je hrotovým útočníkom číslo jedna v Žiline a jeho letný príchod má len pozitívne ohlasy začo hovorí aj jeho gólová potencia.

„Železiari“ po utorkovom vypadnutí zo Slovnaf Cupu po bezgólovej remíze v Skalici a prehre na pokutové kopy sú už naplno koncentrovaní na sobotný šláger kola. Pre zranenie kolena zo spomínaného pohárového stretnutia vypadol zo zostavy Macedónčan Peševski, ktorý sa stal jedinou stratou v zostave okrem dlhodobo zraneného Andreja Rendlu. Sobotný zápas je pre všetkých hráčov Podbrezovej odmenou za doterajšie výkony. O 17:00 sa pred televíznymi kamerami stretnú dve najlepšie družstvá Fortuna ligy a diváci sa opäť majú na čo tešiť. Tréner Marek Fabuľa dokázal v minulom kole dokonale eliminovať ofenzívnu silu Ružomberčanov a určite vie aj ako na Žilinčanov. Zápas sa odohrá na umelom trávniku novej generácie, ktorý položili v Žiline len v letnej prestávke a jeho rýchlosť je obrovskou výhodou pre domácich futbalistov. Napriek tomu, naši hráči dokázali v tomto ročníku vyhrať aj v Trenčíne na umelom povrchu a pri maximálnom úsilí a potvrdení formy z predchádzajúcich stretnutí je možný zisk bodov aj z horúcej pôdy z pod Dubňa. Prvá tretina súťaže sa sobotou ukončí a už teraz je jasné, že v tom najhoršom prípade zverenci trénera Fabuľu skončia najhoršie na druhom mieste. Nikde však nie je napísané, že po sobote to nebude ešte o niečo veselšie a Podbrezová sa stane lídrom medzi pelotónom Fortunaligistov. V sobotu majú fanúšikovia dve možnosti ako podporiť našich chlapcov, prvou je osobne na štadióne pod Dubňom spolu s našim fanklubom, ktorý organizuje výjazd na šláger 11. kola Fortuna ligy. Druhou je sledovať televízny prenos na RTVS od 17:00 a podporiť „Železiarov“. Verme, že tréner Marek Fabuľa zvolí tú najlepšiu taktiku a základnú zostavu, ktorá zvládne šláger dvoch najlepších družstiev v lige a udrží Podbrezovú na čele najvyššej slovenskej futbalovej súťaže.