Štatistiky a zaujímavosti. Iba dva tímy porazili Slovan za rok a pol toľkokrát, ako Podbrezová

Vrchol úspešného kalendárneho roka 2023, v sobotu príde do Zelpo Arény úradujúci majster Slovan Bratislava. Doma odohráme posledné domáce stretnutie pred zimnou prestávkou.

Sobotné stretnutie má výkop o 15:00. Opäť sa môžete tešiť na sprievodný program vrátane tradičnej prestávkovej súťaže a prinesieme vám aj nabitú tombolu. Veríme, že napriek mrazivému počasiu sa prídete zohriať najkvalitnejším slovenským futbalom. Podbrezová predvádza krásny futbal a Slovan je úradujúci majster vo výbornej forme. Čo viac si priať?!

Celková bilancia proti Slovanu v najvyššej súťaži príliš nehrá v náš prospech, pretože sme štyrikrát vyhrali, dva razy remizovali a v dvanástich prípadoch prehrali. V prvom tohtosezónnom stretnutí sme na Národnom štadióne siahala na víťazstvo. Assinor a Bartoš v rozmedzí krátkeho času otočili výsledok na 2:1 z nášho pohľadu, ktorý platil ešte v 87. minúte, lenže potom prišli dve zaváhania a dva zásahy favorita. Ten sa nakoniec tešil z úspechu 3:2.

Napriek tomu je Podbrezová iba jedným z trojice tímov, ktoré od začiatku minulej sezóny 2022/23 porazili Slovan hneď dvakrát. Okrem nás sa to podarilo len Žiline a izraelskému celku Maccabi Haifa v pohárovej Európe. Hneď po postupe naspäť do Niké ligy dokázali zverenci trénera Romana Skuhravého v Zelpo Aréne počas súboja nováčika s majstrom uspieť 2:1. Presadil sa obranca Godál a nádhernou strelou z diaľky do rohu brány sa prezentoval odchovanec Samuel Ďatko.

Tento mladík rozhodol aj stretnutie posledného kola predošlého ročníka. V hlavnom meste takisto strelou z diaľky rozvlnil sieť, čím zabezpečili víťazstvo 1:0 a narušil oslavy majstrovského titulu. Slovan ho mal istý bez ohľadu na výsledok posledného kola. Pre nás je však pekné, že „belasí“ sezónu v najvyššej súťaži začali aj ukončili prehrou proti Podbrezovej.

„Železiari“ odohrali proti Slovanu aj úplne prvý zápas v lige po historickom postupe v roku 2014. Na pôde súpera otvoril skóre Juraj Hovančík, ten sa navždy stal autorom prvého gólu Podbrezovej medzi elitou. Následne však Milinković dvomi presnými zásahmi výsledok otočil.

Prvá výhra s týmto súperom prišla počas druhého vzájomného súboja. Koncom septembra 2014 o nej jediným gólom stretnutia rozhodol argentínsky záložník Pablo Podio. Druhé víťazstvo Podbrezovej sa zrodilo 31. júla 2016, kedy o ňom v závere rozhodli góly Šafranka a Breznanika. Našimi historicky najlepšími strelcami v súbojoch proti Slovanu sú dvojgóloví Podio, Ďatko a Godál.

„Belasým“ sme dali minimálne jeden gól vo všetkých z piatich duelov po návrate do Niké ligy. Celkovo v zápasoch týchto dvoch tímov padlo 50 gólov, arbitri rozdali 62 žltých a dve červené karty. Videli ich náš záložník Sedláček a súperov obranca Rundič.

V sobotu to bude aj súboj dvoch najlepších ofenzív, pretože ako Podbrezová, tak aj Bratislavčania zaťažili kontá súperov zhodne 37 gólmi. Najlepšími strelcami hostí v tomto ročníku sú sedemgóloví Čavrič a Strelec, na našej strane zas šesťgóloví Assinor s Blahútom, ktorý sa presadil v každom z posledných troch stretnutí.

Peter Kováčik je zas lídrom celej Niké ligy v počte asistencií, nazbieral ich už sedem a prispel na dvanásť gólov (5+7). K jednému navyše pomohol Strelec (7+6). Od nich je lepší iba banskobystrický Róbert Polievka (9+6). Richard Ludha a Milan Borjan udržali zhodne päť čistých kont.

Slovan je najčastejšie skórujúcim tímom v prvých polčasoch (18), Podbrezová zas v druhých dejstvách (21). „Železiari“ vyslali suverénne najviac striel na bránu súperov, až 116. Druhá Žilina 103 a tretí Slovan 98. Len siedmi hráči z poľa odohrali zatiaľ kompletnú minutáž a to 1440 minút, čo je súčet 16 duelov. Medzi nimi sú aj Matej Oravec a Peter Kováčik.